Největší zelená střecha na světě překryje celou čtvrť

Americké město Cupertino, středobod uzavřeného vesmíru hi-tech společností sídlících v Křemíkovém údolí, by mohlo už za dvě léta hostit poněkud nevšední prvek udržitelné architektury. Zelené a ozeleněné střechy už dnes asi nepřekvapí, ale ta připravovaná v lokalitě Hills at Valco by mohla být největší na světě. Její projektovaná rozloha se blíží 121 400 m2.

„Projekt na tři miliardy dolarů má zcela změnit způsob, jakým lidé pohlížejí na zeleň v okolí svých obydlí.“ Zdroj: Mathew Wilson
„Projekt na tři miliardy dolarů má zcela změnit způsob, jakým lidé pohlížejí na zeleň v okolí svých obydlí.“ Zdroj: Mathew Wilson

Největší zelená střecha na světě, která by měla fungovat nejen jako klenba nad domy a ulicemi, ale také jako průchozí více-úrovňový park, sportoviště s průjezdní cyklotrasou a přírodní rezervace v jednom, vyroste na místě bývalého nákupního centra.

Zprávu potvrdil i management společnosti Vallco Shopping Mall, který zde nákupní centrum provozuje. Celý projekt je ojedinělý nejen svým rozsahem, ale i mírou zapojení místních obyvatel.

K samotnému řešení se vyjádřilo více než 1050 místních obyvatel, včetně zástupců občanských sdružení a komunitních organizací. Chybět pochopitelně nesmělo ani vyjádření provozovatelů a nájemců jednotlivých obchodů uvnitř centra.

Projektový tým musel k veřejným jednáním zasednout dvacetkrát, a za tuto dobu vyřešit 3800 věcných a technických připomínek. Výsledek? Práce na třicetiakrové zelené střeše mohou začít.

Pět kilometrů cyklostezek a průchozích chodníků, doplněných o odpočívadla a vyhlídkové terasy, výsadba stromů a zeleně, to vše představuje rozpočtovou položku s cifrou 300 milionů dolarů. V porovnání s celkovými náklady (3 miliardy dolarů) je to ale vlastně docela málo. Vznikat tu totiž bude celé nové město ve městě.

Od Wolfe Road po bulvár Stevens Creek, včetně již existujících apartmánů na Sand Hill, vyroste a pod zelenou střechu se schová 680 obchodů, 80 apartmánů a na čtyři desítky bytů uzpůsobených pro seniory.

Za dvacet milionů se tu postaví také nová základní škola s kapacitou 700 žáků. Zelená střecha na Hills at Valco (a domy pod ní) se mají stát především zázemím pro zaměstnance pracující v sektoru IT a vývoje v Silicon Valley.

Jeden myslel na “Největší zelená střecha na světě překryje celou čtvrť

  • 14. 11. 2022 (19.04)
    Trvalý odkaz

    Tak to je paráda. Právě zelená střecha je něco, nad čím v poslední době uvažuji čím dál víc. Myslím si, že v dnešní době má investice do něčeho takového určitě smysl. Hodně jsem si zkoumal i benefity, které právě taková zelená střecha nabízí a je jich opravdu spousta. :)

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *