Ušetřete si práci s topením – kotle po přestavbě přikládají samy!

Přestavba kotle je poměrně jednoduchý a finančně nenáročný proces, díky němuž získáte ze starého kotle s ruční obsluhou plně automatizované zařízení.

Náklady na vytápění zaujímají přední místo ve výdajích českých domácností. Nový kotel je pomůže snížit!
Náklady na vytápění zaujímají přední místo ve výdajích českých domácností. Nový kotel je pomůže snížit!

Starý litinový nebo plechový kotel, do kterého musíte chodit přikládat každé čtyři hodiny a každoročně pro něho chystat dřevo, můžete nechat snadno přestavět na automatický. A náklady této rekonstrukce budou zhruba čtvrtinové, než jaké byste vynaložili na nový automatický kotel.

Přestavbou kotle získáte patentovaný podavač, řídicí jednotku a na výběr ze tří druhů hořáků, které dokážou spalovat všechny materiály do granulace 30 milimetrů – uhlí ořech 2, černý hrášek, dřevěné pelety, agromateriálové pelety, štěpku, obilí, piliny i hobliny.

A co ceny paliva?

Při rozhodování o způsobu topení jsou samozřejmě časté také otázky ohledně cen paliv. Předpokládá se, že už zdaleka neporostou tak rychle, jako tomu bylo dříve, i když s určitými pohyby je třeba počítat.

Zejména poptávka po dřevních peletách stoupá, hlavně v našich sousedních státech. Je však možné využít sezónní slevy při nákupu tohoto malého, ale výkonného topiva.

Automatické přikládání do kamen a kotlů navíc šetří peníze díky efektivnějšímu využití paliva a možnosti lepší regulace výkonu. Uživatelský komfort se tak blíží dražšímu topení elektřinou či plynem.

A praktické také je, že kdykoliv lze přejít zpět na ruční obsluhu a spalovat i kusové dřevo, brikety a další palivo, které není pro automat vhodné.

V čem přesně spočívá přestavba kotlů?

Přestavbu kotlů zajišťuje například jejich český výrobce Kovarson. Mezi hlavní kroky tohoto procesu patří odstranění dna kotle, ustavení podstavce, kotle na podstavec, hořáku do podstavce, šnekového podavače do hořáku a zásobníku na podavač. Téměř u všech úkonů je nutné použít kamnářský nebo těsnicí tmel. Podavače pak řídí elektronická jednotka s několika čidly.

Automatický kotel lze připojit na externí termostat, takže topení může být ovládáno pohodlně třeba z obývacího pokoje. Zapálení se provádí ručně, po vyhrnutí materiálu do pece. Následuje zapnutí řídicí jednotky, zajišťující rychlé rozhoření. K dispozici je také funkce „bdění“, která automaticky udržuje žhavý uhlík – to pro snadný přechod opět na plný výkon.

placená inzerce

5 komentářů: „Ušetřete si práci s topením – kotle po přestavbě přikládají samy!

 • 10. 12. 2014 (18.49)
  Trvalý odkaz

  jo ješte abych reagoval na KOKO zateplování je fajn ale pokud je barák starší nebo nemá některé technické parametry pak v něm shnijete

  problém je že zateplení nestačí je třeba u starých baráků je izolovat i od země, a zajistit aby větral a to už znamená poměrně velký zásach do objektu málo kdo nato má a málo kdo dostane dotaci

  Reagovat
 • 10. 12. 2014 (18.40)
  Trvalý odkaz

  je to smutné ale podle toho co jsem si přečet ten kdo psal tento článek se v kotlích a jejich technických potřebách vůbec nevyzná.

  Víte kdo se v zimě bude smát až bude blackout ti co nemaj plynový automatický elektrický kotle a kotle s čerpadlem ty sic budou muset jít do lesa a nebo do uhelny aby přiložily ale pořád budou v teple a ten zbytek bude mrznout haha to je fakt nedá se svítit a ted k tomu očem je tu řeč .

  Tak pro upřesnění kotle na tuhá paliva mají tepelný spád průměrně 90 na 70 °C takže to znam
  že potřebujete regulovat rychlost spalování což dosáhnete ventilátorem a pohybem roštu a šneku hrnoucího do kotle palivo ale taky tím že za kotlem máte 3 cestnej ventil nebo tzv. ladomat což je kompletní sestava. ventilů a čerpadel.

  dále hlavně u plechových kotlů nesmíte klesnout s teplotou pod rosnej bod což je cca 50°C jináč kotel se rosí a schníje a zároven se zanáší dehtem což je v podstatě izolant to platí i pro litinové kotle.

  to znamená že kotel jede bud na nějakých 70°C a systém ventilů a čerpadla nebo čerpadel podle toho jak nastavíte termostat v obýváku vám přepouští do sistému teplou vodu. v opačném případe se kotel v podstatě vypne a dochází k tomu že narožtu žhne jen pár polínek nebo uhlíků které umožní jeho opětovný start.

  osobně kdybych si měl vybrat mezi kotli na tuhá paliva volil bych staré dobré kotle bez jakéhokoliv zásahu techniky a nebo pak už plynový kotel kondenzační.

  Muj osobní názor na to proč stát nebo kraje podporují zavádění těchto automatických kotlů je ten že lidi v těch starých kotlích neumí topit což je jejich hlavní důvod jejich nízké efektivity a neekologičnosti
  1. vyžadují pravidelné čištení
  2 nesmí se nechat rosit což znamená že je musíte hnát na teplotu kolem 70°C což spousta lidí nedělá důsledky rosení výše popsány
  3. lidi do nich hází snad všechno
  4. vzhledem k tomu že spálí všechno lidé do nich kupují nekvalitní palivy což nelze do těch automatických které by blbě fungovaly

  pokud se tyto 4 pravidla dodrží a zároven se vyvarujete chyb v nich popsaných pak i starej kotel bez jakékoliv automatiky muže být do jisté míry ekologický a efektivní.

  Třeba kotle na dřevoplyn jsou velmi náchylné na vlhkost nejen že se ničí ale i celej spalovací proces se naruší a kotel nespaluje kvalitně a tak dále asi bych tu mohl psát dál co mě napadá ale asi to stejně nikdo číst celý nebude tak zdar a sílu.

  Reagovat
 • 3. 12. 2014 (9.33)
  Trvalý odkaz

  Hezké PR. Hodně záleží na účinnosti kotle. Samozřejmě je jednoduché přestavět kotel, jednoduší ale je koupit nový kotel. Přestavbou se, dle mého názoru, zlepší emise a komfort přikládání. O úspoře již nejsem plně přesvědčený.
  Souhlasím s Koko, že nejlevnější energie je ta co není vyrobena (spotřebována). Je to o přístupu. Dá se i pohodově topit infratopením nebo tepelným čerpadlem, samozřejmě plyn je jeden z nejlevnějších na pořízení oproti tepelnému čerpadlu, ale plyn není všude oproti elektřině, základ je pořád zateplení.

  Reagovat
 • 3. 12. 2014 (5.34)
  Trvalý odkaz

  Velice dobrý komerční nápad. Spousta lidí nechce zateplovat(asi kvůli možné invazi mimozemšťanů nebo čertů) a přesně z těchto lidí se dají vyždímat peníze. Jejich náklady na topení jsou obrovské, otročí celou zimu se dřevem nebo uhlím a tak rádi tučně zaplatí za každé ulehčení či příslib ušetření paliva. Dnes koupí podavač, do 2022 koupí nový kotel a stále budou otročit, jelikož s tepelnou ztrátou 15KW se prostě dům z českého platu vytopit plynem či el. skutečně nedá. Co se zamyslet a snížit tepelnou ztrátu na 6KW a topit pohodlně plynem?

  Reagovat
  • 30. 5. 2015 (20.26)
   Trvalý odkaz

   Topení plynem není dobrá volba, drahý plyn, drahý kotel na plyn každoroční revize servis , nevýhodná sazba el. energie pro domácnost. Kdo má starý dům s velkou ztrátou a nemá vyšší plat je pro něj nejlepší koupit automat i sebrat dotaci a jet na uhlí dál , je to nejlevnější. Kdo je schopnější postaví si tepelné čerpadlo. Já jsem svého času zrekonstruoval topení za 10 tisíc. A pořídil tepelné čerpadlo země/voda – 220 tisíc. Cena el. energie mi díky sazbě klesla o polovinu a spotřeba se mi zdvojnásobila, takže topím prakticky zadarmo a žádné ztráty mě nezajímají takto topím už 10 let ztráta domu cca 15kW – 2 generační dům. Nechci tu dělat reklamu, ale existuje firma , která prodává tepelná čerpadla k dodělání doma – je tam jen chladivový okruh všechno ostatní je na Vás. Ušetříte tak 100 tisíc za 3 dni práce. Pak už stačí koupit normální PE potrubí průměr 40 a sehnat rozumného bagristu. Spojit primární a sekundární okruh. Nechte si stočit plech a akumulační nádrž postavíte za 10 tisíc regulace se nechá koupit za pár tisíc dvě oběhová čerpadla a můžete vesele topit jako já skoro zadarmo. Chce to jen pár týdnů studia – zkuste knížku: stavíme tepelné čerpadlo.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *