Evolution 2013: Stanislav Miler o ekologickém bydlení, sdílení i udržitelné dopravě

Ekologický aktivista a cestovatel se s návštěvníky festivalu Evolution 2013 podělil o své zážitky a zkušenosti o životě lidí v cizích zemích, vlivech současné civilizace na životní prostředí a možnostech trvale udržitelného rozvoje.

Stanislav Miler (vlevo) a Jakub Ditrich, majitel společnosti ekolo.cz, která v ČR propaguje elektrokola a šetrnou dopravu, foto: archiv Stanislav Miler
Stanislav Miler (vlevo) a Jakub Ditrich, majitel společnosti ekolo.cz, která v ČR propaguje elektrokola a šetrnou dopravu, foto: archiv Stanislav Miler

V současné době se Stanislav Miler zajímá především o zdravou a ekologickou stravu. Během své první přednášky na téma sdílení zkušeností ale hovořil vedle trvale udržitelného způsobu produkce potravin i o bydlení, dopravě a získávání energie.

A právě za účelem poskytovat informace o těchto tématech spoluzaložil Akademii soběstačnosti, jejíž přednášky mohou posluchači navštěvovat od září do května v prostorách Creative Gate v Praze.

Komunitní bydlení

Spoustu lidí není spokojena s životem ve městě a začínají vyhledávat život v komunitách na vesnici. Na přednáškách Akademie soběstačnosti se můžete dovědět, jak žít v komunitě a fakticky bez peněz. Zazněly i termíny jako ecohousing nebo ekovesnice.

Zářný příklad ekovesnice můžeme najít v podobě obce Zaježová na Slovensku, ale v nedávné době se v souvislosti s nejen energetickou soběstačností začalo mluvit i o české obci Kněžice na Jihlavsku.

Mezi další zajímavé projekty, o kterých jejich autoři přednáší v Akademii soběstačnosti, patří např. projekt Všezaodvoz.cz, jež si klade za cíl vytvořit spojení mezi lidmi, kteří chtějí za odvoz (tedy zdarma) darovat nepotřebné věci, a těmi, kteří naopak za odvoz něco shánějí.

Sdílení aut

Dále zde určitě můžeme zařadit družstvo Autonapůl, které v Brně a Liberci zprostředkovává mezi lidmi formou carsharingu, jež je založen na principu „jeď autem jen tehdy, když ho opravdu potřebuješ.“

A dej ho k dispozici dalším, pokud ho nepotřebuješ – pak použij či , nebo „pěškobus“. V dnešní době přeplněných parkovišť a v době, kdy podle průzkumů průměrné jezdí denně jen hodinu, se jedná o zajímavou formu ekologického a ekonomického cestování.

Do kontextu života v harmonii s přírodou se dnes dostává ekologické bydlení v ekologických a soběstačných domech, které rozhodně není jen známkou luxusu a přepychu. Pokud bychom hledali protiklad, zavítáme do oblasti přírodního bydlení, kde se v Akademii soběstačnosti přednáší o domech ze slámy, hlíny, kamene či trávy.

Zemělodě a obnovitelné zdroje

Jako extrém pak vypadají tzv. Zemělodě, které bychom už mohli zařadit do kategorie skutečně radikálně udržitelného bydlení. Jsou totiž stavěny např. z plastových odpadů, PET lahví, plechovek nebo pneumatik.

Tzv. Earthships jsou zakopány v hlíně, nabízí úsporný systém recyklace vody a energií a zateplení v nich funguje jako ve skleníku. Setkat se s nimi můžeme např. v americké Arizoně, ale jedna byla vybudována také u nás na Sázávě.

Co se obnovitelných zdrojů energie týče, má Akademie soběstačnosti kvalitní zázemí a předpoklady pro osvětu, protože sídlí ve stejné lokalitě jako společnost Nano-Energy, která je jediným dodavatelem elektřiny výhradně z obnovitelných zdrojů na českém trhu. V samotné energii podle Milera problém není, ten je prý v našem myšlení.

Na závěr se Stanislav Miler zmínil i o udržitelné dopravě. Za její reprezentanty považuje dopravní prostředky s pohonem na rostlinný olej, etanol, (), ale i vodu. Velký význam přikládá také .

Jeden myslel na “Evolution 2013: Stanislav Miler o ekologickém bydlení, sdílení i udržitelné dopravě

  • 24. 6. 2014 (21.01)
    Trvalý odkaz

    Možná to není úplně podstatné, ale měli jste jistě na mysli Kněžice na Nymbursku. B-)
    Blanka Jirsáková

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *