Vzduch v kuchyni je horší než v centru města

Koncentrace chemických látek je v interiéru mnohem větší, než vědci dosud předpokládali. V kuchyni se nadýcháme až třikrát více zdraví rozhodně neprospívajících látek, než u rušné dopravní tepny, alespoň podle závěrů nové studie Sheffieldské univerzity (SU).

Čím větší utěsnění a izolace od vnějšího prostředí, tím větší expozice vůči polutantům z kuchyně. foto: QuickColor/sxc.hu
Čím větší utěsnění a izolace od vnějšího prostředí, tím větší expozice vůči polutantům z kuchyně. foto: QuickColor/sxc.hu

Výzkumníci a inženýři ze SU se rozhodli prozkoumat složení vzduchu v místnosti, kde řada lidí tráví spoustu času – v kuchyni. Porovnání „typů“ kuchyní, podle toho jakou ke zpracování surovin využívají energii, je však přivedlo k překvapivým závěrům.

V rámci studie srovnávali vědci a technický tým venkovské byty a byty v centru města, vybavené elektrickými vařiči a plynovými sporáky. Vzorky „vzduchu“ byly odebírány uvnitř místností i venku před budovou. Soustředili se především na látky, které mohou způsobovat problémy starším lidem, nebo lidem s dýchacími obtížemi a kardiovaskulárními chorobami.

Plynový sporák nebo elektrický vařič? Pokud vaříte na plynu, může být koncentrace oxidu dusičitého v omezeném prostoru místnosti až trojnásobná oproti tomu, co byste dýchali venku. Průměrná domácí kuchyň tak silně překračuje limity dané zdravotním doporučením.

„Když si uvědomíte, že vlastně 90 % času trávíme v interiéru, ať už v práci či doma, začíná být informace o množství chemikálií, jež se nám průběžně dostávají do těla docela klíčová,“ říká profesor Vida Sharifi, vedoucí výzkumu. „Čím více se „utěsňujeme“ v budovách, tím větší hladině polutantů se vystavujeme.“

„Pokud se bavíme o kvalitě vzduchu, obvykle to bývá spojováno s tím, co dýcháme venku, v otevřené krajině,“ říká Sharifi. „ Přitom koncentrace nebezpečných látek v ovzduší, kterému jsme vystaveni po většinu času, se prozatím vymyká hygienickým a zdravotním standardům, aniž by se o to někdo vážněji zajímal.“

6 komentářů: „Vzduch v kuchyni je horší než v centru města

 • 12. 5. 2024 (21.49)
  Trvalý odkaz

  Zdravím, můj osobní zážitek s kvalitou vzduchu v kuchyni je docela rozporuplný. Sice se snažím v kuchyni, co nejvíce větrat, ale nejdůležitější je podle mě používat digestoř. I přes to se stane, že vzduch je zakouřený a nepříjemně zapáchá. Hlavně při pečení na oleji nebo grilování se v kuchyni někdy nedá dýchat. Jak to řešíte vy?

  Reagovat
  • 16. 5. 2024 (19.15)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den, souhlasím s vámi. Vzduch v kuchyni může být skutečně problém, a to zejména pokud nemáte dostatečnou ventilaci. Já osobně žiju v centru města, kde je kvalita vzduchu už tak špatná, a když k tomu přidám vaření, je to ještě horší. Při vaření se snažím minimalizovat vznik páry a zápachů tím, že používám pokličky na hrnce a všechno peču v uzavřených nádobách.

   Reagovat
   • 18. 5. 2024 (9.15)
    Trvalý odkaz

    Zdravím, všechny kuchařky a kuchaře, já v kuchyni trávím hodně času a taky jsem si všimla, že kvalita vzduchu není vždycky ideální. Snažím se pravidelně větrat a používat digestoř, ale i tak se často stane, že se ve vzduchu hromadí páry a pachy z vaření. Uvažuji proto o instalaci kvalitní čističky vzduchu, která mi snad pomůže udržet vzduch čistý a čerstvý. Ještě jsem si koupila na stránkách zgastro.cz titanové nádobí, ve kterém se vaří rychle a tím je vzduch mnohem lepší.

    Reagovat
    • 22. 5. 2024 (22.15)
     Trvalý odkaz

     Dobrý den, vzduch ve městě může být hodně špatný, ale vzduch v kuchyni je něco úplně jiného. Páry, kouř a pachy se mi vždycky nějak dostali do všech koutů a bylo těžké se jich zbavit. Naštěstí jsem optimistka, a taky jsem všechno vyřešila kvalitní čističkou vzduchu. Před časem jsem si ještě pořídila titanové nádobí a byla to nejlepší investice za poslední dobu.

     Reagovat
 • 27. 6. 2012 (11.15)
  Trvalý odkaz

  Důležité je větrání s rekuperací. Pak máte čistý vzduch neustále.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *