Brána recyklace II. – výstava o recyklovaných věcech kolem nás

se dostávají do domácností i jako bytové doplňky či . Na výstavě je možné shlédnout téměř sto výrobků denní potřeby vyrobených z  – od těch nejběžnějších, jakými jsou toaletní papír nebo noviny, přes ty méně známé jako jsou například pera z recyklovaných až po ty neobvyklé jako je zápisník z tištěných spojů nebo penál vyrobený z plachty .  
recyklace - brána recyklace 2

Kromě toho, že se z vytříděného odpadu vyrábí věci denní spotřeby, nachází stále větší uplatnění v podobě tepelných a zvukových izolací. Výborné technické vlastnosti vhodné k různorodému využití ve stavebnictví má i tzv. pěnové sklo. Jedná se o tepelně izolační materiál vyrobený ze stoprocentně recyklovaného skla.

I z vytříděného se dá vyrobit . Ve se můžete setkat také s plastovými připomínajícími ty klasické.

Z PET lahví se vyrábějí vlákna, která se používají jako výplň zimních bund a spacáků nebo se přidávají do tzv. zátěžových koberců. Z fólií (sáčků a tašek) se opět vyrábějí fólie a různé pytle, např. na odpadky. Pěnový polystyren slouží k výrobě speciálních cihel. Ze směsi plastů lze vyrábět odpadkové koše, zahradní nábytek, zatravňovací dlažbu nebo protihlukové stěny u .

Instalace výstavy je netradiční a zajímavá v tom, že využívá v co největší míře právě recyklované materiály. Vitríny na exponáty jsou vyrobeny z papírových krabic od ovoce, stěny jsou pokryty výrobky, které vznikly zpracováním druhotných surovin.

Výstava, která mapuje koloběh odpadů od jejich vzniku přes recyklaci až po užití recyklovaných materiálů v běžném životě, je pro všechny zdarma. Součástí výstavy jsou i dopolední vzdělávací program pro školy, v rámci kterého si zájemci mohou prověřit své znalosti o třídění odpadů a dozvědět se více o správném třídění a využití odpadů. Po celou dobu konání výstavy bude probíhat také slosovatelná soutěž o zajímavé ceny.

Zájem o výstavu projevily také ostatní kraje, takže příští výstavu bude hostit Plzeňský kraj a Jihlava. Nyní probíhá výstava na Praze 6, náměstí Svobody 1 – Infocentrum „Skleňák“  do 11.11. 2010.

tisková zpráva

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *