Spotřeba energie na osvětlení má v USA do roku 2030 klesnout o 46 %
Americké ministerstvo energetiky odhaduje, že v USA do roku 2030 klesne spotřeba energie na osvětlení o 46 % proti dnešnímu stavu. Sází přitom především to, že klasické vláknové žárovky nahradí LED žárovky.
V současné době zabírají LED žárovky v USA přibližně 2,3 % trhu. Může za to především jejich cena, která je výrazně vyšší proti ostatním typům žárovek.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Philips uvede na trh LED světlo s tvarem klasické žárovky
Jenže podobně jako v Evropě, resp. EU, kde už se klasické vláknové žárovky prodávat nesmějí, také ve Spojených státech cena LED žárovek rychle klesá. Do roku 2025 má klesnout z dnešních několika desítek dolarů pod tři dolary.
Díky masivní adopci LED žárovek v USA se bude nejen významně snižovat spotřeba elektřiny, ale zároveň se bude zmenšovat trh se žárovkami. LED žárovky mají totiž několikanásobně vyšší životnost než vláknové žárovky (některé ale vydrží i déle než sto let, viz. nejstarší žárovka na světě které je 114 let).
Osvětlení dnes ve Spojených státech spotřebuje ročně kolem 12 % z celkově spotřebované elektřiny. Některá velká města už významně investují do obměny veřejného osvětlení a vyměňuje zastaralé sodíkové výbojky za LED lampy.
Protože se bude svítit více , dnes se svítí velice málo, daleko méně než je optimální, protože je to drahé , pokud budou existovat vysoce účinné a levné zdroje světla stoupne osvětlenost ulic i vnitřních prostorů budov – je to výhodné z hlediska produktivity práce , lidského zdraví i bezpečnosti ve v městech a v dopravě. To povede k tomu, že absolutní spotřeba klesne méně než je prostý růst účinnosti. A celkově spotřeba el. energie v USA velmi vzroste.
Hádal bych se o prospěšnosti vysokého množství umělého světla v noci. Pokud vezmete v úvahu to že umělé osvětlení je mnohdy natolik silné že mění noc v jakousi oranžovou mlhu, jeho další posilování by bylo kontraproduktivní. Navíc bílé světlo by mohlo narušit jednotlivé biorytmy v těle a naopak způsobit zdravotní komplikace.
Nedávno někde vyšel výzkum o tom že zejména modré a fialové světlo toto narušení způsobje tím že stimuluje určitá centra v mozku, která jsou stimulována denním světlem a to vede k nižšší kvalitě spánku etc.
Z tohoto pohledu je o mnoho výhodnější světlo červené, které takové problémy nezpůsobuje (Ale kdo by chtěl aby se město topilo v rudé záři?)
Výhodou LED je i jejich směrovost – s osvětlováním oblohy, které je nevyhnutelné u klasického osvětlení je konec. V každém případě dnes se doma svítí velmi málo. Pokud chcete mít doma opravdu světlo, pak přechodem na LED ze zářivek neuspoříte nic. CO se průmyslu týče pak lidem se vyplatí svítit 800 lx, starším zaměstnancům i 1000lx. Je to samozřejmě mnoho , ale ta produktivita práce jde nahoru. Velké firmy to vědí a proto svítí více než přikazují normy, protože je to nejlevnější způsob jak zvýšit spokojenost zaměstnanců s pracovním prostředím.