Indie vyměňuje žárovky za šetrné LED osvětlení

Indické Ministerstvo pro energetiku (MP) potvrdilo na společném zasedání jednotlivých indických vlád, státních rad a neziskových organizací a sdružení pro obnovitelné zdroje energie svůj velkolepý záměr zlepšení veřejného osvětlení.

Obchody IKEA po celém světě budou nově nabízet pouze LED osvětlení. foto: IKEA
Obchody IKEA po celém světě budou nově nabízet pouze LED osvětlení. foto: IKEA

Nejde o žádnou banalitu. Během následujících dvou let by mělo být nahrazeno na 20 milionů neúsporných žárovek a zářivek veřejného osvětlení v celé Indii LED světly. Metoda a způsob provedení zůstává sice plně v rukou správ jednotlivých států, ale indická vláda v čele s MP zajistí plnou podporu celému „ozdravnému“ procesu.

Podpora by měla nabývat podoby dotací, daňových úlev a zvýhodněných nákupů. Celá akce je součástí Domácího programu efektivního osvětlení (Domestic Efficient Lighting Programme, DELP) jehož cílem je snížit spotřebu energie na veřejné osvětlení.

Realizace výměny žárovek v rámci DELP přijde Indii v přepočtu na 385 milionů dolarů. Uspoří ale mnohem víc. Dvacet milionů žárovek nahrazujících dosavadní neúsporné pouliční osvětlení ušetří z rozpočtů okolo 890 milionů.

Alespoň tolik si plánovači programu, v čele s ministrem MP Piyushem Goyalem slibují. Jisté je, že spotřeba sektoru veřejného osvětlení poklesne po instalaci LED žárovek o 5 GW (a dojde k úspoře 10,5 miliard kWh ročně).

Program je sice přednostně zacílen na osvětlení veřejných prostor, ale formou jednotlivých pobídek se do něj mohou zapojit i přihlášení obyvatelé. Těm budou v rámci kampaně DELP nabízeny LED žárovky hluboce pod tržní cenou.

Náklady na celou operaci budou hrazeny z fondu úspor. Program DELP má plnou podporu vlády, a je jedním z prioritních bodů programu stávajícího premiéra, Narenda Modi. Ten už se zasadil o to, aby na všech státních a vládních budovách byly instalovány solární panely.

5 komentářů: „Indie vyměňuje žárovky za šetrné LED osvětlení

 • 9. 9. 2015 (21.24)
  Trvalý odkaz

  Protože mezi současnými LED jsou ohromné rozdíly v účinnosti. Většina lidí se v tom nevyzná ani u nás natož v Indii kde 1/4 lidí nemá přístup k el. energii. Proto si myslím, že to celé skončí blamáží.

  Reagovat
 • 8. 9. 2015 (11.04)
  Trvalý odkaz

  Já vidím ještě jedno úskalí. Nebudou jim ty LED žárovky už tak dost chudí indové krást? Vzpomínám, jak se před cca 5 lety kradly úsporné žárovky i na toaletách v nemocnicích. Podobná situace by byla dnes i s LEDkami u nás.

  Reagovat
  • 8. 9. 2015 (11.14)
   Trvalý odkaz

   Jestli vymění celá světla, pak těžko, stejně tak jestli to budou závity E40 „Goliáš,“ jestli k tomu ale dojde a bude to vláda neustále měnit, pak to bude mít i do pozitivum, že neušetří jen 5GW výkonu, al třeba dalších 5GW, sice to výjde dráže, ale myslím že to zase tak děsivé nebude.

   Reagovat
  • 8. 9. 2015 (18.01)
   Trvalý odkaz

   Dobrá otázka. V Indii je sice tržní systém jako u nás, ale některé věci, které se týkají veřejnosprávní oblasti nechávají úředníky a firmy v klidu. Viděl jsem tam například, jak se krade zcela bezostyšně el. energie z veřejné sítě (často to mají vedené jako u nás na vesnici nadzemním vedením na stožárech). Musel jsem se smát. U nás je komando ČEZ, PRE, RWE, PP a nevím koho ještě, u nich se nic neděje. Zmrzlinář přijede natáhne rukavice, připojí si dráty ke sloupu (omotáním kolem živého vodiče) a úředník si jde koupit bez uzardění zmrzlinu. Oni nejsou slepí, jen vědí, že zmrzlina nebude tak levná, nebo nebude možná ani žádná, protože obchodník zkrachuje.

   Reagovat
 • 7. 9. 2015 (23.24)
  Trvalý odkaz

  5GW výkonu je obrovská hodnota, jestli je ten projekt plánován na pár měsíců, což by mohl být, pak překonají i možnost výstavby ekvivalentu v třeba v solárních elektrárnách.

  Další pozitivum bude nejspíš i odlehčení přenosové soustavě, tím dále klesnou ztráty, ale hlavně se zvýší její spolehlivost. Na spotřebu je poddimenzovaná.

  Pokud i v noci používají velké hydroelektrárny, může to vést ke snížení jejich využití a k uskladnění vody na jiná období dne, to spolu s FVE může zase dále snížit spotřebu fosilních paliv.

  Jediné co brání myslím se lidem na LED nelíbí je špatné spektrum, hlavně u těch levnějších. Myslím že než takto bílé, jak se dělají, by měly trpět „žlutým posunem,“ neboli zkusit jimi napodobit co nejlépe spektrum žárovky (ano u těchto zdrojů bude z principu vždy jen pruhové spektrum).

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *