Tisíc pasivních domů v roce 2014: nový český rekord

Z rok 2014 bylo v České republice připraveno celkem 1000 projektů na výstavbu pasivních domů. To je dvakrát více než v roce 2013. Zájem stoupá i díky dotacím z programů Zelená úsporám a Nová zelená úsporám.

Pasivní dům může vypadat jako klasický rodinný dům. foto: Centrum pasivního domu
Pasivní dům může vypadat jako klasický rodinný dům. foto: Centrum pasivního domu

Za minulý rok se v Česku rozjely projekty na 1000 pasivních domů. To je víc, než kolik jich vyrostlo během let 2009-2012, kdy bylo v České republice postaveno 700 pasivních domů.

„Zaznamenáváme značný růst poptávky po pasivním bydlení. Odhadujeme přitom, že dalších 20 až 30 procent domů vzniká bez dotací, v minulém roce tak bylo připraveno zhruba tisíc projektových dokumentací pro pasivní domy a domy velmi blízké pasivním. To je téměř deset procent všech novostaveb rodinných domů,“ řekl ředitel sdružení Centrum pasivního domu Jan Bárta. Výrazně přibylo i bytů v pasivních bytových domech.

Díky dotačnímu programu Nová zelená úsporám je možné na stavbu pasivního domu získat dotaci 500 000 Kč. I díky tomu nemusí být pořizovací cena pasivního domu vyšší než cena domu s vyšší spotřebou energie. Navíc se v dlouhodobém horizontu, pro který se domy stavějí, pasivní dům jasně vyplatí více než dům s vyšší spotřebou energií.

Aliance Šance pro budovy

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

3 komentáře: „Tisíc pasivních domů v roce 2014: nový český rekord

  • 27. 2. 2017 (6.52)
   Trvalý odkaz

   I don't want the job, but if I ever became King of the world my first order would be to have the Interstates patrolled by big helicopters with large elmnsroeagcett. When they encounter those mobile parking lots they would issue an immediate automotive time out to the lead car in the left lane. Just a few minutes on side streets will give them time to contemplate their inconsideration to everybody. If discovered in front of an ambulance their landing would not be a soft one.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *