Solární elektrárny v ČR: stop-stav se blíží ke konci

Česká fotovoltaická průmyslová asociace (CZEPHO) se účastnila jednání kulatého stolu za přítomnosti ČS RES a oborových asociací z oblasti obnovitelných zdrojů energie. Obsah jednání ukázal vůli ukončit plošný tzv. stop-stav, resp. obnovit připojování , a to s okamžitou platností.  
střešní solární elektrárna

CZEPHO rozumí současné situaci tak, že se bude opět každý projekt fotovoltaické instalace individuálně posuzovat i když více  s důrazem na specifika naměřená v letním období. Distribuční společnosti budou rovněž průběžně aktualizovat bilanční limit sítě.

Ten však by podle vnímání CZEPHO a dle poskytnutých informací neměl nyní být samostatným důvodem pro odmítání malých rodinných . Zároveň každá velká elektrárna, která bude vybavena nástroji dispečerského řízení, bude z tohoto bilančního limitu zřejmě vyřazena, a tím vytvoří větší prostor pro budoucí malé instalace.

Plošný stop stav nikdy neměl oporu v zákoně. Uvolnění stop-stavu je ale pouze prvním předpokladem pro to, aby si občané opět mohli budovat střešní elektrárny a zažádat o jejich připojení do sítě. Je třeba zároveň zajistit, aby podpora střešních fotovoltaických instalací měla oporu v nově připravovaném Zákoně o podporovaných zdrojích elektrické energie.

CZEPHO odhaduje, že kvůli protiprávnímu stop-stavu, který trval více než rok a půl (od 14. února 2010 do 19. září 2011), nebyly zrealizovány střešní instalace v celkovém objemu několika desítek MW. Stop-stav způsobil zrušení 3 000 pracovních míst – tedy zhruba poloviny pracovních míst v tomto sektoru, krach stovek drobných podnikatelů, zejména instalačních firem. Ztratili jsme také část know how, které si vypracovala během doby, kdy byla na špičce sektoru, do zemí, ve kterých se nyní naopak oblast fotovoltaiky prudce rozvíjí.

Občané budou moci opět zažádat o připojení své malé střešní solární elektrárny do sítě a snížit si tak náklady na elektrickou energii a zejména svoji závislost na velkých energetických firmách a na každoročním zdražování elektrické energie.

Obrovskou výhodou pro občany je dostupnost této technologie – fotovoltaickou instalaci lze umístit téměř na každý , panelák či provozní halu firmy a zajistit tak majitelům maximální možnou soběstačnost. Zároveň stále stoupá efektivita instalací spolu s tím, jak klesá jejich pořizovací hodnota

Propočty Asociace ukazují, že již kolem roku 2016 bude vyrobené ze slunce levnější než z tradičních zdrojů a nebude tedy nutná její další podpora.

Jak již bylo řečeno, vlastní uvolnění stop-stavu je pouze prvním krokem, který ale další rozvoj obnovitelných zdrojů energie neřeší. V současné době je v Parlamentu ČR schvalován nový zákon o podporovaných zdrojích elektrické energie, který má vstoupit v platnost k 1. 1. 2013.

Tento návrh zákona obsahuje ale spoustu chyb a nedostatků, které i přes uvolnění stop-stavu neumožní nová připojení střešních instalací do sítě a prakticky tak zamezí dalšímu rozvoji fotovoltaiky v . Proto CZEPHO spolu s ostatními asociacemi obnovitelných zdrojů připravilo komplexní pozměňovací návrh zákona, který tyto nedostatky řeší.

Klíčové nedostatky návrhu zákona:

 • Zastropování instalovaného výkonu na současné hodnotě
 • Zeslabení garance uplatnění vyrobené elektřiny na trhu
 • Nulová podpora pro nové ostrovní systémy
 • Solární daň, která je retroaktivním zásahem do práv podnikatelů

Přijetí nového zákona je pro další rozvoj fotovoltaiky zcela klíčové, umožní totiž s elektřinou vyrobenou z obnovitelných zdrojů obchodovat (dnes může být elektřina vyrobena z OZE použita pouze ke krytí ztrát, nelze s ní obchodovat), a vyrobit tak a na trhu uplatnit větší množství této čisté elektrické energie.

S novým zákonem je zároveň nutné rovněž aktualizovat Národní akční plán (NAP), na který se zákon odvolává. NAP stanoví objem podporovaných zdrojů obnovitelné energie. Limit připojení pro fotovoltaiku stanovaný v NAP je však (dle údajů ERÚ) již vyčerpán až do roku 2020. Je proto třeba tyto limity upravit a vytvořit tak prostor pro výstavbu střešních instalací.

V budoucnu už nekontrolovatelný rozvoj fotovoltaiky nehrozí. Díky zásadnímu snížení výkupní ceny a omezení podpory pouze na drobné střešní instalace přestal být sektor pro velké investory zajímavý. Je však stále velmi zajímavý pro občany, kteří nechtějí na fotovoltaice zbohatnout, ale snížit svoje účty za elektřinu.

Podle Asociace je reálné, že se během jednoho roku připojí po celé ČR malé střešní instalace v max. výši 100 MWp. Z hlediska podpory těchto obnovitelných zdrojů energie to znamená dodatečné zvýšení ceny elektřiny pouze o 1 haléř na kilowatthodinu.

tisková zpráva

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

10 komentářů: „Solární elektrárny v ČR: stop-stav se blíží ke konci

 • 10. 10. 2011 (8.57)
  Trvalý odkaz

  V dnešní době si ostrovní systém na RD pořizuje pouze ten, kdo nemá možnost klasické přípojky, nebo ten, kdo neví co s penězi. Je ještě 3 případ, z historie. Bylo totiž období, kdy i na ostrovní systém jste mohl čerpat dotace formou zeleného bonusu. Později někoho logicky napadlo, že není nutné podporovat toho, kdo stejně do sítě nikdy nedodá ani kWh.
  A ten váš ostrov, není tak úplně super, že ne… Buď máte v létě velké přebytky, nebo v zimě startujete diesel. Za 35/L :-)
  Neblbněte nám tu hlavy.

  Reagovat
 • 29. 9. 2011 (8.39)
  Trvalý odkaz

  ´Pane e, máte hezké představy, ale lidstvo bude závislé na permanentní dodávce el. energie do té doby, než se příjde na způsob, jak energii spolehlivě a dlouhodobě uskladnit.

  Reagovat
 • 22. 9. 2011 (8.54)
  Trvalý odkaz

  aha :D vy jste nereagoval na me ale na „to e“. Tahle diskuze je blazinec :)

  Reagovat
 • 22. 9. 2011 (8.34)
  Trvalý odkaz

  jeste dodam, ze mi k tomu ostrovu chybi uz jen elektromobil abych mohl jezdit uplne zadarmo a ne za 35/L nejake smradlave srajdy a jeste odevzdavat nasim rozkradacum nehorazny prispevek na kradeni ve forme spotrebni dane za benzin, protoze elektriky je az az… A auticko by slouzilo mimo dopravu taky jako obrovska baterie. Jeste trosku nasetrim a jezdim zadara a kaslu zvysoka na celou ropnou lobby :D

  Reagovat
 • 22. 9. 2011 (8.30)
  Trvalý odkaz

  tak ted nevim jestli ten predchozi prispevek byl minen skutecne me, nebo nekomu kdo tu vubec nikdy nepsal..

  „Takze prosim nenadavejte na majitele fve, ale na vladu, potazmo na sebe, jestli jste je volil.“ ??????? EEEEEE ??? Nejak nerozumim :)

  „Sam fve, nemam, ale fandim jim, protoze oni do toho taky davaji svoje penize a jen vyuzivaji jednoho z velmi monoho dotacnich programu statu. “

  No vidite.. Nemate ale poucujete a kecate :) Ja FVE mam uz delsi cas, dokonce ostrovni .. a nemam pripojku k DS a k nicemu ji nepotrebuji. Zadne zelene bonusy ani dotace jsem nikdy nezadal a ani zadat nebudu a na vykup zvysoka s**u protoze nemam pripojku k DS takze nemam ani jak :) Zaplat panbuh. Jsem naprosto galvanicky oddelen. Co si vyrobim to si bud naakumuluji do baterii nebo spotrebuji.

  Docela jste me s tou reakci pobavil :D

  Reagovat
 • 22. 9. 2011 (5.59)
  Trvalý odkaz

  To ze je vykupni cena solarni energie predrazena za to nemuze majitel FVE, ale Topolankova vlada, ktera se vy… na upravu zakona, potazmo cen, i kdyz to vedeli davno dopredu.
  Kdyby to udelali tak by jsme byli na spici v oblasti fve, jako treba nemecko, ktere ma nyni 20% energie z obnovitelnych zdroju.

  Takze prosim nenadavejte na majitele fve, ale na vladu, potazmo na sebe, jestli jste je volil.

  Sam fve, nemam, ale fandim jim, protoze oni do toho taky davaji svoje penize a jen vyuzivaji jednoho z velmi monoho dotacnich programu statu. Dotaci od statu je obrvosky mnozstvi, na ktery vsichni platime, takze fakt nechapu, proc se vsichni soustreduji jen na FVE, ktery za to navic nemuzou.
  Srotvony byla dotace jen konkretni jedne firme Skodovce a par lidem co si mohli dovolit nove auto, a taky jsme na ne museli doplacet a to vam nevadi. Srotovny je rozhodne hnusnejsi nez dotace na fve. srotovny naopak pomohlo k vyssimu smradu v ulicich, misto toho aby se snizoval.

  Fakt uz me to pekne toci, jak vsichni nadavaji lidem s fve, misto toho aby zacali u sebe a nevolili ty samy lidi do vlady, ktery jen kradou a kaslou na presne tyhle zakony, ktery by meli byt na prvnim miste.

  Kdyby vcas snizili cenu vykupu, tak by s fve nebyl problem aa udrzel by se v rozumne mire, presne podle trhu jak se snizuji ceny za vyrobu fve panelu.

  Reagovat
 • 21. 9. 2011 (15.44)
  Trvalý odkaz

  nenene .. zadne zelene bonusy, zadne prebytky ven .. cisty krasny samostatny svobodny a hlavne kompletne vlastni ostrovni system a nejlepe uplne bez pripojky k DS. Zadne urady, zadne smlouvy, zadne dodatecne zdaneni, navic stat je nespolehlivy jak nikdo jiny, takze nejakym statnim garancim muze verit leda *******.

  Reagovat
 • 21. 9. 2011 (10.18)
  Trvalý odkaz

  Buzerace bude minimálně stejná spíše větší i pro vlastní spotřebu (zapojení pro zelený bonus, ale bez zeleného bonusu).
  Navíc na vás budou parazitovat distribuční firmy a spotřebitelé, protože jim budete dodávat zadarmo přebytky energie a trpět jejich bordel z výroby „levné“ energie.

  Reagovat
 • 20. 9. 2011 (19.34)
  Trvalý odkaz

  No pokud majitel FVE hodlá to co vyrobí i sám spotřebovat a nehodlá tedy parazitovat na spotřebitelích el. energie tím, že budou nuceni odebírat jeho předražený proud, který nechtějí a nebude tedy žádat o připojení do sítě pak jistě nebude muset žádnou úřednickou buzeraci absolvovat. Pokud hodlá parazitovat, tak doufám, že ho ten úředník bude nejen buzerovat ale že mu i urazí jeho zlodějské ruce až u zadku.

  Reagovat
 • 20. 9. 2011 (17.39)
  Trvalý odkaz

  otazkou je zdali majitel FVE bude moci do systemu sahnout (rozsirit) aniz by musel projit koleckem buzerace od uradu. Stale mi prijde lepsi a vice svobodnejsi si poridit vlastni FVE, a co si vyrobim, to spotrebuji, pripadne pokud mam jo prebytek, nakrmim tim treba sousedovu sekacku, nebo vyhreju bojler. A pokud mam nedostatek, pouziji jako zdroj CEZ/EON/PRE jako zalohu sve FVE.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *