Zemní plyn zlepšuje kvalitu ovzduší, uvádí 60 % obyvatel obcí
Podle poslední Zprávy o životním prostředí ČR se kvalita ovzduší z hlediska ochrany lidského zdraví se na území ČR v roce 2010 meziročně zhoršila. Zatímco v roce 2009 v místech se zhoršenou kvalitou ovzduší žilo asi 18 % obyvatel, v roce 2010 už to byla přibližně polovina obyvatel ČR.
Agentura PPM Factum Research v listopadu 2012 provedla průzkum, ze kterého mimo jiné vyplynulo, že 86 % domácností, které zemní plyn využívají, o přechodu od zemního plynu k jinému palivu vůbec neuvažuje a téměř 60 % obyvatel obcí uvedlo, že zavedením zemního plynu došlo u nich ke zlepšení kvality ovzduší.
Malá elektrárna do každého rodinného domu – budoucnost energetiky?
Úniky plynovodů stojí Ameriku miliardy
Vítězové českých ekologických Oskarů budou jezdit vozy Škoda Citigo CNG
K využívání plynu v domácnosti se hlásí dvě třetiny Čechů. Podle průzkumu PPM Factum Research naprostá většina uživatelů plynu nemá s dodávkami zemního plynu žádné problémy. Problémy deklaruje pouze 1,5 % uživatelů plynu. 86 % domácností, které využívají zemní plyn, o přechodu od zemního plynu k jinému palivu vůbec neuvažuje.
V průzkumu lidé uvedli jako možné varianty náhrady lokálního vytápění uhlím nejčastěji zemní plyn (46 %) a alternativní zdroje energie (54 %). Dřevem by uhlí nahradilo 31 %, elektřinou jen 29 %.
Zcela minimálně by lidé nahrazovali vytápění uhlím vytápěním naftou. K alternativním zdrojům energie jako náhrady za vytápění uhlím se častěji přiklání mladí lidé do 29 let (60 %), lidé s vyšším než základním vzděláním (SŠ a VŠ 59 %).
Jádro (44 %) a zemní plyn (40 %) jsou nejčastěji lidmi označovány za zdroje elektrické energie nejvhodnější pro kombinaci s obnovitelnými zdroji.
Mezi lidmi, kteří jsou schopni vyjádřit svůj názor na vliv plynofikace na kvalitu ovzduší v jejich obci, více jak polovina (59 %) zastává názor, že po zavedení zemního plynu do obce došlo ke zlepšení kvality ovzduší.
Přitom měrné zátěže životního prostředí máme ve srovnání s průměrem zemí EU27 stále ale nadprůměrné.
Nově vydaná zpráva Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) 2012 uvádí jako nejvýznamnější zdroje znečišťování ovzduší elektrárny, silniční dopravu, určitá průmyslová odvětví, zemědělství, ale právě zejména domácnosti.
Z průzkumu také vyplynulo, že 70 % obyvatel považuje za perspektivní využívání stlačeného zemního plynu pro dopravu.
Oproti uhlí rozhodně zlepšuje… z komínu stoupá jen vodní pára a méně než jí oxid uhličitej… to je to samý, co člověk z plic vydechuje.. tak si představte, kdyby jsme vydechovali kouř, oxidy síry a dusíku a další sajrajty :-) …jako kuřáci.. to bychom se v místnostech s více lidmi dusily kouřem… v kuřáckých místnostech je to samý…nebyl by pouze po mnohem delší době pouze vydejchanej vzduch ( s menším obsahem kyslíku ) I kdyby se třeba 100% elektřiny vyrábělo v Ostravě( smogová kotlina !!!) ze zemního plynu, tak by tam byl docela čistej vzduch, zato hnědý uhlí… to už by bylo jako v Černobylu. Zemní plyn spalovanej v domácích kotlech a v elektrarnach ( ne pod tlakem v spalovacím motoru, kde tvoří oxidy dusíku, přesto mnohem méně než benzin s naftou)má stejnej vliv na živ. prostředí jako naše dýchání
Kdyby to nebylo tak drahe, tak by to byla dobra alternativa. Nezlobte se, ale když v běžném rodinném domě zatepleném 10 mm vatou platím 30000,- ročně a to temperuju na 18 stupňů a přitápím krbovými kamny s výměníkem, tak je cena opravdu dost přemrštěná.
„60 % obyvatel obcí“ zlepšení, pak pro zbývající množinu „zhoršení“ (přesně nulový rozdíl je nemožný) 40%. To není moc (50:50 je náhodné odpovídání) a chybí tu statistická chyba údajů. :-)
Ale teď vážně: nejhorší problém bude s dopravou (prašností ze silnice a gum atp.) – tam alternativa moc neexistuje.
urcite nezlepsuje…vuci cemu? Vuci spalovani uhli, tak ano…Ale tak proc nestanovit topeni plynem, jako standard, aby kazdy na toto topeni dosahl?
Zemní plyn zlepšenuje kvalitu ovzduší, uvádí 60 % obyvatel obcí – ZLEPŠENUJE????:-D
re: Jan – napravili jsme, díky za upozornění!