Vědci vymysleli sklo, které se samo zatmavuje

Zatmavovat sklo nemusíme jen pomocí záclon nebo . Již několik let existují okenní systémy, které dokáží elektronicky snížit světelnou propustnost samotného skla. Jde například o projekty SPD-Smart, Smart Energy Glass nebo RavenWindow. Podle výzkumníků z korejské university Soongsil a z Korejského elektrotechnického institutu jsou však podobné systémy drahé, nespolehlivé a vyžadují toxické látky pro výrobu. Korejští badatelé představili své vlastní řešení, které údajně podobnými neduhy netrpí.  
Smart Energy Glass
Obrázek: Smart Energy Glass

Krátce k samotné myšlence elektronicky stmívatelných . Cílem je vytvořit takové zařízení, které by digitálně ovládalo světelnou propustnost okna, a to v závislosti na venkovních podmínkách. Především v době vysokých venkovních teplot a bezmračné oblohy, kdy se vnitřní prostory přehřívají.

Nezáleží na tom zda se jedná o prostory v nebo v . Výsledkem elektronického stmívání je nižší spotřeba elektrické energie u domů a nižší u vozidel – vlivem menšího provozu .

Vědci Ho Sun Lim, Jeong Ho Cho, Jooyong Kim a Lee Chang Hwan využili k výrobě zatmavitelného skla poloelektrolytových kopolymerů, iontů reagujících s protiionty (ionty s opačným nábojem) a rozpouštědel jako je metanol.

Za těžkými technickými výrazy se skrývá „elektronické“ okno, které je levné na výrobu a vyniká vysokou efektivitou. Při výrobě se navíc nepoužívají toxické látky.

Podle korejských vědců probíhá elektronická změna propustnosti v řádu několika málo sekund. Lze volit od naprosté průhlednosti skla až k prakticky úplnému zatmavení.

Stmívatelné sklo je mnohem efektivnější než klasické manuální prostředky. Celý systém může být doplněn o klimatické a světelné čidlo, které ovládá propustnost skla přesně podle venkovních podmínek. Výsledkem je lepší tepelný komfort a nižší účty za elektřinu.

Sdílet: