Sir Richard Branson chce svůj ostrov pohánět pouze obnovitelnými zdroji

Známý britský miliardář a dobrodruh Richard Branson je už nějaký čas majitelem malého ostrova Necker Island v souostroví britských Panenských ostrovů v Karibiku. Aktuálně představila jeho firma Virgin plán, který počítá s kompletním zásobováním ostrova obnovitelnými zdroji energie.

Soukromý ostrov Necker Island miliardáře Richarda Bransona v Karibiku budou pohánět čistě OZE, foto: Legis, licence Public domain
Soukromý ostrov Necker Island miliardáře Richarda Bransona v Karibiku budou pohánět čistě OZE, foto: Legis, licence Public domain

Soukromý ostrov o rozloze 74 akrů má pro využití OZE, především energie slunce, ideální podmínky. Branson svůj ostrov provozuje jako letovisko, které může ubytovat až 28 hostů.

Vybuduje tam jednak solární elektrárnu o výkonu 750 kW v otevřené krajině, tak další, střešní solární elektrárnu o výkonu 8 kW, přímo na hlavní budově. Dále budou k dispozici také krytá solární parkoviště.

Zároveň se uvažuje o vybudování větrné turbíny. Všechny tyt obnovitelné zdroje energie budou pochopitelně vyžadovat značné množství ovládacích prvků a také baterie, kde se bude vyrobená energie ukládat.

Sir Richard Branson na klimatické konferenci v Rio de Janeiru v červnu 2012 ohlásil speciální iniciativu 10 Island Challenge. V jejím rámci chce 10 ostrovním národům pomoct snížit závislost na fosilních palivech do roku 2020.

Pojem „ostrovní systémy“, „ostrovní solární elektrárny“ nebo „ostrovní fotovoltaika“ tímhle dostávají úplně nový rozměr :).

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *