Britský táta postavil rodině dům za 90 000 Kč

Simon Dale nanávidí hypotéky. Jako novopečený otec rodiny se proto rozhodl, že zajistí svým vlastním způsobem. A svýma vlastníma rukama. Postavil nádherný přírodní, takřka ‚hobití‘ . S minimálními náklady kolem 3000 liber, tedy asi 90 000 Kč. 
nízkoenergetický rodinný přírodní dům Simon Dale
obrázek: Simon Dale

Simona Dalea probíhala asi čtyři měsíce. Pomáhal mu pouze jeho tchán a občas někteří kolemjdoucí nebo přátelé, kteří přijeli na návštěvu. Stavěl ve Walesu, na pozemku, který dostal se svou rodinou dočasně k pronájmu zdarma – pouze za to, že se bude starat o okolní .

Dale odhaduje veškeré náklady na vybudování tohoto nádherného rodinného domu na 3000 liber a 1000-1500 člověkohodin. Se stavbou domů měl přitom jen minimální zkušenost z dřívějška, kdy pomáhal na stavbě jiného podobného přírodního domu.

nízkoenergetický rodinný přírodní dům Simon Dale

Proč se vlastně tehdy dvaatřicetiletý Dale rozhodl k takto ráznému kroku? Hlavní motivací pro nákup domu pro něj byly děti. Nechtěl se ale zadlužit na desítky let dopředu splácením nákladné hypotéky. Zároveň se chtěl vyhnout nevzhledným, prefabrikovaným a extrémně drahým krabicím, které jsou navíc plné toxických látek – a kterým se dnes běžně říká „rodinný dům“.

nízkoenergetický rodinný přírodní dům Simon Dale

Navíc chtěl být blízko přírodě, chtěl aby byl dům maximálně . „Postavili jsme to na základě naší představivosti, optimismu a s využitím odpadů z okolí, šlo o zcela organický proces,“ vysvětlil Dale v jednom z mnoha rozhovorů. Odmítá prefabrikované „masové“ domy současnosti. „Pohodlné a přírodní domy mohou být postaveny jednoduchou, levnou cestou, která vám umožňuje využít spoustu kreativity,“ upozorňuje.

Vzal tedy věci do vlastních rukou. Chtělo to jen jediné – mít trochu peněz, odhodlání a především sebevědomí. Celé své snažení založil na tom co se dozvěděl o pojmu permakultura a snažil se maximálně těchto zásad držet.

nízkoenergetický rodinný přírodní dům Simon Dale

Klíčové prvky designu a konstrukce:

 • Dům je zapuštěn do kopce, takže má minimální vizuální dopad na okolí
 • Rám domu je vyroben z dubového odpadního dřeva z okolního lesa
 • Balíky slámy jsou v podlaze, střeše i zdech – poskytují skvělou a levnou přírodní izolaci
 • Vápenná omítka je proti cementu snáze vyrobitelná
 • Všechno potřebné můžete najít na hromadě odpadků (, , potrubí apod.)
 • je chlazena vzduchem od země
 • Střešní okno propouští do domu přirozené světlo
 • pohánějí , a hudbu
 • Kompostovací toaleta se postará o exkrementy
 • Dešťová voda je sbírána a využívána pro jezírko a zahrádku

Na svých stránkách nabízí Dale vhled do svého života a svých názorů, ale nabízí zároveň jednoduchý návod a dokumentaci stavby svého domu, včetně plánů. Dům je umístěn v mezi. Jeho kostra je vyrobena ze stromů a větví stlučených k sobě. Základ tvoří dřevěné palety, základy zdí tvoří kameny vykopané přímo na místě při hloubení jámy. Na nich jsou umístěny balíky . Ty také izolují střechu. Jsou pokryty plastem, který střechu .

nízkoenergetický rodinný přírodní dům Simon Dale plán

Vnitřní stěny jsou taktéž vyrobeny ze slámy. Hlavními nástroji, které Dale a jeho pomocníci při práci využivali bylo kladivo, motorová pila a dláto. Vybudovat rám domu samozřejmě nebylo jednoduché. Dale si ale rád nechal poradit od lidí, kteří už s podobnými stavbami mají zkušenosti.

Celkem rodina spotřebovala osm tun slaměných balíků, které ji vyšly na 650 liber a byly na místo dopraveny . je izolována a pokryta zeminou, díky čemuž dům zcela splývá s okolní krajinou. Uprostřed střechy je ještě průhledné okno, které vspouští dovnitř sluneční světlo. Na střeše jsou umístěny , která domu dodává .

nízkoenergetický rodinný přírodní dům Simon Dale

Simon Dale a jeho rodina prožili v ekologické šetrném a skvostném domě pět let života. Od roku 2005 do roku 2010. Pak se rozhodli najít si vlastní kus země a tam postavit nový dům. Opět ekologický, přírodní, šetrný, organický, a především jejich vlastní. Budují ho v ekologické komunitě Lammas. Přijít může pomoct každý kdo má zájem. Získá při tom neocenitelné zkušeností v oblasti šetrného stavitelství.

Na závěr dvě , ve kterých Simon Dale krátce osvětluje svůj světonázor:

Co můžete udělat ve vztahu k životnímu prostředí a vlastnímu okolí podle Simona Dalea:

 • propagujte a pěstujte jedlé víceleté
 • naučte se jak pěstovat potraviny a sbírat semínka
 • držte se sezónních, lokálních, organických potravin
 • naučte se péct chleba, zavařovat, vyrábět sýr, vařit pivo…
 • užívejte si vaření a především spotřebu jídla!
 • používejte na
 • vodu ohřevejte teplem ze dřeva a slunce, např. s pomocí
 • malé mohou nabídnout skvělý výnos s minimem investic
 • pracujte méně!
 • kompostujte zbytky a exkrementy, abyste měli úrodnější půdu a snížili nároky na

Inhabitat, Simon Dale, iDnes.cz, Facebook

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

18 komentářů: „Britský táta postavil rodině dům za 90 000 Kč

 • 8. 10. 2015 (18.20)
  Trvalý odkaz

  Hezké.hlavně se mi líbí použiti slámy jako izolace at už kvůli ceně tak i „dýchání domu“.mám starší suchou stavbu z cihel a premyslim o tomto typu izolace.ma s tím někdo zkušenosti?děkuji za odpoved

  Reagovat
 • 14. 8. 2012 (6.55)
  Trvalý odkaz

  Zrovna jsem si říkal, jak tam řeší právě odvod odpadů a taky se moc nemluví o přívodu pitné vody. Zkoušeli jsme využít i pet lahve a skleněné pětilitrové lahve do vyzdění a dům napojit na čovku kde nám ale pochcípaly bakterie které se maj postarat o rozklad hmoty. Tohle celkem pomohlo ke znovunastartování http://www.subio.cz/domovni-c-o-v/

  Reagovat
 • 11. 6. 2012 (17.05)
  Trvalý odkaz

  Tam už chybí jenom parní stroj na výrobu elektřiny.
  Podívejte se na blog:
  petrsedyabcd.blog.cz

  Reagovat
 • 13. 1. 2012 (11.34)
  Trvalý odkaz

  A hlavně, přátelé, když zaprší takovým tím deštěm, co přijde jednou za čas a podzemní vody se spojí s povrchovýma, nechápu tu izolaci ..

  Reagovat
 • 31. 10. 2011 (10.53)
  Trvalý odkaz

  Přeji stavebníkovi všechno nejlepší, ale mám též jisté pochybnosti, například že neodkorněné větve budou semeništěm různého hmyzu. Mám v tomto ohledu zkušenosti s krbovým dřevem, které leží v suchém bytě, o vlhčích destinacích ani nemluvě.

  Reagovat
 • 13. 10. 2011 (14.09)
  Trvalý odkaz

  Na jiných stránkách jsem četl, že již staví třetí dům, ve kterém hodlají strávit zbytek života. Každopádně nás, aktuálně přemýšlející nad domem, ve kterém budeme bydlet, to tak nadchlo, že do toho chceme jít. Původně jsme chtěli dům chráněný zemí, ale ze železobetonu. Každopádně je vidět, že to jde i bez něj což je super. Jen si nejsem jistý, jak to dopadne s projektovou dokumentací a následně s jednáním na stavebním úřadu, až tam dojdeme s něčím takovýmhle. No uvidíme…

  Reagovat
  • 23. 3. 2013 (12.06)
   Trvalý odkaz

   Zdravím, zajimá mě jak jste pochodili na úřádech s návrhem stavět podobný typ domu jako je tenhle? Mam v plánu něco takového, ale ty úřady nevim nevim.

   Reagovat
 • 5. 10. 2011 (9.02)
  Trvalý odkaz

  To dubove drevo zabudol odkorovat, do 10-15 rokov mu ho zozere cervotoc. Skoda tolkej roboty, aspon si mohol dat tu namahu to trochu premysliet.

  Reagovat
 • 29. 9. 2011 (17.33)
  Trvalý odkaz

  Jen mě pobavilo, že jste zvolil odkaz na takové masivní desingové vany:) Dá se vyrobit, ale jistě to nebude nic snadného.. kámen určitě a dřevo zas nebude tak vhodné.

  Reagovat
 • 28. 9. 2011 (9.33)
  Trvalý odkaz

  :) ne kazdy sutr ktery opticky vypada jako sutr musi vazit pul tuny a ne vse je potreba kupovat draze. Ledaskdo sikovny si umi ledasco sikovneho vyrobit i sam :)

  Reagovat
 • 28. 9. 2011 (9.17)
  Trvalý odkaz

  Například půltunová vana o ceně tak dvakrát dražší, než samotný dům?:)

  Reagovat
 • 27. 9. 2011 (18.01)
  Trvalý odkaz

  1. Poskolnik: tam by se krasne hodila volne stojici vana, napriklad http://tinyurl.com/3rpqapj – to se da postavit treba i v obyvaku, nebo v lete i venku :). Pak neni treba resit specialni mistnost s nazvem koupelna :)

  Reagovat
 • 27. 9. 2011 (14.44)
  Trvalý odkaz

  Chápu radu méně pracovat aby se nezpotil ale přece jen.Nenašel jsem koupelnu ???

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *