50% energie pro Evropu by mohlo pocházet do roku 2050 z oceánů

Na konferenci EurOCEAN 2010 představila Evropská vědecká nadace zajímavou zprávu. Představila v ní myšlenku, že do roku 2050 by mohla získávat až 50% elektřiny z v a .  
moře - vlny

a se zde myslí (ty mají obrovský potenciál zejména v okolí , a ), , přilivu a odlivu, oceánských proudů, využívání rozdílné salinity a teploty vody plus využití pro produkci .

Tyto přírodní zdroje energie by se mohly stát významnou součástí energetického mixu a zajistit starému kontinentu . A navíc pomoct snížit emise skleníkových plynů. a celkově.

„Obnovitelná energie z moří je zatím v plenkách, ale má obrovský potenciál. Cíl 50% je ambiciózní, ale dosažitelný – potřebujeme jen výzkum, průmysl a politika spolupracovali,“ komentoval novou zprávu Lars Horn z Norska, který je členem vědecké nadace.

Spoupráce tří zmíněných oblastí by měla vyústit kromě jiného ve vybudování evropské podmořské energetické sítě. Dosud největší překážkou využití přímořskch obnovitelných zdrojů energie je totiž právě jejich připojování k , které je velmi nákladné.

autobloggreen

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *