Budoucnost je v pobřežních větrných elektrárnách, věří Google

a finanční společnost z se chystají investovat 5 mld. dolarů do stavby podmořského . To by se mohlo stát základní spojnicí mnoha plánovaných pro atlantické pobřeží .  
větrné farmy - pobřežní větrné elektrárny

Páteřní podmořský kabel bude měřit 560 km. Se stavbou se má začít v roce 2013. Pro státy východního pobřeží to bude znamenat výraznou změnu jejich energetické mapě. Plánované pobřežní větrné farmy najednou nabývají mnohem realističtějších proporcí.

Spojené státy prozatím staví pouze na zemi. O projektech pobřežních větrných elektráren se prozatím pouze jedná, návrhů existuje přes deset. Projekt , firmy Good Energy a potenciálně i dalších investorů, nese příhodný název Atlantic Wind Connection. Mohl by totiž stavbu větrých farem v výrazně zlevnit a zjednodušit.

Podmořský elektrický kabel by měl mít kapacitu až 6000 MW. Celý projekt vzbuzuje nadšení u zástupců vlády, investorů i odborníků. Poslední jmenovaní ale zároveň upozorňují, že se může objevit řada nepředpokládaných problémů, které cenu navýší.

Podmořský kabel bude ležet zhruba 20-32 km od pobřeží. V první fázi projektu, kdy má být proinvestováno asi 1,8 mld. dolarů, má být vybudována 240km část kabelu. Ta by mohla být hotova už do roku 2016. Zbytek nebude hotový dříve než v roce 2021. Kabel bude nicméně užitečný i bez připojených větrných elektráren. Bude totiž moct propojit regiony jižní Virginie a severního , kdy v jednom je v současné době velmi drahá (New Jersey) a ve druhém naopak velmi levná.

Atlantický oceán je pro stavbu pobřezních vhodný z toho důvodu, že jeho vody jsou mělké i několik desítek km od pobřeží. Na rozdíl od , který se strmě snižuje. Rozvoj pobřežních větrných elektráren podporuje většina guvernérů východopobřežních států.

New York Times, foto: Offshore-power.net

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *