Domy ze slámy – levné, příjemné a pohodlné

první dům z balíků slámy v Mladé BoleslaviDomy ze slámy se pomalu stávají dalším ekologickým zaklínadlem. Ještě před pár lety by většině lidí přišly jako čiré šílenství, dnes jich už v České republice několik stojí (adresář Veronica.cz). Především za našimi západními hranicemi se však ze slámy staví o sto šest. V čem spočívají hlavní výhody? Především nabízejí velmi zdravé vnitřní prostředí budov, tzv. mikroklima. Podle Světové zdravotnické organizace bylo v roce 1984 až 30 % obyvatel vyspělých zemí postiženo tzv. syndromem nemocných budov, v roce 2002 to bylo již 60 %. Jinými slovy, sedavý život v moderních budovách postavených z klasických na nás nemá příznivý vliv. často vypouštějí do ovzduší nezdravé látky, navíc budovy nebývají dobře větrané a pokud ano, tak , které ve vzduchu zanechá minimální množství záporných iontů. Ty jsou však pro zdraví člověka zásadní.  

Domy ze slámy - Jakub Wihan
Lenka se opírá o zateplené zahradnictví v Bražci: foto Jindřich Palek


Jedním z architektů, kteří se zabývají stavěním domů ze slámy je Ing. Jakub Wihan. Vystudoval modul architektura na Fakultě stavební ČVUT v Praze. Později absolvoval studium architektury zaměřené na životní prostředí a alternativní energetiku na University of East London v Centru pro alternativní technologie ve Walesu. V Todmordenu, v severní Anglii absolvoval školení učitele slaměného stavitelství. Dnes v Anglii navrhuje domy ze slámy, v rámci neziskové organizace amazonails pořádá workshopy a školení – také v České republice. K problematice stavění ze slámy se dostal teprve roku 2002, nicméně od té doby se stal jejím zapřísáhlým propagátorem. „Přivedl mě k tomu článek Aleše Brotánka v časopisu Architekt,“ říká Wihan. „Začal jsem se o to zajímat podrobněji. Vypravil jsem se do na 4. celoevropské setkání slámařů, kde jsem začal nasávat znalosti,“ doplňuje. Od té doby objel většinu Evropy a učil se u nejlepších zástupců tohoto oboru.

Domy ze slámy - Jakub Wihan
Okna kolem zateplení v Brazci: foto Dan Grmela

Podle něj bývají lidé, kteří chtějí stavět dům ze slámy poněkud „specifičtí“. „Jsou to otevření lidé, kteří myslí ekologicky, pružně a dopředu. Cítí jistou zodpovědnost za ,“ říká. Domy ze slámy mají dobré tepelně-akumulační schopnosti. To ve spojení s výbornými tepelně-izolačními vlastnostmi slámy udržuje tepelnou pohodu s minimálními náklady na a splňuje zásadní podmínky nutné k vytvoření kvalitního mikroklimatu. Zatímco stavba domů ze slámy je zhruba stejně finančně náročná jako stavba klasického rodinného domu, samotný provoz je pak mnohokrát levnější. Navíc mají domy také vynikající akustické vlastnosti – V USA jsou ze slámy postavena nejméně dvě nahrávací studia a řada meditačních center.

Domy ze slámy - Jakub Wihan
Dan Grmela zatepluje vycpáváním: foto Jindřich Palek

Podle Wihana lze ze slámy stavět nejen přízemní či jednopodlažní rodinné domy, ale třeba i nebo rozsáhlejší bytové domy. Jeden takový projekt ostatně právě běží v anglickém městě Waddington. Tamní městská rada se rozhodla nechat ze slámy postavit sociální bydlení, celkem jde o čtyři domy. Stavby ze slámy mají svou logiku také s ohledem na . Podporují lokální ekonomiku a výrobu, minimalizují náklady na , podporují sociální kohezi. Wihan působí zároveň jako učitel – každá stavba domu ze slámy je takovým malým workshopem, kterého se může zúčastnit jak samotný majitel domu, tak jeho přátelé a známí, kteří se stavbou pomáhají a zároveň se jí učí. Ačkoliv kolem domů ze slámy je opředeno mnoho mýtů – o hořlavosti, vlhkosti, hlodavcích a dalších, valná většina z nich je nepodložená. Pokud vás stavění ze slámy zaujalo, níže jsou uvedeny odkazy na další články.

Domy ze slámy - Amazonails

Související články:

Domy ze slámy - Amazonails

Bydlení.cz, Jakub Wihan, ostatní foto: amazonails

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

32 komentářů: „Domy ze slámy – levné, příjemné a pohodlné

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *