Eko-resort na břehu řeky Kwai

Plánujete na zimu dovolenou v exotických končinách, a přitom si nechcete zatížit svou ekologickou karmu? Zkuste vyrazit třeba do thajského resortu Project X2, který stojí (či spíše je unášen na vlnách) řeky Kwai Noi.

„Kotvené struktury X-Float umožňují nerušený luxusní pobyt v divoké přírodě.“ Zdroj: Agaglio Studio
„Kotvené struktury X-Float umožňují nerušený luxusní pobyt v divoké přírodě.“ Zdroj: Agaglio Studio

Kromě kouzelných výhledů do divoké krajiny se můžete opájet i vědomím, že celý plovoucí komplex v Kanchanaburi byl vybudován s maximálním ohledem vůči okolnímu životnímu prostředí.

Nezasahovat, neovlivňovat, prostě jen nechat volně plynout. Takové je motto architektů ze studia Agaglio, kteří před několika lety zpracovali první model plovoucí/kotvené struktury X-Float.

Není to jen „obyčejný podvozek k hausbótu“. X-Float v sobě totiž kombinuje velmi vyspělé technologie, které činí z plošin energeticky nezávislé a v mnoha ohledech soběstačné obytné jednotky.

Nechybí zde vodosběrný systém s přečištěním, který oceníte během koupání, nebo WC s kompostérem. Narazíte tu na střešní solární panely, které minimalizují spotřebu energie či potřebu odběru elektřiny z pevniny. Zajímavé je i zapracování přírodních materiálů. Do odlehčené ocelové konstrukce jsou dovedně vsazeny prvky z recyklovaných dřevěných desek, bambusu a papyru.

V Kanchanaburi pravda recyklát z kompostéru nakonec směřuje do vody (a jednotlivé plovoucí plošiny mají možnost odebírat elektřinu i z pevniny), eko-základ je ale pevně daný. Součástí komplexu je totiž i malá průtočná čistička vody, kde se kompostát z toalety dále čistí v kořenovém systému rákosin a leknínů.

Celý resort zabírá rozlohu dvou akrů, je obklopen rýžovými poli, malebnými vesničkami, chrámy a džunglí. Autoři projektu vsadili hned od začátku na fenomenální scenérie pobřeží Kwai. Aby umocnili celkový dojem, jsou jednotlivé apartmány X-Float vybaveny celo-stěnými okny. Za nimi pak teče voda, která odplaví všechny starosti. A co se tu dá dělat?

Kromě lenošení, které si můžete odbýt v X-Float „kabinách“ čtyř typů – PoolXide Cabin, LuXe Cabin, PoolXide Cabin Suite a LuXe Cabin Suite, případně v tropickém baru, můžete třeba vyrazit poznávat okolní kraj formou ekoturistiky. Tajemné jeskyně, skryté pralesní vodopády a divoká příroda si o to přímo říkají.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *