Britský táta postavil rodině dům za 90 000 Kč
Simon Dale nanávidí hypotéky. Jako novopečený otec rodiny se proto rozhodl, že zajistí bydlení svým vlastním způsobem. A svýma vlastníma rukama. Postavil nádherný přírodní, takřka ‚hobití‘ rodinný dům. S minimálními náklady kolem 3000 liber, tedy asi 90 000 Kč.
obrázek: Simon Dale
Stavba domu Simona Dalea probíhala asi čtyři měsíce. Pomáhal mu pouze jeho tchán a občas někteří kolemjdoucí nebo přátelé, kteří přijeli na návštěvu. Stavěl ve Walesu, na pozemku, který dostal se svou rodinou dočasně k pronájmu zdarma – pouze za to, že se bude starat o okolní les.
Dale odhaduje veškeré náklady na vybudování tohoto nádherného rodinného domu na 3000 liber a 1000-1500 člověkohodin. Se stavbou domů měl přitom jen minimální zkušenost z dřívějška, kdy pomáhal na stavbě jiného podobného přírodního domu.
Drtivá většina novostaveb je podle odborníků zdraví škodlivá
Proč se vlastně tehdy dvaatřicetiletý Dale rozhodl k takto ráznému kroku? Hlavní motivací pro nákup domu pro něj byly děti. Nechtěl se ale zadlužit na desítky let dopředu splácením nákladné hypotéky. Zároveň se chtěl vyhnout nevzhledným, prefabrikovaným a extrémně drahým krabicím, které jsou navíc plné toxických látek – a kterým se dnes běžně říká „rodinný dům“.
Navíc chtěl být blízko přírodě, chtěl aby byl dům maximálně nízkoenergetický. „Postavili jsme to na základě naší představivosti, optimismu a s využitím odpadů z okolí, šlo o zcela organický proces,“ vysvětlil Dale v jednom z mnoha rozhovorů. Odmítá prefabrikované „masové“ domy současnosti. „Pohodlné a přírodní domy mohou být postaveny jednoduchou, levnou cestou, která vám umožňuje využít spoustu kreativity,“ upozorňuje.
Vzal tedy věci do vlastních rukou. Chtělo to jen jediné – mít trochu peněz, odhodlání a především sebevědomí. Celé své snažení založil na tom co se dozvěděl o pojmu permakultura a snažil se maximálně těchto zásad držet.
Klíčové prvky designu a konstrukce:
- Dům je zapuštěn do kopce, takže má minimální vizuální dopad na okolí
- Rám domu je vyroben z dubového odpadního dřeva z okolního lesa
- Balíky slámy jsou v podlaze, střeše i zdech – poskytují skvělou a levnou přírodní izolaci
- Vápenná omítka je proti cementu snáze vyrobitelná
- Všechno potřebné můžete najít na hromadě odpadků (okna, kotel na dřevo, potrubí apod.)
- Lednička je chlazena vzduchem od země
- Střešní okno propouští do domu přirozené světlo
- Solární panely pohánějí notebook, osvětlení a hudbu
- Kompostovací toaleta se postará o exkrementy
- Dešťová voda je sbírána a využívána pro jezírko a zahrádku
Na svých stránkách nabízí Dale vhled do svého života a svých názorů, ale nabízí zároveň jednoduchý návod a dokumentaci stavby svého domu, včetně plánů. Dům je umístěn v mezi. Jeho kostra je vyrobena ze stromů a větví stlučených k sobě. Základ podlahy tvoří dřevěné palety, základy zdí tvoří kameny vykopané přímo na místě při hloubení jámy. Na nich jsou umístěny balíky slámy. Ty také izolují střechu. Jsou pokryty plastem, který střechu izoluje.
Vnitřní stěny jsou taktéž vyrobeny ze slámy. Hlavními nástroji, které Dale a jeho pomocníci při práci využivali bylo kladivo, motorová pila a dláto. Vybudovat rám domu samozřejmě nebylo jednoduché. Dale si ale rád nechal poradit od lidí, kteří už s podobnými stavbami mají zkušenosti.
Celkem rodina spotřebovala osm tun slaměných balíků, které ji vyšly na 650 liber a byly na místo dopraveny nákladním autem. Střecha domu je izolována a pokryta zeminou, díky čemuž dům zcela splývá s okolní krajinou. Uprostřed střechy je ještě průhledné okno, které vspouští dovnitř sluneční světlo. Na střeše jsou umístěny solární panely solární elektrárny, která domu dodává elektřinu.
Simon Dale a jeho rodina prožili v ekologické šetrném a skvostném domě pět let života. Od roku 2005 do roku 2010. Pak se rozhodli najít si vlastní kus země a tam postavit nový dům. Opět ekologický, přírodní, šetrný, organický, a především jejich vlastní. Budují ho v ekologické komunitě Lammas. Přijít může pomoct každý kdo má zájem. Získá při tom neocenitelné zkušeností v oblasti šetrného stavitelství.
Na závěr dvě videa, ve kterých Simon Dale krátce osvětluje svůj světonázor:
Co můžete udělat ve vztahu k životnímu prostředí a vlastnímu okolí podle Simona Dalea:
- propagujte a pěstujte jedlé víceleté rostliny
- naučte se jak pěstovat potraviny a sbírat semínka
- držte se sezónních, lokálních, organických potravin
- naučte se péct chleba, zavařovat, vyrábět sýr, vařit pivo…
- užívejte si vaření a především spotřebu jídla!
- používejte na vytápění dřevo
- vodu ohřevejte teplem ze dřeva a slunce, např. s pomocí solárních kolektorů
- malé vodní elektrárny mohou nabídnout skvělý výnos s minimem investic
- pracujte méně!
- kompostujte zbytky potravin a exkrementy, abyste měli úrodnější půdu a snížili nároky na odvoz odpadů
Hezké.hlavně se mi líbí použiti slámy jako izolace at už kvůli ceně tak i „dýchání domu“.mám starší suchou stavbu z cihel a premyslim o tomto typu izolace.ma s tím někdo zkušenosti?děkuji za odpoved
je to zajíjmaví článek
je to nádherný dům moc se mi líbí
Zrovna jsem si říkal, jak tam řeší právě odvod odpadů a taky se moc nemluví o přívodu pitné vody. Zkoušeli jsme využít i pet lahve a skleněné pětilitrové lahve do vyzdění a dům napojit na čovku kde nám ale pochcípaly bakterie které se maj postarat o rozklad hmoty. Tohle celkem pomohlo ke znovunastartování http://www.subio.cz/domovni-c-o-v/
Tam už chybí jenom parní stroj na výrobu elektřiny.
Podívejte se na blog:
petrsedyabcd.blog.cz
Jinak O.K. !!
A hlavně, přátelé, když zaprší takovým tím deštěm, co přijde jednou za čas a podzemní vody se spojí s povrchovýma, nechápu tu izolaci ..
Přeji stavebníkovi všechno nejlepší, ale mám též jisté pochybnosti, například že neodkorněné větve budou semeništěm různého hmyzu. Mám v tomto ohledu zkušenosti s krbovým dřevem, které leží v suchém bytě, o vlhčích destinacích ani nemluvě.
Něco takového bych si rád postavil – je to ekologické, ekonomické, hezké a může si to člověk postavit sám. Už jen sehnat nějake vhodné místo a mít dobré sousedy. Tady jsou anglické stránky: http://www.simondale.net/house/index.htm
Na jiných stránkách jsem četl, že již staví třetí dům, ve kterém hodlají strávit zbytek života. Každopádně nás, aktuálně přemýšlející nad domem, ve kterém budeme bydlet, to tak nadchlo, že do toho chceme jít. Původně jsme chtěli dům chráněný zemí, ale ze železobetonu. Každopádně je vidět, že to jde i bez něj což je super. Jen si nejsem jistý, jak to dopadne s projektovou dokumentací a následně s jednáním na stavebním úřadu, až tam dojdeme s něčím takovýmhle. No uvidíme…
Zdravím, zajimá mě jak jste pochodili na úřádech s návrhem stavět podobný typ domu jako je tenhle? Mam v plánu něco takového, ale ty úřady nevim nevim.
To dubove drevo zabudol odkorovat, do 10-15 rokov mu ho zozere cervotoc. Skoda tolkej roboty, aspon si mohol dat tu namahu to trochu premysliet.
Jen mě pobavilo, že jste zvolil odkaz na takové masivní desingové vany:) Dá se vyrobit, ale jistě to nebude nic snadného.. kámen určitě a dřevo zas nebude tak vhodné.
:) ne kazdy sutr ktery opticky vypada jako sutr musi vazit pul tuny a ne vse je potreba kupovat draze. Ledaskdo sikovny si umi ledasco sikovneho vyrobit i sam :)
Například půltunová vana o ceně tak dvakrát dražší, než samotný dům?:)
1. Poskolnik: tam by se krasne hodila volne stojici vana, napriklad http://tinyurl.com/3rpqapj – to se da postavit treba i v obyvaku, nebo v lete i venku :). Pak neni treba resit specialni mistnost s nazvem koupelna :)
jako víkendová chata je to nádherné :)
Chápu radu méně pracovat aby se nezpotil ale přece jen.Nenašel jsem koupelnu ???