Ekologické bydlení přináší už dnes významné úspory

Ceny energií za posledních 10 let stouply téměř o 60 % a náklady na vedení domácnosti se tak výrazně zvyšují. Minulý měsíc česká rádoby-vláda potvrdila další navýšení cen. V letošním roce elektřina domácnostem zdražila v průměru o 3,4 %. Zcela nekompetentní Energetický regulační úřad předpokládá, že porostou, především kvůli prapodivně nastaveným příspěvkům na obnovitelné zdroje, ještě řadu let.

Po celé ČR dnes pomalu vznikají pasivní a nízkoenergetické bytové domy, které nabízejí vysoký standard bydlení za velmi zajímavé ceny.
Po celé ČR dnes pomalu vznikají pasivní a nízkoenergetické bytové domy, které nabízejí vysoký standard bydlení za velmi zajímavé ceny.

Nárůst cen energií se nejvíce projevuje v rostoucích nákladech na bydlení. Domácnosti platí za energie ve srovnání s rokem 2001 o 60 % více. První reakcí byl přirozeně tlak na úspory ve spotřebě domácích elektrospotřebičů a žárovek, kdy lze dosáhnout relativně významných úspor pouhou výměnou starých spotřebičů za nové.

Nový trend úsporného myšlení potvrzuje i ekonom Petr Bartoň z Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické. Lidé se snaží snižovat spotřebu díky technickým možnostem kontroly a plánování spotřeby, ale i možnosti volit si vhodné bydlení.

Nejvýznamnější úsporu v oblasti bydlení v absolutních číslech právě přinese teprve správný výběr obydlí, konkrétně pořízení bytu nebo domu v energetické třídě A.

„Tyto nízkoenergetické či energeticky pasivní byty ušetří již teď svým majitelů tisíce korun měsíčně. A při stabilně rostoucích cenách energií bude během několika let úspora ještě mnohem vyšší. Pro srovnání, energeticky úsporné stavby spotřebují 6x méně energií na vytápění než běžné budovy,“ říká Ing. Martin Svoboda, výkonný ředitel developerské společnosti JRD.

„Pokud přirovnáme situaci k automobilům, tak úsporné byty si lze představit jako auta se spotřebou 3 litry na 100 km a ty běžné potom na úrovni aut se spotřebou 18 litrů,“ dodává Svoboda.

Hledisko energetické náročnosti je významným faktorem při výběru domů a bytů v západní Evropě již řadu let. Díky směrnicím Evropské unie, ale i aktuálnímu přijetí zákona o energetické úspornosti, se tento trend rozroste postupně i v České republice.

Vývoj na trhu sleduje i Petr Holub z iniciativy Šance pro budovy: „Přechod k náročnějším energetickým standardům nenastane jen tak mávnutím kouzelného proutku, developeři a stavební firmy se budou muset trochu snažit. Nicméně jsou v současnosti na trhu firmy, jako je například JRD, které bez problémů nové standardy plní již nyní.“

Nový zákon přinese výhody především samotným zákazníkům v podobě úspor nákladů na provoz budovy.

„Ekonom Miroslav Zámečník spočetl, že kumulovaný přínos pro vlastníky bytů a domů bude 223 miliard korun, pokud reálná cena energie poroste o 3% ročně. Pokud cena energie poroste rychleji, majitelé úsporných nemovitostí si tak budou výskat a majitelé těch neúsporných si budou trhat vlasy,“ doplňuje P. Holub.

Klasická bytová výstavba každým rokem oslabuje a počty nově stavěných bytů stále klesají, dle ČSÚ v srpnu tohoto roku meziročně o 15,9 %. Přesto současný rezidenční trh nabízí každoročně více nízkoenergetických a pasivních bytů.

„V současné době je rezidenční trh poměrně saturovaný, zároveň však poměrně stabilní. Developeři musí hledat něco, čím zaujmou a osloví. Základem rozhodování u spotřebitelů zůstává lokalita a cena (investiční náklad), do popředí se však v poslední době dostává také otázka minimalizace provozních nákladů na bydlení,“ říká Miroslav Linhart, senior manažer Delloite Czech Republic.

Nárůst významu úsporného myšlení při výběru bydlení potvrzuje i Michal Mareš z realitní společnosti Centrury 21: „Klienti se nově zajímají více o ekologii a také častěji řeší, kolik je nová domácnost bude měsíčně stát.“

M. Linhart ze společnosti Deloitte ještě dodává: „V rámci rezidenčního developmentu je situace složitá ve většině zemí EU. I na západ od našich hranic je pasivní bydlení pouze jedním ze segmentů trhu, nicméně tím s nejdynamičtějším vývojem.“

tisková zpráva
Sdílet: