Nová zelená úsporám už má jasné podmínky

Ministerstvo životního prostředí dnes vyhlásilo podmínky programu Nová zelená úsporám. Do energeticky úsporných domů půjde zatím 1 miliarda korun. Přesto se podle sdružení Šance pro budovy právě na nastavení tohoto programu ukazuje, že stát stále ještě nevytvořil dlouhodobou koncepci podpory energetických úspor v budovách a kapacitu sektoru využije nyní jen na 10 %.

Program Nová zelená úsporám 2013 už má jasnější podmínky
Program Nová zelená úsporám 2013 už má jasnější podmínky

Petr Holub, ředitel Šance pro budovy, aliance podporující energeticky úsporné stavebnictví, říká: „Nová zelená úsporám pomůže domácnostem k energeticky úspornému bydlení a stagnujícímu stavebnictví přinese nové zakázky. Takový program by měl být ale dlouhodobý a stabilně financovaný. Stávající model, kdy všichni dlouhé měsíce vyčkávali na vyhlášení podmínek, způsobil propad v poptávce po stavebních pracích a řada občanů nestihne svůj projekt takto narychlo vůbec řádně připravit.

Pro podobné programy jako je Nová zelená úsporám, které pomohou rodinám k energeticky úspornému bydlení, lze efektivně využít i 10 miliard ročně. Státu se vrátí v podobě nových pracovních míst, vyššího HDP i vyšších odvodech na daních.

Dlouhodobý program by také umožnil průběžný příjem žádostí, takže by vlastníci domů mohli renovaci naplánovat podle své situace a nikoliv podle data stanoveného ministerstvem. Na stavebním trhu by pak čekání žadatelů na výzvy nepůsobilo výkyvy v poptávce po stavebních pracích, jako se tomu děje nyní.

Pozitivním posunem v nastavení podmínek Nové zelené úsporám, na kterém se Šance pro budovy podílela, je podpora pouze kvalitních celkových renovací budov a novostaveb ve velmi úsporném standardu. Veřejné prostředky by měly soukromé vlastníky motivovat právě k takovému chování.

Původní umožňovala oproti tomu dotovat i dílčí renovace. Jednotlivé parametry nového programu jsou nastaveny progresivně, ale realisticky. Chybí však podpora bytových domů, což znevýhodňuje zájemce o kvalitní energeticky úsporné byty.

Inspirovat se Česko může v Německu, kde dlouhodobá podpora energetických úspor v budovách funguje už po desetiletí v podobě programů se stabilními podmínkami i financováním a žádosti mohou lidé podávat průběžně po celý rok.

Petr Holub dodává: „Rozhodnutí investovat do renovace nebo stavby domu se nerodí z týdne na týden, proto preferujeme vstřícnější model, kdy lidé mohou podávat žádosti o podporu energetických úspor v budovách po celý rok. Vyhnuli bychom se tak turbulencím v poptávce po stavebních pracích, které nás nyní trápí.

tisková zpráva

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *