Tisíc pasivních domů v roce 2014: nový český rekord

Z rok 2014 bylo v České republice připraveno celkem 1000 projektů na výstavbu pasivních domů. To je dvakrát více než v roce 2013. Zájem stoupá i díky dotacím z programů Zelená úsporám a Nová zelená úsporám.

Pasivní dům může vypadat jako klasický rodinný dům. foto: Centrum pasivního domu
Pasivní dům může vypadat jako klasický rodinný dům. foto: Centrum pasivního domu

Za minulý rok se v Česku rozjely projekty na 1000 pasivních domů. To je víc, než kolik jich vyrostlo během let 2009-2012, kdy bylo v České republice postaveno 700 pasivních domů.

„Zaznamenáváme značný růst poptávky po pasivním bydlení. Odhadujeme přitom, že dalších 20 až 30 procent domů vzniká bez dotací, v minulém roce tak bylo připraveno zhruba tisíc projektových dokumentací pro pasivní domy a domy velmi blízké pasivním. To je téměř deset procent všech novostaveb rodinných domů,“ řekl ředitel sdružení Centrum pasivního domu Jan Bárta. Výrazně přibylo i bytů v pasivních bytových domech.

Díky dotačnímu programu Nová zelená úsporám je možné na stavbu pasivního domu získat dotaci 500 000 Kč. I díky tomu nemusí být pořizovací cena pasivního domu vyšší než cena domu s vyšší spotřebou energie. Navíc se v dlouhodobém horizontu, pro který se domy stavějí, pasivní dům jasně vyplatí více než dům s vyšší spotřebou energií.

Aliance Šance pro budovy
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.