Seychely jdou s dobou. A silou větru

První projekt svého druhu, výstavba větrné elektrárny na Seychelském souostroví, je zdárně u konce. Na dohled slunného pobřeží ostrova Mahé, poblíž Port Victoria, teď stojí osm větrných turbín. Šest megawatt výkonu farmy se nám nemusí zdát dostatečně významných, ale pro ostrovany se jedná o změnu přímo zásadní důležitosti. Větrná farma totiž představuje 8 % veškeré produkce elektřiny celého ostrova.

Souostroví Seychely se stalo dalším oceánským státním útvarem, který si spočítal, že větrná energie se prostě vyplatí. foto: archiv autora
Souostroví Seychely se stalo dalším oceánským státním útvarem, který si spočítal, že větrná energie se prostě vyplatí. foto: archiv autora

Na ostrově Mahé (kde žije 90 % seychelské populace) donedávna nebylo jiného způsobu výroby elektřiny, než s pomocí hlučných dieselových generátorů. A tak je přechod na tišší, a hlavně ekologičtější zdroj energie vítanou změnou.

Promítne se jak do života 2100 domácností, které nyní bude elektrárna v Port Victoria zásobovat, ale také na výrazném zlepšení životního prostředí celého ostrova. Spuštění elektrárny totiž znamená v přepočtu o 5500 tun emisí CO2 méně.

Místní také ušetří 1,6 milionu litrů pohonných hmot, které mimochodem představovaly 25 % veškerého dovozu zboží na ostrov.

Přechod na alternativní zdroje energie a jejich diverzifikace je naším primárním cílem,“ říká James Michel, prezident Seychelské republiky. Země si vytkla dosáhnout do roku 2030 patnáctiprocentního podílu obnovitelných zdrojů na celkové bilanci.

Projektem ve Victoria Port, na kterém se podílela společnost Masdar a Abu Dhabi Development Fund, si k tomuto plánu dobře nakročila.

Chceme čisté a obnovitelné zdroje energie, protože v nich vidíme součást našeho dlouhodobého vývoje,“ říká dále Michel. „Další podobné projekty budou pochopitelně následovat. Cílem je zvýšit kvalitu životního prostředí našich obyvatel, a současně snížit naši závislost na dovozu paliv. Nebudeme se ale soustředit jen na rozvoj potenciálu větrné energetiky, připravujeme mix různých opatření.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *