Indie vyměňuje žárovky za šetrné LED osvětlení

Indické Ministerstvo pro energetiku (MP) potvrdilo na společném zasedání jednotlivých indických vlád, státních rad a neziskových organizací a sdružení pro obnovitelné zdroje energie svůj velkolepý záměr zlepšení veřejného osvětlení.

Obchody IKEA po celém světě budou nově nabízet pouze LED osvětlení. foto: IKEA
Obchody IKEA po celém světě budou nově nabízet pouze LED osvětlení. foto: IKEA

Nejde o žádnou banalitu. Během následujících dvou let by mělo být nahrazeno na 20 milionů neúsporných žárovek a zářivek veřejného osvětlení v celé Indii LED světly. Metoda a způsob provedení zůstává sice plně v rukou správ jednotlivých států, ale indická vláda v čele s MP zajistí plnou podporu celému „ozdravnému“ procesu.

Podpora by měla nabývat podoby dotací, daňových úlev a zvýhodněných nákupů. Celá akce je součástí Domácího programu efektivního osvětlení (Domestic Efficient Lighting Programme, DELP) jehož cílem je snížit spotřebu energie na veřejné osvětlení.

Realizace výměny žárovek v rámci DELP přijde Indii v přepočtu na 385 milionů dolarů. Uspoří ale mnohem víc. Dvacet milionů žárovek nahrazujících dosavadní neúsporné pouliční osvětlení ušetří z rozpočtů okolo 890 milionů.

Alespoň tolik si plánovači programu, v čele s ministrem MP Piyushem Goyalem slibují. Jisté je, že spotřeba sektoru veřejného osvětlení poklesne po instalaci LED žárovek o 5 GW (a dojde k úspoře 10,5 miliard kWh ročně).

Program je sice přednostně zacílen na osvětlení veřejných prostor, ale formou jednotlivých pobídek se do něj mohou zapojit i přihlášení obyvatelé. Těm budou v rámci kampaně DELP nabízeny LED žárovky hluboce pod tržní cenou.

Náklady na celou operaci budou hrazeny z fondu úspor. Program DELP má plnou podporu vlády, a je jedním z prioritních bodů programu stávajícího premiéra, Narenda Modi. Ten už se zasadil o to, aby na všech státních a vládních budovách byly instalovány solární panely.

Sdílet: