Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
1. 7. 2011 v rubrice Domy

Britský princ Charles se dlouhodobě významně angažuje v nejrůznějších ekologických aktivitách. Jeho zatím nejnovějším projektem je návrh nového univerzálního udržitelného pro .  
Natural House
obrázek: © Prince’s Foundation

Dům v klasickém gregoriánském stylu, který ovšem už poněkud nezapadá do současného architektonického diskurzu, využívá hliněné bloky, šetrně pěstované a obráběné dřevo, ovčí vlnu jako a další opatření.

Jde o dvoupatrovou vilu s vysokými stropy a okny s trojitými skly, která zaplavují rodinný dům světlem. Prozatím byly postaveny dva exempláře tohoto domu, které budou využity především pro testování jeho parametrů.

Během byly využity přírodní netoxické . V domě funguje přirozená , která zajišťuje zdravé vnitřní . Jedním z hlavních cílů architektů byla životnost a odolnost domu. Ten by měl vydržet dělé než 200 let.

 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
 1. Tomas:

  No, ale anglicke stare domy nemaju ziadnu izolaciu ako napr. nas. Roky som bojoval za izolaciu na povalu kooonecne, a tento tyzden izolacia stien. Stena typickeho domu, tehla 15cm nic a zasa tehla, aby sa vraj vetralo. Plesen je typicka, steny studene ako zadna stena chladnicky, okna hruza. Takze porovnavat kamenu chalup z ciech, alebo stary dom co mame na Slovensku to je trosku ina kava. Uz aj Briti zapetluju, lebo naklady su nenormalne :(

 2. Ondra:

  Kolik energie? Kamenné domy fungují jako přirozený akumulátor, máme dvě takové chalupy, jedna z nich 150 let starý mlýn s více než metr silnými zdmi. Ano, pokud tam v zimě přijedete po měsíci, tak vytopit jej trvá třeba tři dny. Pokud v takovém domě však žijete trvale, kámen drží teplo (třeba přes noc kdy se netopí) podstatně lépe než např. tenká 45cm zděná příčka. A v létě vůbec nepotřebujete klimatizaci, i pokud je venku 35C tak uvnitř zůstává příjemných 18…

 3. Dobyvatel:

  A kolik energie musíte vynaložit v takovém kamenném domě, aby jste tam neumrznul?

 4. Kybic:

  Myslím, že klasické kamenné anglické domy vydrží podstatně déle. Také dost dobře akumulují energii. A šutr je taky docela ekologický materiál, pokud pochází z místních zdrojů. Pak navíc leží úplně mimo uhlíkovou stopu.

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz