První solární farma v Karibiku spuštěna

Dominikánská republika slavnostně spustila svou první solární farmu. Zařízení o výkonu 33 MW se tak stalo „první solární vlaštovkou“ na ostrovech v Karibiku. Společnost Phanes Group, která projekt realizovala nyní očekává, že v regionu teď brzy přibudou další instalace.

„Ideální ekonomická příležitost pro Dominikánskou republiku i celý Karibik.“ Zdroj: Phanes Group
„Ideální ekonomická příležitost pro Dominikánskou republiku i celý Karibik.“ Zdroj: Phanes Group

„Projekt velmi názorně ilustruje, jak mohou zájmy různých skupin najíst společné vyústění,“ říká v tiskovém prohlášení Martin Haupts, vedoucí manažer Phanes Groups.

Demonstrační objekt v Dominikánské republice totiž dokázal, jak dalece je možné podobné záměry realizovat s podporou zahraničních investic a kolik nových pracovních příležitostí se při výstavbě podaří zpřístupnit. Samotný výsledek v podobě zdroje čitého a obnovitelného zdroje energie je pak jen završením bilance benefitů.

Solární panely jsou pro Dominikánskou republiku, stejně jako pro ostatní ostrovy v Karibiku, ideálním řešením. Stačí jen pohled do mapy: řídce zasídlené venkovské území střídají přeplněná města a izolované turistické resorty, takže je komplikované budovat centralizovanou rozvodnou síť (která by navíc podléhala velkým výkyvům v dodávkách).

Solární farmy mohou být budovány lokálně, v těsném sousedství místa odběru, a přitom nenarušují estetiku tropické krajiny. A v konečném důsledku vychází jejich pořízení výrazně levněji, než dovoz pohonných hmot do generátorů, které dosud zajišťují velkou část výroby energie.

„Pro všechny zúčastněné se solární farma v dané podobě stala výrazným ekonomickým přínosem,“ uzavírá Haupts. Instalace solární farmy zahrnovala osazení celkem 130 000 solárních panelů, s čímž v terénu pomáhalo na 1000 místních zaměstnanců.

Ti svého proškolení v novém oboru záhy využijí znovu, pokud Dominikánská republika schválí druhou fázi výstavby. Ta by měla zvýšit stávající výkon na 67 MW. V komplexním provedení by pak měla celá farma generovat téměř 50 MWh elektřiny ročně.

„Naše země disponuje skutečně silným potenciálem pro výrobu solární energie,“ komentuje realizaci solární farmy v prohlášení vláda Dominikánské republiky. „Průměrný globální horizontální osvit (GHI) se tu pohybuje od 210-250 W/m2, což je srovnatelné s evropským Středomořím nebo jihozápadem USA.“ Karibská země dále předpokládá, že by do roku 2018 mohla dosáhnout až na hranici výkonu 500 MW v solárních instalací.

Jeden myslel na “První solární farma v Karibiku spuštěna

  • 11. 4. 2016 (22.17)
    Trvalý odkaz

    Máte tam chybu. Tedy seknout se o 3 řády a myslet, že 67MW vyrobí 50MWh ročně, když to vyrobí v poledne za méně než jednu hodinu, to je tedy pořádný sek. Používejte trochu kupecké počty, když už neumíte překládat.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *