Americká armáda myslí zeleně
Každá armáda se snaží zajistit pro své potřeby bezpečný a stabilní přístup k energetickým zdrojům. Není tomu jinak ani u americké armády, která pomalu objevuje výhody obnovitelných zdrojů. Pro rychlejší zavádění solární a větrné energie, americké ministerstvo obrany založilo úřad pro energetickou iniciativu (EIO). Nová skupina si dala do roku 2025 cíl pokrýt 25 % energetických potřeb armády z obnovitelných zdrojů.
Obrázek: expertinfantry.com
EIO vznikla také jako odpověď na stížnosti ze strany soukromého sektoru, kterému připadá armáda příliš pomalá a byrokratická v otázce zavádění obnovitelných zdrojů.
Americké ministerstvo obrany je největším odběratelem elektrické energie Federální vlády. Na celkovém odběru vlády se podílí 80 %, což odpovídá přibližně 1,5 % celkové spotřeby elektrické energie v celých USA.
„Chceme dobře využít peníze daňových poplatníků a budovat kultivované a čisté životní prostředí“ řekl John McHugh, tajemník armády, při rozhovoru s médii.
McHugh také uvedl, že skupina bude v příštích deseti letech operovat s částkou 7,1 miliard amerických dolarů. Už nyní má armáda naplánováno 126 nejrůznějších ekologických projektů. Příkladem je například obrovská sluneční elektrárna na základně Fort Irwin v Kalifornii.
Ozbrojené síly USA mají vhodné podmínky pro stavbu obnovitelných zdrojů. Dle oficiálních stránek EIO, americké ministerstvo obrany vlastní asi 60 000 km2 půdy, což je ideální pro stavby rozlehlých solárních farem.
Americké vojenské základny budou zcela soběstačné
Všech pět složek americké armády utratí za elektřinu 4 miliardy dolarů každý rok. To je mnohem více než činí celý roční rozpočet ministerstva obrany České republiky.
Ač se to možná nezdá, obnovitelné zdroje jsou pro potřeby armády velmi vhodné. Decentralizovaná, bezpečná a na vnějších vlivech (nepřátelských státech) nezávislá výroba elektrické energie – je přesně to, po čem každá armáda touží.
Prodá každý. Byl by hlupák, kdyby neprodával, zvlášť když v případě válečného konfliktu s nějakým dodavatelem ropy silně vzrostou ceny.
US Army začíná chápat, že ropa není nekonečná a hlavně, že těžko mu ji prodá ten, proti komu povedou případnou válku.
USA ma cca 6% celosvetovych zasob. Coz je pomerne dost :) Blizky vychod je s USA kamarad a ten ma asi 61% zasob, tak se neboj :)
A ze by armada nebyla akceschopne se nebojim.
Hlavně jde o to, že když se USA (v případě konfliktu) odříznou od ropy (a jejich vlastní zásoby stačí jen na pár let spotřeby), tak aby byla armáda vůbec akce-schopná (zdroje energie byly rozhodující i v WW2). Nejde o ekologii (ale zástěrku, aby se nestrašilo obyvatelstvo).