Nová zelená úsporám startuje
Majitelé domů mohou ode dneška, 15. května, podávat žádosti o dotace v programu Nová zelená úsporám. Díky předchozím výzvám je každý desátý dům v Česku parametry pasivní. Nové pasivní bytové domy však letos na podporu nejspíš nedosáhnou.
Program Nová zelená úsporám otevřel letošní ročník a od 15. května začal v elektronické podobě přijímat žádosti o dotace. Zájemci o příspěvky na podporu energeticky úsporného bydlení z řad majitelů rodinných domů v Česku a nově i stávajících bytových domů v Praze mohou žádat až do doby vyčerpání vyčleněných finančních prostředků, nebo nejpozději do 31. října.
Program Ministerstva životního prostředí a Státního fondu životního prostředí poskytuje nově dotační podporu také na dílčí úpravy včetně výměny elektrického topení za úsporné a ekologické tepelné čerpadlo.
V programu je letos žadatelům k dispozici celkem 1,1 miliardy. Na rodinné domy je vyhrazeno 600 milionů, zbytek půjde na renovace bytových domů v Praze. Podle Centra pasivního domu je pokračování programu jednoznačně krok dobrým směrem.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Tisíc pasivních domů v roce 2014: nový český rekord
Zelená úsporám se opět rozjíždí
Nová zelená úsporám zrychluje vyřizování žádostí. Noví zájemci mají stále šanci
„Program Nová zelená úsporám rozhýbává české stavebnictví, vytváří pracovní místa a úspěšní žadatelé díky němu po celý život budou platit méně za energie. Proto vítáme, že Ministerstvo životního prostředí neustále zjednodušuje administraci a zrychluje vyřizování žádostí,“ uvedl k tomu ředitel Centra pasivního domu Jan Bárta.
To potvrzuje i zájem veřejnosti. „Reakce na aktuálně vyhlášené výzvy je velmi pozitivní, lidé navštěvují odborné semináře a využívají speciální Zelenou linku, na které se mohou informovat například o výši dotace,“ uvedla pro ČTK mluvčí Státního fondu životního prostředí, Lenka Brandtová.
Majitelé rodinných i bytových domů mohou žádat také o příspěvky na instalaci solárních termických systémů pro přípravu teplé vody (případně i pro přitápění) a na instalaci systému nuceného větrání se zpětným získáváním tepla (rekuperace).
Pro centrální řízené větrání v rodinných domech poskytuje program podporu až ve výši 100 000 korun, pro decentrální systém větrání pak až 75 000 korun. V případě bytových domů může žadatel získat i 40 000, resp. 30 000 korun na bytovou jednotku.
Díky programu bylo loni například postaveno 800 domů, dosahujících technických standardů pasivních domů nebo blízkých pasivním domům. To znamená, že každá desátá novostavba v Česku je pasivní. „Na novostavbách rodinných domů je vidět, že program skutečně naplňuje svůj cíl,“ pokračuje Bárta.
Je podle něj pouze škoda, že program nepodporuje také výstavbu pasivních bytových domů. „Letos se jenom v Praze předpokládá prodej 6 000 bytů. Zájemci o byty by ocenili, kdyby si mohli vybrat z většího počtu kvalitních a energeticky úsporných projektů. Podpora výstavby by motivovala stavitele stejně jako v případě rodinných domů,“ posteskl si Bárta.