V Jablonci stojí moderní šetrný bytový dům – vítěz E.On Globe Award 2011

V Jablonci nad Nisou přeměnili bývalou výměníkovou stanici na a vyhráli první místo soutěže v kategorii Země. Nová bytovka vznikla jako zázemí pro mladé rodiny, kterým nabízí tzv. „startovací“ bydlení a navíc byla postavena v souladu s principy úspor energií a ochrany . Pomáhá tak dvěma potřebným oblastem najednou.  

obrázek: E.ON

Ve čtyřpatrovém domě vzniklo celkem šestnáct dvoupokojových a jeden jednopokojový , ve kterých dnes žije 34 nájemníků. Ty může kromě nového bydlení těšit také úsporný provoz , která je navržena tak, aby spotřebovala co nejméně energií co nejefektivnějším způsobem.

Důkladně izolované obvodové stěny, tepelně izolační omítkový systém, ploché , podlahy na terénu i s izolačním dvojsklem zajišťují domu minimální úniky tepla – každoročně tepelná ztráta nepřesáhne 48 kWh.

Klíčovým konstrukčním prvkem je však rovná střecha, na které je umístěno šestnáct a samostatná , které zajišťují ohřev teplé užitkové vody pro všechny domácnosti.

Od dubna do září tak vodu pro celý dům ohřívá pouze sluneční energie. Na ploše střechy je navíc jímána veškerá dešťová voda, která je vedena samostatným potrubím pro splachování WC.

Tím ušetří nájemníci 200 kubíků vody ročně. Celý dům je dále vybaven samostatnými topnými rozvody, včetně rozvodů v bytech, které v budoucnu umožní celý dům převést na pomocí .

V souvislosti s ekologickou filozofií domu je samozřejmostí také , které mohou obyvatelé vhazovat do vlastních boxů ve speciální společné místnosti.

Koncepce domu určeného mladým lidem sleduje veškeré ekologické trendy a má i konkrétní výchovné ambice. Nájemníci získají zkušenost s ekologickým stylem bydlení a osvojí si šetrné návyky při provozu domácnosti.

Navíc je tato zkušenost bude moci inspirovat při jejich další cestě za vysněným . Kromě nesporných ekonomických výhod pro vlastníka domu tak přináší řadu předností i všem svým nájemníkům a inspiraci dalším projektům – nejen pro objekty občanské vybavenosti.

tisková zpráva

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *