Zájem o nízkoenergetické domy roste

Zájem o nízkoenergetické domy v posledních letech stále stoupá. Důvodem jsou nejen zvyšující se ceny energií, ale i dlouhodobá kvalita bydlení. Zatímco dříve se lidé snažili na vlastní stavbě co nejvíce ušetřit, nyní jsou ochotni investovat vyšší částky a pořizovat kvalitnější stavební materiály s lepšími tepelně-izolačními vlastnostmi.

Nízkoenergetický bungalov v Jílovém u Prahy. foto: Direkt Development
Nízkoenergetický bungalov v Jílovém u Prahy. foto: Direkt Development

„Dříve byla poptávka po domech bez ohledu na energetickou náročnost. Nyní evidujeme zvýšenou poptávku po nízkoenergetických nebo pasivních domech. Pokud je nízkoenergetický dům správně technologicky postaven, můžeme očekávat úsporu 10 až 20 tisíc ročně,“ říká Karel Horešovský ze společnosti DIREKT DEVELOPMENT.

Ta v loňském roce realizovala architektonický soubor rodinných nízkoenergetických domů v Jílovém u Prahy. Nyní dokončuje ve stejné lokalitě osm zapuštěných nízkoenergetických domů se zelenou střechou, které zapadají do okolí.

Co jsou to nízkoenergetické domy?

Budovy s velmi nízkou energetickou náročností mají měrnou potřebu tepla na vytápění výrazně nižší, než je odpovídající předpis normou. Udávaná hodnota měrného množství je udávané množství tepla za rok, vztažené na 1 m2 vytápěné plochy.

Podle normy ČSN 730540:2  je za nízkoenergetický rodinný dům považován dům s potřebou tepla nižší než 50 kWh/m2 . Bez ohledu na tvar budovy. Je však dokázáno, že čím je jednodušší tvar domu, tím je energetická náročnost na vytápění snadno dosažitelnější než v členitém domě.

Komfort bydlení

Standardem pro nízkoenergetické řešení je rekuperace odpadního vzduchu. Zároveň je u domů provedena kontrola testem neprůvzdušnosti obálky budovy (blower door test). Takové řešení zajišťuje nízkou potřebu dodávaného tepla, čímž získává úspory v nákladech na bydlení.

Vedle energetických úspor je řízené větrání s rekuperací vhodná součást pro vnitřní pohodu a hygienu. Výměna vzduchu garantuje čerstvý vzduch (zamezuje vzniku plísní apod.).

tisková zpráva

Jeden myslel na “Zájem o nízkoenergetické domy roste

  • 1. 10. 2016 (15.28)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den,
    s dřevostavbou mám skvělé zkušenosti. V jedné totiž bydlím se svou rodinou už druhým rokem. Náklady za energie jsou minimální a dům perfektně izoluje. Pokud někdo neví, s jakou společností stavět, můžu jedině doporučit firmu http://www.ddnk.cz , myslím, že na trhu nikdo jiný nedisponuje tak individuálním přístupem.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *