Ve Španělsku vyroste 400MW sluneční elektrárna – bez dotací!

Elektřina ze se cenově již začíná přibližovat elektřině vyráběné v či , řekněme konvenčních zdrojů. Jasným důkazem o tom je i nejnovější záměr německých a španělských společností vybudovat ve 400MW sluneční elektrárnu. A to zcela bez jakýchkoliv státních dotací.

Jih Evropy má pro sluneční fotovoltaické i koncentrační solární elektrárny nejpříhodnější podmínky. Hozené rukavice se nejlépe chápe Španělsko v tandemu s Německem, foto: jzlomek, sxc.hu
Jih Evropy má pro sluneční fotovoltaické i koncentrační solární elektrárny nejpříhodnější podmínky. Hozené rukavice se nejlépe chápe Španělsko v tandemu s Německem, foto: jzlomek, sxc.hu

Oblast západního zvaná Extremadura se s německou společností SAG Solarstrom a dalšími domácími investory dohodla na investici 450 mil. euro na vybudování o výkonu 400 MW.

Stavět se má začít v roce 2014, dokončena bude 2015. Jde o výjimečný projekt v tom smyslu, že stát ani region stavbu nijak nedotuje a nebude ani vykupovat (či někoho nutit vykupovat) elektřinu za výhodnější ceny, než jsou tržní. I přesto investoři počítají s tím, že se jim investice vyplatí.

A nejsou v tom sami. Region Extremadura patří k nejvyprahlejším z celého Španělska solární svit je zde nejvyšší v celé Evropě. Není divu, že se zde proto plánuje i řada dalších podobných projektů.

Už na konci března jiná německá společnost Gehrlicher Solar ohlásila projekt 250MW fotovoltaické elektrárny. Taktéž bez jakýchkoliv dotací. V tomto případě má konstrukce začít ve druhé polovině 2013 a bude trvat do roku 2016.

Oliver Guenther, člen představenstva Solarstrom, řekl, že „tento projekt bude národním i evropským milníkem“. Myslel tím samozřejmě skutečnost, že jde o první solární elektrárnu takové velikosti v Evropě, která bude vyrábět elektřinu zcela bez státních dotací.

Zároveň se pravděpodobně stane největší solární elektrárnou v Evropě. Ale ne na dlouho, protože regionální vláda 10. května podepsala s lokální společností Ecoenergias del Guadiana smlouvu na vybudování 500MW solárního parku v oblasti Usagre za 750 milionů euro. Další velké projekty jsou plánovány pro oblast Murica v jihovýchodním Španělsku.

Není bez zajímavosti, že podle společnosti Valsolar, která je investičním partnerem německé firmy SAG Solarstorm v projektu 400MW elektrárny, bude tento projekt náhradou za dvě 50MW koncentrační solární elektrárny.

Ty byly plánovány ještě v době, kdy platily ve Španělsku výhodné výkupní ceny. Ty už ale neplatí a podle Valsolaru se bez nich koncentrační sluneční elektrárny budovat nevyplatí, zatímco rozsáhlé fotovoltaické farmy ano.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

14 komentářů: „Ve Španělsku vyroste 400MW sluneční elektrárna – bez dotací!

 • 24. 5. 2012 (16.02)
  Trvalý odkaz

  XKOKO
  Ceny půjdou (už jdou) strmě dolů jedině díky OZE.
  http://ekonomika.idnes.cz/dostavba-temelina-ohrozena-kvuli-nemeckym-elektrarnam-pg6-/ekonomika.aspx?c=A120517_202945_ekonomika_brm
  Na uhlí bude daň a skončí také dotovaní emisníma povolenkami, jaderky se v současnosti stavět nevyplatí a jaderná loby doufejme bude brzy i v ČEZku plně zodpovídat za své škody a tedy skončí jako v Německu, Rakousku, Japonsku atd.. nebo si prolobují další dotace (což už je také na spadnutí) a později stejně skončí také.

  Velice jednoduše: 1kW FVE v ČR vyrobí cca 1000kWh za rok. Za 30 let to je 30000kWh. 1kW ve FVE teď stojí cca 45 tisíc Kč s DPH na klíč (samodomo 35-40 tisíc Kč). Cena jedné 1kWh vyrobené ve FVE je potom 45000Kč / 30000kWh = 1,5Kč/kWh

  Slováci i Němci situaci pochopili a snižují výkupní cenu z FVE na cca 3Kč/kWh (po 20 let) (ČEZ žádá o dotaci na jaderky 2,5kWh/kWh na 60 let!), ČEZké ERU je zase mimo mísu a řeší nesmysly které jim radí akcionář ČEZké energetické mafie Klaus.

  Reagovat
 • 24. 5. 2012 (10.25)
  Trvalý odkaz

  pro Josef: Ano pokud ty dane budete platit jak ovce, tak ano, zavedou je, proc ne… Pokud se obcane postavi na poradny odpor, nezavedou, jenze u nas nejsou obcane ale ovcane. Takze uz se tesim na dan ze slunce z panelu na vlastnim baraku.

  Reagovat
 • 23. 5. 2012 (16.48)
  Trvalý odkaz

  Shal má podle mne pravdu. Pokud nejslunečnější místa u nás dostanou tohle nové využití, potěš nás pámbu. Bude umístění fotovolt. panelů regulovat územní plán? Nebo se to nechá na živelnosti? Bude pak někdo ještě chtít pracně pěstovat zemědělské plodiny? A jak bude vypadat krajina …

  Reagovat
 • 23. 5. 2012 (15.31)
  Trvalý odkaz

  KOKO: Vůbec netušíš, jak to bude s cenou, ba naopak ceny půjdou za par let strmě dolu!!

  Reagovat
 • 22. 5. 2012 (9.42)
  Trvalý odkaz

  Ekohujeři? Proč ne. Dnes se to u nás nevyplatí. To máš pravdu. Před pěti lety se to nevyplatilo ani ve Španělsku. Ve Španělsku taky byli Ekohujeři a dnes budou vydělávat. Vše je otázkou času. Když ČEZ bude tímto tempem zdražovat každý rok, budeš mrkat na drát, jak rychle se to v ČR bude vyplácet lidem koupit na barák. Příští rok to opravdu nebude. Ne tom se shodneme…

  Reagovat
  • 19. 2. 2015 (12.24)
   Trvalý odkaz

   1. CEZ zdrazuje proud v CR, protoze v jinych zemich kde podnika plati pokuty za kartelove podvody!
   2. To sam CEZ vypracoval tento zakon o solarni energii, proc maji tedy platit spotrebitele?
   3. Jen CEZ vam muze povolit intalaci solarnich panelu, pokud mate pripojku (kdo ji nema?).
   4. Vykup solarni energie byla puvodne jako dobra trafika pro kamarady CEZu, jenze v CR se tajemstvi rychle prozradi i ostatnim ;)

   Reagovat
   • 19. 2. 2015 (13.12)
    Trvalý odkaz

    Distributor, nebo majitel sítě do které jste připojení, tedy PRE, ČEZ, Eon. Pokud byste byla někde u hranic a proud tahala z druhé strany, pak to bude distributor na druhé straně.

    To co je však potřeba je licence na výrobu elektřiny, kterou vydává ERÚ. Povolení musí být na každý zdroj pracující paralelně s rozvodnou sítí, nebo k ní paralelně připojený, tedy i různé dieselagregáty, které mají připojení k normálnímu rozvodu. Pokud budete po baráku tahat svých 12/24V (napájení mnohých přístrojů z 12V vzrostlo) a toto nebude připojené do sítě, a nenahlásíte takový panel, pak dokud vás někdo nenapráší nebudou problémy.

    Jaká je situace s mikroměniči, kdesi tu o nich článek je, nevím. ČEZ je obrovský problém, stejně tak jako chování ERÚ. Stejně tak to že stát skrze ČEZ podniká a omezuje konkurenci.

    Stát by měl vytvářed rámec pro podnikání, ne se, pokud možno, na něm podílet. Není mi jasné jak je v síti místo pro 2,2GW nového Temelína, ale ne pro 50kWp elektrárnu. Měl by existovat mechanismus pro nouzové stavy, tedy jakási rezervní výkon ať je v správě rezerv, ale ten ať slouží pro nejnutnější napájení a ne k podnikání. Zbytek ať je na lidech a firmách. Také dohledové orgány musejí být nezávislé.

    Reagovat
 • 21. 5. 2012 (20.44)
  Trvalý odkaz

  Vy jste opravdu ekohujeři. Vážně chcete srovnávat nejslunečnější místo v evropě s ČR? :D

  Reagovat
 • 21. 5. 2012 (19.34)
  Trvalý odkaz

  oxmyx, ještě hlasitě nejásejte, tady jste v Čezku a tady nejde o to, co je ekonomicky výhodné pro odběratele (a někdy ani dodavatele) nebo samozásobitele, alébrž co se je ekonomicky výhodné pro korupčníka.

  Reagovat
 • 21. 5. 2012 (11.10)
  Trvalý odkaz

  Každopádně po schválení navrhovaného zákona o hospodaření s energiemi na všechny OZE zapomeňte. Budete potřebovat tolik razítek (úplatků) a dokonce i člověka pověřeného z ministerstva, který vám ten panel na střeše (krb na dřevo, tepelné čerpadlo atd..) musí důkladně „prověřit“.

  Reagovat
 • 21. 5. 2012 (11.05)
  Trvalý odkaz

  Slunce už v ČEZku zdaněné je 26/28% :-( sice jen pro FVE > 30kW z roku 2009 a 2010, ale nikdo již nezaručí že se to nerozšíří a neprodlouží, když to prošlo i ústavním soudem.

  Reagovat
 • 21. 5. 2012 (10.23)
  Trvalý odkaz

  Jojo, a až nebudou daňový příjmy ze spotřeby energie, zdaní nám Slunce.

  Reagovat
 • 21. 5. 2012 (9.56)
  Trvalý odkaz

  Tak nám to konečně nese ovoce. Pomaličku se bude dávat Sbohem monopolum a začne konečně konkurence, které se všichni současní hráci bojí jak čert kříže. Slunce fakturu neposílá, kdežto MOS, OKD atd ano!

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *