Arcade Providence: z obchodního centra levné bydlení

Tradiční americké nákupní centra zmírají na úbytě, ale pro nízkopříjmové skupiny obyvatel v USA to zpráva není nutně špatná. Na Rhode Island skupina architektů sdružených ve skupině NCA (Northeast Collaborative Architects) přestavěla nevyužívané nejstarší nákupní centrum do podoby bydlení s ekonomicky příznivým prahem.

„Belgické pralinky, péřové boa nebo botky z krokodýlí kůže si už v Arcade Providence nekoupíte.“ Zdroj: NCA
„Belgické pralinky, péřové boa nebo botky z krokodýlí kůže si už v Arcade Providence nekoupíte.“ Zdroj: NCA

Model historické budovy, která ve svých reprezentativních prostorách hostí jen několik málo butiků a obchodů s luxusním zbožím, se v době současného bujícího konzumerismu nemůže udržet.

V tvrdé konkurenci přežijí jen mega-shopping parky se stovkami obchodů a lavinou slev, nikoliv architektonicky úchvatné stavby připomínající svými výlohami muzea. Přesně takový je i případ Arcade Providence, zmíněného nejstaršího nákupního centra na Rhode Islandu.

Vystaveno bylo v roce 1828, a budova z bílého mramoru a s mohutnými podpůrnými pilíři evokuje spíš řecký chrám v Aténách než místo pro nákupy. Tento objekt byl už v roce 1971 zařazen do Národního seznamu historických míst, ale tím vlastně jen potvrdil to, co už o něm místní věděli dávno: je prostě příliš starý a málo „trendy“. V létě 2008 se jinak vznosná a vzdušná budova dočkala svého uzavření. Jenže co s ní dál?

Naštěstí si ji povšiml místní developer Evan Granoff, který fandí sociálnímu bydlení a mikrobytům. S nákladem 7 milionů dolarů a výraznou pomocí architektů z NCA nechal přestavět zastaralé nákupní středisko do podoby obytné budovy.

V jeho mikro-apartmánech (od 20 do 40 metrů čtverečních) rozdělených do dvou podlaží teď může nalézt domov 48 lidí. Adaptivní design navíc umožnil zachovat budovu ve své historické kráse, aniž by jí ubral na funkčnosti.

takepart.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *