Vědci vymysleli sklo, které se samo zatmavuje

Zatmavovat sklo nemusíme jen pomocí záclon nebo . Již několik let existují okenní systémy, které dokáží elektronicky snížit světelnou propustnost samotného skla. Jde například o projekty SPD-Smart, Smart Energy Glass nebo RavenWindow. Podle výzkumníků z korejské university Soongsil a z Korejského elektrotechnického institutu jsou však podobné systémy drahé, nespolehlivé a vyžadují toxické látky pro výrobu. Korejští badatelé představili své vlastní řešení, které údajně podobnými neduhy netrpí.  
Smart Energy Glass
Obrázek: Smart Energy Glass

Krátce k samotné myšlence elektronicky stmívatelných . Cílem je vytvořit takové zařízení, které by digitálně ovládalo světelnou propustnost okna, a to v závislosti na venkovních podmínkách. Především v době vysokých venkovních teplot a bezmračné oblohy, kdy se vnitřní prostory přehřívají.

Nezáleží na tom zda se jedná o prostory v nebo v . Výsledkem elektronického stmívání je nižší spotřeba elektrické energie u domů a nižší u vozidel – vlivem menšího provozu .

Vědci Ho Sun Lim, Jeong Ho Cho, Jooyong Kim a Lee Chang Hwan využili k výrobě zatmavitelného skla poloelektrolytových kopolymerů, iontů reagujících s protiionty (ionty s opačným nábojem) a rozpouštědel jako je metanol.

Za těžkými technickými výrazy se skrývá „elektronické“ okno, které je levné na výrobu a vyniká vysokou efektivitou. Při výrobě se navíc nepoužívají toxické látky.

Podle korejských vědců probíhá elektronická změna propustnosti v řádu několika málo sekund. Lze volit od naprosté průhlednosti skla až k prakticky úplnému zatmavení.

Stmívatelné sklo je mnohem efektivnější než klasické manuální prostředky. Celý systém může být doplněn o klimatické a světelné čidlo, které ovládá propustnost skla přesně podle venkovních podmínek. Výsledkem je lepší tepelný komfort a nižší účty za elektřinu.

6 komentářů: „Vědci vymysleli sklo, které se samo zatmavuje

 • 5. 11. 2011 (18.48)
  Trvalý odkaz

  Nefunguje jako brýlové čočky… princip je převzat z displejů s tekutými krystaly (kalkulačka),které se po dodání minima elektřiny v daném místě zatmaví. Ani to však není žádná novinka, tato skla byla využívána v některých autech.

  Reagovat
 • 27. 9. 2011 (12.37)
  Trvalý odkaz

  Pravda:) Nicméně pro využití v komerčních prostorech, kde by se to jistě využívalo nejčastěji, a především, kde by to byla další část komplexního systému pasivní budovy, by byla jistě dostačující ta již dávno vymyšlená skla. Ale smysl to jistě má, to ostatně téměř vše:)

  Reagovat
 • 26. 9. 2011 (18.04)
  Trvalý odkaz

  Pokud bych za slunečného počasí chtěl skla oken „odtemnit“, nevím jak by se mi to podařilo u oken, která by byla při slunečním svitu zatmavena jako brýlové čočky. Jistě to tedy má smysl

  Reagovat
 • 26. 9. 2011 (14.43)
  Trvalý odkaz

  Samozatmavovací skla jsou na trhu již léta, a to pro komerční využití. Mám takové brýle, tak v čem je tohle převratné?

  Reagovat
 • 26. 9. 2011 (7.31)
  Trvalý odkaz

  Tedy, já jsem proti použití cizích slov, pokud máme vlastní české, ale protiont? To je nějaký nový výraz pro kationt (čili kladně nabitý iont)?

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *