Spotřeba energie na osvětlení má v USA do roku 2030 klesnout o 46 %

Americké ministerstvo energetiky odhaduje, že v USA do roku 2030 klesne spotřeba energie na osvětlení o 46 % proti dnešnímu stavu. Sází přitom především to, že klasické vláknové žárovky nahradí LED žárovky.

Nová LED žárovka Philips se může pochlubit klasickým tvarem, ale až o 85 % vyšší účinností. foto: Philips
Nová LED žárovka Philips se může pochlubit klasickým tvarem, ale až o 85 % vyšší účinností. foto: Philips

V současné době zabírají žárovky v přibližně 2,3 % trhu. Může za to především jejich cena, která je výrazně vyšší proti ostatním typům žárovek.

Jenže podobně jako v Evropě, resp. , kde už se klasické vláknové žárovky prodávat nesmějí, také ve Spojených státech cena LED žárovek rychle klesá. Do roku 2025 má klesnout z dnešních několika desítek dolarů pod tři dolary.

Díky masivní adopci LED žárovek v USA se bude nejen významně snižovat spotřeba elektřiny, ale zároveň se bude zmenšovat trh se žárovkami. LED žárovky mají totiž několikanásobně vyšší životnost než vláknové žárovky (některé ale vydrží i déle než sto let, viz. nejstarší žárovka na světě které je 114 let).

Osvětlení dnes ve Spojených státech spotřebuje ročně kolem 12 % z celkově spotřebované elektřiny. Některá velká města už významně investují do obměny veřejného osvětlení a vyměňuje zastaralé sodíkové výbojky za LED lampy.

Popular Science
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.