Nová zelená úsporám: šance postavit pasivní dům

Ministerstvo životního prostředí minulý týden vyhlásilo podmínky programu Nová zelená úsporám, kde pracuje s hodnocením energetické náročnosti budov dle českých předpisů. Tato norma poskytuje údaje ohledně spotřeby energie, nepřináší však už záruku komfortu a kvality dobře postaveného pasivního domu. Jak se tomu bránit?

Díky programu Nová zelená úsporám se schyluje k dobrým časům pro stavbu pasivního domu. foto: Inspireli.cz
Díky programu Nová zelená úsporám se schyluje k dobrým časům pro stavbu pasivního domu. foto: Inspireli.cz

Pro navržení pravého pasivního domu je dnes jediným řešením využít už při navrhování optimalizační program, který splňuje přísná mezinárodní kritéria standardu pasivního domu. Jen tak se totiž zavčas vyvarujete skrytých tepelných mostů, anebo dokonce chyb v konstrukcích.

Pasivní dům už od začátku dobře optimalizujte a bezmyšlenkovitě nenavyšujte pouze množství izolace, nejde přeci jen o dotaci, ale o celý váš život – radí odborníci z Centra pasivního domu.

K tomu, abyste mohli získat podporu 400 000 Kč na stavbu pasivního domu dle právě odstartovaného dotačního programu, musí mít váš nový domov dle české vyhlášky měrnou potřeba tepla na vytápění maximálně 20 kWh/(m2.rok). Jak takové hodnoty dosáhnout co nejjednodušeji, tedy najít optimální cestu, při které standardu pasivního domu dosáhnete bez zbytečných vícenákladů?

Česká vyhláška vaší snaze postavit co nekvalitnější pasivní dům nepomůže – je totiž pouze hodnotícím nástrojem. K tomu, abyste navrhli a postavili ekonomicky optimalizovaný dům, se neobejdete bez důmyslného navrhovacího systému,“ upozorňuje Jan Bárta, ředitel neziskové vzdělávací organizace Centrum pasivního domu.

Údaje získané z vyhlášky slouží v prvé řadě ke srovnávání jednotlivých budov ve stejných klimatických podmínkách, a nemusí proto vždy odpovídat reálnému provozu budovy. Skutečný pasivní dům nutně musí být navrhovaný jako celek zohledňující orientaci domu, jeho vnitřní dispozici, umístění oken a řadu dalších faktorů.

Nezávislé sdružení Centrum pasivního domu proto doporučuje plánování pasivních domů nejen pro program Nová zelená úsporám za pomoci mezinárodně vyzkoušené a stále vylepšované metodiky programu PHPP (Passive House Planning Package).

Vyvinul ji specialista na pasivní domy, německý Passivhaus Institut. Tento program pracuje s reálnými klimatickými daty a bere v úvahu i řadu dalších faktorů – například konkrétní podobu okolí stavby, která může mít vliv na jeho následný provoz.

Plánování stavby pasivního domu s programem PHPP tak nutí projektanty a stavební firmy ke kvalitní a pečlivé práci. Důsledné dodržování všech doporučených kritérií vede k optimalizaci stavby z technického a při odpovědném přístupu i ekonomického hlediska, jak tomu ukazují tisíce příkladů nejen ze zahraničí.

Ve svém důsledku tak plánování s programem PHPP vede ke komplexnějšímu návrhu, který zajistí, že se stavba nebude zbytečně prodražovat a pasivní dům bude po svém dokončení fungovat tak, jak má.

tisková zpráva

7 komentářů: „Nová zelená úsporám: šance postavit pasivní dům

 • 20. 6. 2013 (15.41)
  Trvalý odkaz

  Poukázal bych na skutečnost, že cena dobře navrženého pasivního domu se nemusí nijak výrazně lišit od ceny domu postaveného dle stávajících norem (cca 10%). Navíc se mílovými kroky blíží doba, kdy nebude možné stavět jiné než nízkoenergetické a posléze pasivní domy. Pro veřejné budovy už tato hranice dokonce existuje a je to rok 2020. Navíc program Nová zelená úsporám by měl být hrazen z prodeje emisních povolenek. Rozhodně má cenu stavět s pomocí technologií a materiálů, které jsou k dispozici a nezaostávat v minulosti. Pominu-li dobrý pocit z ochrany přírody, majitel stavby tohoto typu má obrovský benefit ve finanční úspornosti stavby.
  Nazdar Vojta

  Reagovat
 • 20. 6. 2013 (6.56)
  Trvalý odkaz

  Njn, jedni budou drit hubou v zemi, druzi budou mit pasivni domy. Ti prvni to tem druhym zaplati. A kdyz nezaplati, stat je potresta. Vynikajici system. Pri zadosti o tuto dotaci bych se musel stydet sam pred sebou. Citil bych se jako parazitujici hovado.

  Reagovat
  • 27. 2. 2017 (3.11)
   Trvalý odkaz

   lens shot. We have some of the new images, which again fit toehegtr, after the break. On Tuesday, we told you that there were a few different versions of the TV spot that aired during the Super Bowl. How many

   Reagovat
  • 24. 5. 2017 (14.14)
   Trvalý odkaz

   Hach das Dessert sieht mal wieder soo schön aus, ich glaub ich könnte das gar nicht essen^^ Ich hab noch nie Tonkabohnen gegessen aber ich probiere ja gern neues aus deshalb werde ich mich demnächst mal nach dem Rapunzel Aufstrich umsehen :)

   Reagovat
 • 19. 6. 2013 (8.24)
  Trvalý odkaz

  Rekne mi nekdo jeden jediny rozumny argument proc tomu, kdo si postavi dum ve kterem usetri za topeni musim ja jako danovy poplatnikl zaplatit nejake penize. Dostanu ja snad neco od ostatnich nejaky ten milion, kdyz zacnu zdrave jist a zit abych se lepe citil a nemel diky sve blbosti problemy z obezity ??? Kde to ku.va jsme ??? Coz to takto vylepsit – kdyz nikoho neokradu nebo nezabiju ne ze nepujdu do basy ale budu pobirat tucnou rentu.

  Reagovat
  • 27. 2. 2017 (4.28)
   Trvalý odkaz

   Super article ! Des conseils très précieux, je pense que je vais mettre ça en pratique très vite ! Bravo à l’auteur (d&;lquoraisleurs son blog est super lui aussi).A bientôt !

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *