Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
23. 9. 2011 v rubrice geotermální energie

Kanadská federální komise pro geologický průzkum vydala zprávu o možnostech využití v zemi javorového listu. Ve zprávě se uvádí, že množství geo-energie ležící pod povrchem přesahuje miliónkrát (!) současnou energetickou potřebu . Vědci prohlašují, že pokud se podaří postavit alespoň 100 , bude zajištěna trvalá dodávka čisté elektrické energie pro celou zemi.  
geotermální energie v Kanadě
Obrázek: Geological Survey of Canada

Vysoká koncentrace geotermálních zdrojů je především v severní a západní Kanadě. Jde o oblasti jako Britská Kolumbie, Alberta či Yukon. Nalezišti je ale v menší koncentraci poseta prakticky celá země.

ze Země je téměř ideální čistý zdroj. Přes počáteční vysoké pořizovací náklady může geotermální elektrárna dodávat energii 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Oproti a jsou tak dodávky do sítě konstantní – rajská hudba pro lidi z energetiky.

Od prvního výkopu do spuštění geotermální elektrárny uběhne průměrně 5 až 7 let. Poté je však k dispozici teoreticky nekonečný zdroje energie. Zdánlivě nevyčerpatelnou energii pohaní nesmrtelný motor – zemské jádro.

Spoluautor studie Michael Moore, odborník na geotermální energii z university v Calgary, zdůrazňuje potřebu vývoje nových systémů, které budou efektivněji využívat zemskou tepelnou energii. Jak sám říká, byli bychom jednoduše hloupí, pokud tento obrovský rezervoár tepelné energie nevyužijeme.

Navíc dodává, že v době, kdy mnoho zemí zvažuje setrvaní u a zároveň se snaží snížit emise skleníkových plynů, je geotermální energie jednou z nejlepších možností výroby čisté elektřiny.

Země jako , Indonésie nebo Svatá Lucie svou geotermální energii dokonce již vyváží. Pokud Kanada svou šanci využije, a my tomu věříme, může kromě sebe zásobovat čistou elektrickou energií také největšího znečišťovatele planety – Spojené státy americké.

The Gazzete
 Jan Grohmann
Diskuse
 1. václav T.:

  podla mna sa vedci uberaju zlym smerom zemske jadro mi nepride ako perpetum mobile takze ked to jedneho dna skonci… (pardon ze je to bez diakritiky)

 2. Peter K.:

  to už necháme na nich…keď chcú prídu na riešenie! my ľudia sme vynaliezaví, alebo?:)

 3. Romanescu:

  Len taká drobnosť: ako sa stavitelia vysporiadajú s indukovanými zemetraseniami?

  http://www.popsci.com/science/article/2010-03/does-geothermal-power-cause-earthquakes

  http://www.treehugger.com/files/2007/01/geothermal_powe.php

 4. Peter K.:

  Krásne:) dúfam že čím skôr začnú! a keď im to pôjde snáď ich budú nasledovať aj ostatné krajiny..elektrická energia by mohla byť aj zadarmo(len za prevádzkové náklady).

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz