Kanada sedí na obrovském zdroji geotermální energie

Kanadská federální komise pro geologický průzkum vydala zprávu o možnostech využití v zemi javorového listu. Ve zprávě se uvádí, že množství geo-energie ležící pod povrchem přesahuje miliónkrát (!) současnou energetickou potřebu . Vědci prohlašují, že pokud se podaří postavit alespoň 100 , bude zajištěna trvalá dodávka čisté elektrické energie pro celou zemi.  
geotermální energie v Kanadě
Obrázek: Geological Survey of Canada

Vysoká koncentrace geotermálních zdrojů je především v severní a západní Kanadě. Jde o oblasti jako Britská Kolumbie, Alberta či Yukon. Nalezišti je ale v menší koncentraci poseta prakticky celá země.

ze Země je téměř ideální čistý zdroj. Přes počáteční vysoké pořizovací náklady může geotermální elektrárna dodávat energii 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Oproti a jsou tak dodávky do sítě konstantní – rajská hudba pro lidi z energetiky.

Od prvního výkopu do spuštění geotermální elektrárny uběhne průměrně 5 až 7 let. Poté je však k dispozici teoreticky nekonečný zdroje energie. Zdánlivě nevyčerpatelnou energii pohaní nesmrtelný motor – zemské jádro.

Spoluautor studie Michael Moore, odborník na geotermální energii z university v Calgary, zdůrazňuje potřebu vývoje nových systémů, které budou efektivněji využívat zemskou tepelnou energii. Jak sám říká, byli bychom jednoduše hloupí, pokud tento obrovský rezervoár tepelné energie nevyužijeme.

Navíc dodává, že v době, kdy mnoho zemí zvažuje setrvaní u a zároveň se snaží snížit emise skleníkových plynů, je geotermální energie jednou z nejlepších možností výroby čisté elektřiny.

Země jako , Indonésie nebo Svatá Lucie svou geotermální energii dokonce již vyváží. Pokud Kanada svou šanci využije, a my tomu věříme, může kromě sebe zásobovat čistou elektrickou energií také největšího znečišťovatele planety – Spojené státy americké.

The Gazzete

4 komentáře: „Kanada sedí na obrovském zdroji geotermální energie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *