Zelená střecha je dobrá, ale co takhle modrozelená?

Koncept zelených střech už nikoho z míry nevyvede. Systém, který kombinuje výhody přírodní izolace, čističky vzduchu a současně zkrášluje celou budovu je už dobře zavedený na celém světě. Přesto se dá jít ještě dál a „zelenou“ střechu doplnit „modrými“ vododržnými prvky.

„Modrá zpomaluje odtok dešťové vody a zelená dává prostor pro existenci včel. Dvě barvy pro život ve městech.“ Zdroj: Hazen&Sawyer
„Modrá zpomaluje odtok dešťové vody a zelená dává prostor pro existenci včel. Dvě barvy pro život ve městech.“ Zdroj: Hazen&Sawyer

Budova Osborne Association (OA) v jižním Bronxu (New York, USA) je prvním takovým počinem. Nejen že využívá zelené střechy, ale také série zavodňovacích pruhů, které snižují odtok dešťové vody.

Jejich síť je schopna na střeše zadržet v hrubozrnném substrátu až 378 000 litrů vody, což znamená snížit jednorázový odtok vody celého komplexu do kanalizace při deštích o nějakých 30 %. K čemu taková námaha?

V OA si na dobrém jménu a pozitivním vztahu k životnímu prostředí zakládají. Když před lety poprvé položili „zelený koberec“, poměrně brzy se museli potýkat s několika problémy.

Sluncem vyhřátá střecha není vhodné místo pro život každé bujné vegetace, a suchomilná či sukulentní není prý tak hezká. Pokud by chtěli tedy udržet na střeše travnatou louku, museli by ji nutně zalévat.

Pravidelné zalévání střechy však celou myšlenku nezávislosti a udržitelnosti trochu sráží, a i když může být využívána voda dešťová, deponovaná ve vodosběrných nádržích, pořád to nějak není ono. Proto se rozhodli pro přímé začlenění závlahového systému do konceptu zelené střechy. K zelené přidali modrou.

Na mozaice zelených bloků a štěrkových zavodněných násypek teď skutečně rostou kvetoucí rostliny, které aby toho nebylo málo, jsou opylovány včelami z místních úlů. V OA, na střeše navrhované studiem Hazen&Sawyer se totiž nezastavili na půl cesty.

Je to pravděpodobně jediná administrativní budova v New Yorku, kde vám k vlastnímu bylinkovému čaji nabídnou i vlastní med. Mají ho navíc tolik, že jím zásobují i lokální cateringové společnosti.

Zavodňovací drážky jsou poměrně mělké, aby nezatěžovaly celou konstrukci. Položeny jsou zatím na 668 metrech čtverečních z 1672 celé střechy. Tento „modrozelený“ systém je podle designérů možné adoptovat i pro jiné budovy ve městě. A lidé z OA chtějí být při tom.

Střecha, vybavena touto kombinací ekologických opatření, pochopitelně i nadále vynikajícím způsobem funguje jako izolace, klimatizace i čistička. Podstatné je i omezené odtoku vody, která při prudkých deštích zahlcuje městskou kanalizaci a odstavuje čističky odpadních vod.

Elizabeth Gaynes, výkonná ředitelka Osborne Association má k celému environmentálnímu projektu ještě jednu perličku ze sociální sféry: „V rámci větší udržitelnosti jsme chtěli zaměstnat nezaměstnatelné, a tak jsme se rozhodli, že v naší společnosti budou na realizacích modro-zelených střech a výrobě včelínů pracovat bývalí trestanci. Lidé ani životní prostředí nejsou na jedno použití, a každý si zaslouží druhou šanci.“

2 komentáře: „Zelená střecha je dobrá, ale co takhle modrozelená?

  • 28. 6. 2017 (13.16)
    Trvalý odkaz

    Již 30 let? A pořád je dobrá? Také o ni přemýšlím a na stránkách zelenastrecha.cz jsem našel informaci, že se na zelenou střechu dají získat dotace. Nemáte někdo bližší informace?

    Reagovat
  • 23. 11. 2013 (22.20)
    Trvalý odkaz

    mam zelenou strechu na sve podzemni garazi jiz vice nes 30 let

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *