V pražských Malešicích slavnostně zahájena největší energeticky pasivní bytová výstavba v ČR

Poklepáním na základní kámen se slavnostně zahájila výstavba energeticky pasivního bytového komplexu Ecocity Malešice, který je zatím největší výstavbou svého druhu v ČR. Projekt, ve kterém je při zahájení stavby I. etapy prodáno 30 % bytů, realizuje společnost JRD.

Domy EcoCity jsou navrženy tak, aby spotřebovaly tak malé množství energie, že splňují přísná kritéria pro energeticky pasivní byty a současně byly co nejšetrnější k životnímu prostředí. foto: JRD
Domy EcoCity jsou navrženy tak, aby spotřebovaly tak malé množství energie, že splňují přísná kritéria pro energeticky pasivní byty a současně byly co nejšetrnější k životnímu prostředí. foto: JRD

Na základní kámen Ecocity Malešice poklepali a stavbě popřáli vše nejlepší Ing. Eva Vorlíčková, radní hl. m. Prahy, Ing. Ivan Hurník ze společnosti NOSTA-HERTZ spol. s. r. o. (investor projektu), Ing. Leoš Jindra ze společnosti Konstruktis a.s., (investor a generální dodavatel stavby) a Jan Řežáb (investor a ředitel skupiny JRD) a svým slavnostním aktem prohlásili výstavbu za zahájenou.

Radní hl. m. Prahy Ing. Eva Vorlíčková se dlouhodobě angažuje v revitalizacích historických budov a je příznivcem ekologických řešení staveb se snížením zátěže životního prostředí, kterým je Ecocity Malešice příkladem.

„Jsem rád, že můžeme nabídnout veřejnosti dnes již cenově dostupnou variantu šetrného energeticky pasivního bydlení, které přináší benefity nejen v podobě finanční úspory, ale především bude chránit jejich zdraví,“ říká Ing. Jan Řežáb, ředitel skupiny JRD.

„My v JRD nechceme vytvářet pouze byty, ale domovy vhodné pro život. Spokojenost klientů je pro nás na prvním místě. Věřím, že bydlení v Ecocity Malešice v krásné přírodě mezi lesem a parkem bude to, o čem vždy snili,“ dodává Řežáb.

Bydlení uprostřed zeleně

Během dvou etap bude v pražských Malešicích mezi lesem a Malešickým parkem postaveno celkem 110 bytů v tom nejvyšším energetickém standardu, který je ale cenově konkurenceschopný běžné bytové výstavbě.

Oproti běžné bytové výstavby přináší navíc významné výhody v podobě zdravého vnitřního prostředí, úspor na energiích a šetrné bydlení uprostřed přírody. V projektu převládají byty 3+kk a 4+kk v nadstandardních velikostech a ke vzdušnosti zde přispívají také zvýšené stropy a dveře.

Každý byt má svůj vlastní venkovní prostor v podobě předzahrádky, balkonu či terasy a děti si mohou bezpečně hrát i v okolí domů díky důmyslnému řešení parkování v podzemních garážích bez zajíždění do prostoru Ecocity Malešice.

Ecocity Malešice

Projekt Ecocity Malešice je umístěn do klidné městské části Malešic, která leží v širším centru Prahy. Do centra se dá odtud pohodlně dostat za deset minut autem nebo do dvaceti minut městskou hromadnou dopravou.

Funguje zde komplexní infrastruktura a zároveň je Ecocity Malešice zasazeno do opravdové přírody mezi lesem a Malešickým parkem, který právě prochází rozsáhlou rekonstrukcí a postupně se tak stává moderním relaxačním centrem s dětskými hřišti, cyklotrasami, fontánami, sociálním zařízením a vyhraněným prostorem pro volné pobíhání psů.

Ecocity Malešice přináší významné úspory díky potřebě pouhých 10,8 kWh/m2/rok, která představuje úsporu až 85 % finančních nákladů na vytápění. Této nízké potřeby je docíleno použitím vzduchotechnické jednotky s rekuperací tepla, mimořádně silnou vrstvou tepelné izolace, kvalitními materiály a oknům s trojskly.

Pro srovnání současná běžná bytová výstavba dosahuje potřeby 100 kWh/m2/rok. „Představte si standardní byt jako auto se spotřebou 10 l. Oproti bytu v Ecocity Malešice je jako byt se spotřebou pouhým 1l. Díky tomu se dá ušetřit až 12 tis. Kč ročně na vytápění,“ říká Ing. Martin Svoboda, výkonný ředitel JRD.

Vzduchotechnická jednotka zde zajišťuje také zdravé vnitřní prostředí s ideální vlhkostí vzduchu, znatelném snížení prašnosti až o 90 % a s nízkou hladinou CO2. Systém řízeného větrání zajišťuje pravidelnou výměnu čerstvého vzduchu, který navíc cestou do domu prochází přes prachové filtry.

Alergici si mohou filtr vyměnit za pylový a vytvořit si ze svého domova příjemnou oázu. Díky vzduchotechnické jednotce není potřeba otevírat na noc okno. Nebudíte se tedy v noci zimou, a přesto se probudíte odpočati a na čerstvém vzduchu.

Ecocity Malešice a jeho provoz je navrženo tak, že minimálně zatěžuje životní prostředí emisemi včetně CO2 a navíc má spotřebu fosilních paliv 9x menší než běžná výstavba.

Dešťová voda zde není odváděna do kanalizace, ale vsakuje se přes podzemní vsakovací koše přirozeně do zeminy pro zachování přirozeného koloběhu vody. Stavba i úpravy terénu jsou řešeny tak, aby co nejméně zatěžovaly a měnily okolí odvozem zeminy.

Pro vytápění domů a ohřev vody zde bylo zvoleno ekologické využití odpadního tepla z elektrárny a použity byly základní ekologické materiály, mezi které patří vápenopískové tvárnice, sádrové bloky a omítky a dřevěná okna.

Stavba podléhá přísnému stavebnímu dozoru ze strany techniků developera, ale i techniků výrobců materiálů a technologií. JRD navíc na vlastní náklady provádí speciální testy vzduchotěsnosti domů a měření fasád termovizí.

Dokončení stavby Ecocity Malešice je plánováno na březen roku 2014 a noví majitelé se mohou těšit na předání svého bytu v dubnu nebo v květnu 2014.

tisková zpráva

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *