Tesla má globální síť nabíječek pro elektromobily

Teprve jaře roku 2014 slavila automobilka v USA významnou událost: spustila v pořadí stou rychlonabíjecí stanici. Dnes už jich má přes 440 po celém světě!

Elektromobil Tesla Model S u rychlonabíjecí stanice Tesla Supercharger. foto: Tesla Motors
Elektromobil Tesla Model S u rychlonabíjecí stanice Tesla Supercharger. foto: Tesla Motors

Bleskové nabíjení elektromobilů Tesla si dnes můžete dopřát u více než 440 nabíjecích stanicích napříč Spojenými státy, Evropou, Asií a Austrálií. Elektromobilem značky Tesla tak můžete snadno cestovat doslova po celém světě.

Rozdílů proti jiným nabíjecím stanicím pro elektromobily je však mnoho. Předně, jedna nabíjecí stanice Tesla Supercharger nabízí obvykle alespoň 4 stojany pro nabíjení (zpravidla ale spíš 6 nebo 8, největší v Itálii má 14). Běžné stanice maximálně dva.

Když připojíte svůj téměř vybitý elektromobil Tesla Model S na Supercharger, stačí počkat dvacet minut a máte zpola nabitou baterii. Za dalších asi 25 minut bude auto plné a připravené na cestu.

Co je úplně nejlepší, je to všechno zdarma! Majitelé elektromobilů Tesla mají zajištěno doživotní nabíjení u stanic Supercharger zdarma. Navíc, řada Superchargerů získává energii z vlastních solárních elektráren, případně nakupuje energii pouze e obnovitelných zdrojů.

Nejsevernější dobíjecí stanice se nachází v norském Setermoenu, ta nejjižnější je na samém cípu Austrálie v Sydney. S elektromobilem si teď už můžete naplánovat trasu, třeba z Amsterodamu za polární kruh, z jihu slunné Francie do Edinburghu nebo z jednoho pobřeží USA na druhé, a máte přitom jistotu, že vás Tesla nenechá „na suchu“.

Tesla Motors kromě nových modelů elektromobilů (elektrické , levné elektroauto Model 3) připravuje také masivní expanzi své sítě Superchargerů.

Už během letoška by měly být první dva Superchargery spuštěny v České republice. Postupně se budou rozšiřovat dál na východ a na jih. V nejbližších letech by tak mělo být možné dojet až do Moskvy, případně do turecké Ankary.

Tesla Motors

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Jeden myslel na “Tesla má globální síť nabíječek pro elektromobily

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *