BioSkin: revoluční způsob chlazení budov

Tepelné ostrovy jsou problém, který se týká nejen velkých metropolí. To, že bloky budov obkroužené asfaltovými silnicemi vykazují znatelně vyšší teploty než jejich okolí, si dobře uvědomujeme i bez využití termovizních snímačů.

Fasáda typu BioSkin dokáže mírnit efekt tepelných ostrovů. foto: (c) Harunori Noda
Fasáda typu BioSkin dokáže mírnit efekt tepelných ostrovů. foto: (c) Harunori Noda

Výsledkem tepelných ostrovů je snížená kvalita ovzduší i bydlení, která se odráží nejen na naší pohodě, ale i zdraví. Jenže co s tím? Japonské architektonické studio Nikken Sekkei má jasno. Řešením je BioSkin, vnější fasáda, která „dýchá“ a příjemně ochlazuje její okolí.

Když v roce 2011 realizovali svůj projekt na „ochlazení“ pětadvacetipatrové budovy společnosti NBF Osaki v centru Tokia, byl tento nápad považován za spíše raritní zajímavost, než prakticky využitelnou myšlenku.

>>> ČÍST CELÝ ČLÁNEK <<<

EkoBonus.cz

2 komentáře: „BioSkin: revoluční způsob chlazení budov

 • 21. 10. 2014 (20.58)
  Trvalý odkaz

  Aleje ve městech s vyššími budovami jsou problém, protože když trochu foukne, dýzový efekt způsobí, že z čerstvého větru je najednou vichřice a stromy se lámou nebo padají.

  Reagovat
 • 21. 10. 2014 (20.46)
  Trvalý odkaz

  Tohle mne fascinuje, >>číst celý článek<< jen kvůli pár dalším odstavcům.

  Já bych spíše hledal řešení jak tak kvanta energie využít, možná nějakou trvalou mozaikou z FV panelů, třeba šestiúhelníkových, nebo nějaké solární žaluzie, které by se natáčely. Nebo to udělat jako na FSI v Brně, kde bude celá jedna strana mrakodrapu pokrytá fotovoltaickými panely.

  Co se týče ulic tak myslím že by stačilo znovu zavést ve větší míře aleje.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *