Nová zelená úsporám už má jasné podmínky
Ministerstvo životního prostředí dnes vyhlásilo podmínky programu Nová zelená úsporám. Do energeticky úsporných domů půjde zatím 1 miliarda korun. Přesto se podle sdružení Šance pro budovy právě na nastavení tohoto programu ukazuje, že stát stále ještě nevytvořil dlouhodobou koncepci podpory energetických úspor v budovách a kapacitu sektoru využije nyní jen na 10 %.
Petr Holub, ředitel Šance pro budovy, aliance podporující energeticky úsporné stavebnictví, říká: „Nová zelená úsporám pomůže domácnostem k energeticky úspornému bydlení a stagnujícímu stavebnictví přinese nové zakázky. Takový program by měl být ale dlouhodobý a stabilně financovaný. Stávající model, kdy všichni dlouhé měsíce vyčkávali na vyhlášení podmínek, způsobil propad v poptávce po stavebních pracích a řada občanů nestihne svůj projekt takto narychlo vůbec řádně připravit.”
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Odkládání Nové zelené úsporám žene stavebnictví do větší krize
Pro podobné programy jako je Nová zelená úsporám, které pomohou rodinám k energeticky úspornému bydlení, lze efektivně využít i 10 miliard ročně. Státu se vrátí v podobě nových pracovních míst, vyššího HDP i vyšších odvodech na daních.
Dlouhodobý program by také umožnil průběžný příjem žádostí, takže by vlastníci domů mohli renovaci naplánovat podle své situace a nikoliv podle data stanoveného ministerstvem. Na stavebním trhu by pak čekání žadatelů na výzvy nepůsobilo výkyvy v poptávce po stavebních pracích, jako se tomu děje nyní.
Pozitivním posunem v nastavení podmínek Nové zelené úsporám, na kterém se Šance pro budovy podílela, je podpora pouze kvalitních celkových renovací budov a novostaveb ve velmi úsporném standardu. Veřejné prostředky by měly soukromé vlastníky motivovat právě k takovému chování.
Původní Zelená úsporám umožňovala oproti tomu dotovat i dílčí renovace. Jednotlivé parametry nového programu jsou nastaveny progresivně, ale realisticky. Chybí však podpora bytových domů, což znevýhodňuje zájemce o kvalitní energeticky úsporné byty.
Inspirovat se Česko může v Německu, kde dlouhodobá podpora energetických úspor v budovách funguje už po desetiletí v podobě programů se stabilními podmínkami i financováním a žádosti mohou lidé podávat průběžně po celý rok.
Petr Holub dodává: „Rozhodnutí investovat do renovace nebo stavby domu se nerodí z týdne na týden, proto preferujeme vstřícnější model, kdy lidé mohou podávat žádosti o podporu energetických úspor v budovách po celý rok. Vyhnuli bychom se tak turbulencím v poptávce po stavebních pracích, které nás nyní trápí.”