Do pěti let nepůjde v Česku postavit jiné než „téměř nulové“ domy
Od letošního ledna musí všechny veřejné budovy nad 1500 m² splňovat standard budovy s téměř nulovou spotřebou energie. Od roku 2020 stejnou normu bude muset splnit i každý rodinný dům. Stavebnictví je na tyto změny připravené, hlásí oborové svazy.
Už dnes se musí stavět každá veřejná budova na 1500m2 s takzvaně téměř nulovou spotřebou energie. Povinnost se bude rok od roku rozšiřovat na menší budovy a zároveň na budovy soukromé. Od roku 2020 bude tomuto standardu muset vyhovět každý nově postavený dům, včetně rodinných.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Zájem o nízkoenergetické domy roste
Ve skutečnosti se však nejedná o domy bez přístupu k elektrické síti, jak by se mohlo z názvu zdát. Jde spíše o kvalitní nízkoenergetické domy, kterých se už dnes staví tisíce ročně.
„Máme k dispozici veškeré technologie, abychom tyto domy mohli stavět už dnes a ta lepší a kvalitnější část domů je už dnes takto stavěna. Není se proto čeho bát,“ říká Michal Čejka, energetický expert aliance Šance pro budovy.
Budova s téměř nulovou spotřebou energie je definovaná především skrze tepelně izolační vlastnosti obálky budovy na úrovni lepšího nízkoenergetického domu (tabulka Potřeba energie na vytápění níže). V menší míře je pak kladen důraz i na využití účinných zdrojů či případné doplnění o obnovitelný zdroj energie.
Podle ředitele aliance Šance pro budovy se bude standard ještě zpřísňovat. O to také aliance nyní na vládní úrovni usiluje.
„Potřeba energie na vytápění nulového domu je přibližně stejná jako u nízkoenergetického domu. Chceme, aby se tento standard v dalším kroku spíše přiblížil pasivním domům. Tímto způsobem je dnes v Česku stavěn přibližně každý desátý rodinný dům. Vícenáklady na úpravy do pasivního standardu jsou v jednotkách procent oproti neúsporným domům. Investice se nám přitom do deseti let vrátí v podobě úspory na vytápění, ale také v nepeněžní podobě zdravějšího a příjemnějšího bydlení,“ vysvětluje Holub.
Postupný náběh povinnosti budov s téměř nulovou spotřebou energie:
• od 1.1.2016 veřejné budovy plocha > 1500 m2 (energeticky vztažné plochy)
• od 1.1.2017 veřejné budovy plocha > 350 m2
• od 1.1.2018 veřejné budovy plocha < 350 m2
• od 1.1.2018 ostatní budovy plocha > 1500 m2
• od 1.1.2019 ostatní budovy plocha > 350 m2
• od 1.1.2020 všechny nové budovy.
Více informací či případné výjimky z povinnosti lze najít na www.prukaznadum.cz.
Potřeba energie na vytápění:
Podle kvality architektonického návrhu se potřeba energie na vytápění budovy s téměř nulovou spotřebou pohybuje v rozmezí 30 až 70 kWh/m2 za rok. Běžně stavěný nízkoenergetický dům přitom dle definice spotřebuje 50 kWh/m2 za rok. Energeticky pasivní dům využije maximálně 15kWh/m2 energie za rok.
Kromě toho lze na renovaci či stavbu energeticky úsporných domů čerpat dotace. Většina jich je právě otevřena žadatelům. Možnosti získání dotace lze jednoduše najít pomocí praktické aplikace na nedávno zřízeném webu www.renovujdum.cz.
Při vší úctě, toto mi příjde už trochu přespříliš.
Nízkoenergetické budovy by se měly prosadit zejména na základě poklesu cen technologií, cen energií a vytvořením poptávky, ne direktivou. Možná by se lépe udělalo, kdyby se o tom lidé vzdělávali, nebo se nízkoenergeitcký/pasivní standard propagoval. Takto to nadělá jen zlou krev. Dále je tu takto vzniká obrovský prostor pro úplatky, naschvály od úředníků atd.
Myslím že tát má i jiné nástroje, k tomu aby nízkoenergetickým budovám pomohl, než jen zákaz a dotaci. Podle mne spíš měl udělat nějaké daňové zvýhodnění, například možnost zažádat si o vrácení daně z materiálu, daňové prázdniny od daně z nemovitosti apod.
Většinou souhlasím s tím aby se nic nenarizovalo. Nicméně v několika konkrétních věcech prostě demokracie nefunguje a musí nastoupit „malá“ diktatura.
Jeden malý příklad za všechny. EU naridili použít jednotný konektor pro dobíjení mobilních telefonů. Je to sice drobnost, ale velmi užitečná pro všechny. Bohužel kdyby to nechali být dnes bysme měli stále milión konektorů a univerzálních dobijecek s taškou plnou konektorů! Lidi/firmy se sami domluvit nedokázali.
A stejně je to bohužel ve stavení domu. Kdyby šlo jen o něco co neovlivňuje okolí, nebo ostatní lidi, tak tam by to byl nesmysl, ale tady jde o vzduch a prostředí ve kterém žijeme a bohužel každý dům ho velmi negativně ovlivňuje.
Takže si myslím že tady by taky nefungovala demokracie, kde si každý myslí že si může dělat co se mu zachce. To bohuzel nejde.
Jo jiná situace by byla kdyby si ty jedinci zabalili svůj čoudící dům celý do nějakého pláště který by žádné jedy z komínu nepustil ven a museli by si to „pěkně vydychat sami majitele, tak bych neřekl ani ň.
Bohužel mám spousty sousedů kteří si myslí že pasivní dům je nesmysl a stavět ho nechtějí. Takže místo toho si postaví dnešní nízko energetický dům bez vzduchotechniky a po pár letech se diví že tam mají plíseň. I když používají přeci tu slavnou mikroventilaci v oknech.
A nebo si postaví dům na kraji vesnice u lesa aby byli co nejvíc s přírodou a žili přírodně a nenicili lesy a říkají jak nepoužívají chemii atd. Ale pak zatopi v kamnech vším co najdou okolo baráku a diví se že v zimě nemůžou vyvetrat protože to venku smrdí a po zemi se klouže kouř a jedy z komínů.
Takoví lidi nikdo nepřesvědčí bohužel ani sleva na dani. Jediné ta „malá“ diktatura.
Myslím že ke standardizaci konektorů by začalo docházet v momentě kdy se telefony staly chytřejšími a začalo se ve větší míře používat USB pro přenos dat, v ten moment se začaly naplno projevovat problémy mnohých proprietálních konektorů, které se tak neprojevovaly při nabíjení. Nezapomínejte že jistou dobu dokonce existovalo jakési duální nabíjení u některých typů MT, kdy se nabíjely jak nabíječkou, tak to uměly přes USB. (A myslím že zrovna na datový přenos standardizace konektoru nebyla) Tam USB nastupovalo už před tím, u Nokie určitě.
Tam, podle mne, by došlo dříve či později k tomu sjenocení i bez EU. (To kdy by někdo pochopil že USB je cesta bylo logické vyústění stavu technologie, sntandard byl definován někdy před rokem 2000) Nehledě na to že to s konektory taky úplně není pravda, kdy se teď používá microUSB, ale někdo již využívá USB – C a Apple má pořád myslím cosi svého. Srovnalo se ale nabíjecí napětí na 5.5V, což ale je jen důsledek první verze USB.
Teď je ale otázka, co je k vede k tomu že topí vším možným, nemá náhodou stát nějaké jiné páky na to jak je od toho topení odradit? Kolik jich procentuálně je? Jestli pro třeba 1-2% budeme dělat zákony, které budou akorát štvát ostatní lid, nemyslím že je to rozumná cesta. První bychom se měli podívat proč lidé například přešli z topení plynem/elektřinou na dřevo nebo uhlí. (A rozhdně to asi nejsou nostalgici) Samozřejmě je to nejspíš pro výrazný rozdíl ceny paliv, eventuálně technologie. Což je ale něco co lze ovlivnit. Myslím že tady je ještě dost velký prostor pro přístup „po dobrém.“
A právě v tom co píšete o sousedech je problém, příjde mi to trochu jako situace s EV, kdy tomu lidi nevěří dokud se s tím nesetkají na vlastní kůži. Otázka je, proč si to myslí o pasivích domech. Podle mne kdyby se mezi lidmi povědomí o nich zvedlo, tyto problémy by nebyly. Má snad ministerstvo pro místní rozvoj, nebo ministerstvo životního prostředí nějakou velkou kampaň na propagaci pasivních domů? Buď ne, nebo jsem si jí nevšiml.
Ovšem lidé mají tyto stavby spojené nejspíš jen s podivnými výtvory ekonadšenců minulých desetiletí (A ty nejspíše s Greenpeace, Rakouskými protesty,…). Ano tam to začalo, ale byl to potřebný krok k tomu aby se daly budovat dnešní stavby. Pokud toto v lidech přetrvává, pak se nesmíme divit že do toho nejdou. Ale to neznamená že by do toho nešli kdyby o tom věděli více. Taky se pomalu obmněňují generace architektů, to hraje taky roli.
Podle mne takovéto zákony už jsou tak na hraně toho jestli jej opravdu potřebujeme k fungování.