Ekologičtí Oskaři znají sedm finalistů

V uplynulých dnech bylo představeno sedm vítězů čtvrtého ročníku soutěže . Ekologické Oskary získali velké firmy, místní samosprávy i úspěšní jednotlivci. Na začátku října se pak rozhodne o celkovém vítězi. Do hlasování se mohou zapojit i čtenáři…

V kategorii Kutil zvítězila světová rarita: dům, který se dokáže otáčet kolem svých os, foto: E.ON
V kategorii Kutil zvítězila světová rarita: dům, který se dokáže otáčet kolem svých os, foto: E.ON

Do letošního ročníku se zapojilo celkem 165 soutěžících, kteří zápolili v sedmi kategoriích: Země, Oheň, Voda, Vzduch, Mládež, Obec a Kutil. „Česká republika byla vždy tvůrčí zemí,“ říká zakladatel a iniciátor Energy Globe Wolfgang Neumann a dodává, že s počtem projektů jsme na špici mezi všemi 120 zeměmi, kde se soutěž koná.

Nešlo ale jen o kvantitu, sešlo se mnoho úspěšných projektů, z nichž řada jistě najde širší praktické uplatnění. Předpoklady k tomu mají. Podmínkou pro účast v soutěži totiž je, aby projekt byl již realizován nebo existoval ve fázi dokončení.

Citigo CNG pro vítěze i hlasujícího

O třech nejúspěšnějších projektech v každé kategorii rozhodovala odborná porota. Neměla ale vůbec lehkou práci. Jeden z členů, mediální poradce Pavel Hájek, přiznává, že rok od roku jsou projekty propracovanější a není vůbec lehké najít vítěze. Energetický auditor a jednatel Energy Consulting Roman Šubrt jen dodává, že zkoušet a testovat projekty je kouzelné.

Vítězové jednotlivých kategorií získají na rok vůz na a předkladatel projektu, který získá nejvíce hlasů od veřejnosti, získá tento vůz natrvalo. Aby neměl problémy s tankování, získá i malou domácí plničku CNG Compact MJ05 od společnosti Motor Jikov Group. Veřejnost může hlasovat na stránkách www.energyglobe.cz až do 16. září 2012. I jeden z hlasujících bude rok jezdit ve Škodě Citigo na CNG.

Letos se bude opět udílet také Cena eko energie. letos podpoří kategorii Mládež. Projekt z této kategorie, který získá nejvíce hlasů od široké veřejnosti, získá finanční částku ve výši 298 041 Kč. To je přesně částka, kterou loni získal z prodeje ekologicky šetrné elektřiny. I zde lze hlasovat do 16. září.

Eko hotely jsou „in“

V kategorii Vzduch byl jako nejlepší vybrán Hotel Adria Praha a ekologicky vstřícné hotelnictví. Tento čtyřhvězdičkový hotel v centru Prahy snižuje spotřebu elektřiny, tepla a tím i emise CO2. Díky provedeným opatřením klesla spotřeba elektřiny o 16 % za rok, což představuje o 330 tun emisí CO2 ročně méně. Dalších 120 tun ušetřilo snížení spotřeby zemního plynu.

Pražský hotel Adria vítězem kategorie Vzduch díky četným provozním úsporám, foto: E.ON
Pražský hotel Adria vítězem kategorie Vzduch díky četným provozním úsporám, foto: E.ON

Hotel již získal ekoznačení EU „Květina“ a zaměstnanci mají k ekologii kladný vztah. Nechybí ani ekologická výchova nejmenších a jako dopravní prostředek se samozřejmě využívá jízdní kolo. Hosté, kteří preferují regionální potraviny, si zde jistě také přijdou na své.

V kategorii Voda zvítězil projekt vodního hospodářství na Horské chatě Kleť. je zde poměrně málo a tak bylo třeba začít s ní rozumně hospodařit. Kleť s výškou přes tisíc metrů totiž patří k místům s největším počtem slunných dnů a zároveň k místům s nejmenším úhrnem srážek. Na horu není zaveden vodovodní ani kanalizační řád.

Horská chata na Kleti, foto: E.ON
Horská chata na Kleti, foto: E.ON

Kromě rozšíření ubytovací kapacity v letech 2006 a 2007 se zde také vyřešil systém hospodaření s vodou, která je zde k dispozici ze studny či dešťová nachytaná vodojemem. Nedostatky vody nyní eliminují dvě plastové nádrže ve sklepě, z nichž jedna je pro vodu pitnou a druhá pro užitkovou. Proběhla také instalace chemických pánských pisoárů, okapový systém je nově osazen topnými kabely.

V kategorii Obec porota vybrala Exkurzní centrum , které funguje od roku 2002 v Trhových Svinách. Cílem tohoto projektu společnosti Tepelné hospodaření Trhové Sviny je prezentovat výrobu tepla a elektřiny z biomasy široké veřejnosti, školám a různým státním institucím. Náklady jsou minimální, vše totiž probíhá za provozu a návštěvy končí debatami, které jsou přínosné pro obě strany.

Obec Trhové sviny vítězem kategorie Obec, foto: E.ON
Obec Trhové sviny vítězem kategorie Obec, foto: E.ON

Metoda financování z úspor táhne

O tom, že je AB Facility úspěšnou firmou, není pochyb. Po loňském úspěchu letos zvítězila v kategorii Oheň, opět se jednalo o energetické úspory se zárukou, tentokrát v Nemocnici Nové Město na Moravě.

Úspory lze realizovat všude, včetně nemocnic, foto: E.ON
Úspory lze realizovat všude, včetně nemocnic, foto: E.ON

Vše začalo před osmi lety auditem, který ukázal, že úsporná opatření jsou nezbytná. Došlo zde k zásadním změnám v oblasti vytápění, vzduchotechniky, přípravy teplé užitkové vody nebo spotřeby elektrické energie. Následně byl navržen jednotný energetický systém měření a regulace.

Financování není výraznější problém, jde totiž o metodu Energy Performance Contracting, známou též pod názvem „financování z dosažených úspor“. A zatím jsou úspory 40 %.

Komplexní projekt úspor spojený se soutěží o energeticky nejúspornější ZŠ v Praze 13 od společnosti ENESA získal cenu za první místo v kategorii Mládež. V 31 mateřských a základních školách probíhala snaha spojit ekologické spotřebitelské chování, vzdělávání jako takové a užití moderních technologií.

Do soutěže E.ON Energy Globe Award se zapojují i školy, foto: E.ON
Do soutěže E.ON Energy Globe Award se zapojují i školy, foto: E.ON

Rovněž zde se uplatnila metoda EPC a došlo k a výměně oken, vybudování plynových kotelen na bázi kondenzačních kotlů, regulace v místnostech, v případě vhodnosti se objevilo a spořiče vody. Podařilo se tak snížit náklady na vytápění, přípravu teplé užitkové vody, elektrickou energii a pitnou vodu.

S tímto se dále spojila soutěž o energeticky nejúspornější základní školu v Praze 13. Zde se již aktivně zapojovali žáci a učitelé škol.

Pozoruhodné domečky

Přestože soutěž pořádá E.ON, v kategorii Země zvítězil Ostrovní dům architekta Pavla Fojta. Jedná se o stavbu z roku 2002, která nepotřebuje elektrickou ani vodovodní síť a je tedy nezávislá.

Ostrovní dům architekta Pavla Fojta, se kterým jsme tu nedávno měli i rozhovor, foto: E.ON
Ostrovní dům architekta Pavla Fojta, se kterým jsme tu nedávno měli i rozhovor, foto: E.ON

Ačkoliv se může zdát dům nezávislý na inženýrských sítích jako high-tech záležitost, podle autora lze takový dům pořídit do milionu korun a roční provozní náklady jsou mezi patnácti a dvaceti tisíci korun.

Dům zvítězil i v kategorii Kutil. Ale jaký! Bohumil Lhota s pomocí přátel dvacet let stavěl Ekologický dům do extrémních podmínek. Jedná se bez přehánění o světovou raritu, dům se totiž může otáčet kolem své osy a vertikálně.

Jednotlivé místnosti tedy mohou mít tolik slunečního svitu, kolik je zrovna potřeba. V zimě se pak dům může zasunout dva metry pod zem. Tím se lze bránit i při znečištěném ovzduší či ve válečném ohrožení. Díky vertikálnímu posunu lze dům přesunout, třeba pomocí helikoptéry, na jiné místo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *