Solární panely z lidských vlasů

Novinky v oblasti solární energetiky nemusí vždy vznikat jen v laboratořích špičkových vědeckých institucí. Osmnáctiletý Milan Karki z Nepálu nyní ohromil svět svým vynálezem, skutečně jednoduchým solárním panelem, jehož základem jsou obyčejné lidské vlasy.

„Milan Karki má důvod k úsměvu. Základní materiál pro výrobu solárních panelů si každý nosí s sebou.“ Zdroj: DailyMail.co.uk, foto: (c) Tom Van Cakenberghe/Barcroft Me
„Milan Karki má důvod k úsměvu. Základní materiál pro výrobu solárních panelů si každý nosí s sebou.“ Zdroj: DailyMail.co.uk, foto: (c) Tom Van Cakenberghe/Barcroft Me

UPOZORNĚNÍ: informace uvedené v tomto článku jsou s největší pravděpodobností nepřesné/nepravdivé. Za upozornění děkujeme čtenáři Petru Z. (viz. komentáře níže).

Jeho objev sice nepřináší revoluci v oblasti obnovitelných zdrojů, ale umožňuje zajistit potřebné minimum energie tam, kde lidé na solární panely ještě dlouho mít nebudou.

V Nepálu jsou šestnáctihodinové výpadky dodávky proudu spíše pravidlem, než vzácnou výjimkou, a v horských vesnicích přístup k elektřině není vůbec. To se pochopitelně odráží v životě místních lidí až daleko za hranici „komfortu“.

Děti nemohou večer psát domácí úkoly, nenabijete si mobilní telefon, takže si nezavoláte lékařskou pomoc, nemůžete poslouchat rádio, takže ani nemáte přehled o tom, co se děje. Alternativa v podobě naftových generátorů není ekologická, a navíc se neúměrně prodražuje.

„Je to jedna z možných odpovědí na nedostatek energie v rozvojových zemích,“ připouští mladý Karki, který druhým rokem studuje na škole v Káthmándú. „Nejprve jsem chtěl, abychom doma v Khotangu mohli mít elektřinu, a když se to podařilo, začal jsem usilovat o energii pro celou vesnici. Teď přemýšlím jen o tom, jak zpřístupnit elektřinu celému světu.“

Karki jistě není jediný, který o něco takového usiluje, ale jako jediný sáhnul po jinak všudypřítomném materiálu, lidských vlasech, aby nahradil nákladný křemík.

Mladý Nepálec se prý nechal inspirovat starší přednáškou Stephena Hawkinga o způsobech vytváření statické energie. Když si uvědomil, že melanin, jedno z barviv ve vlasech, slouží jako jeden z nástrojů přeměny energie, rozhodl se je otestovat jako náhradní vodiče.

Výsledný panel je schopen produkovat 18 W energie, a jeho kompletní výroba, která nevyžaduje speciální odbornou průpravu, přijde materiálově na třiadvacet dolarů. „Bavíme se tu o nákladech na prototyp,“ říká Karki.

„Ale představte si pořádnou manufakturu, která denně vyrobí desítky takových panelů. Cena pak může klesnout o více než polovinu.“ Kilo a půl lidských vlasů, které rádi zdarma vymetou z každého kadeřnictví, přijde na šestnáct nepálských rupií.

Tahle zásoba vystačí na měsíce provozu, nehledě na to, že materiál k výrobě vlastně nosíte pořád při sobě. „Baterie na jednu noc svícení vás přitom přijdou na padesát rupií,“ dodává Karki.

5 komentářů: „Solární panely z lidských vlasů

  • 5. 9. 2014 (7.36)
   Trvalý odkaz

   Díky za upozornění! Čtenářům se tímto omlouváme za matení, na úvod článku jsme umístili vysvětlující noticku.

   Reagovat
   • 5. 9. 2014 (7.53)
    Trvalý odkaz

    Možná by bylo lepší článek úplně zrušit, hoaxy si žijou už jen tím, že si někdo přečte titulek na facebooku a krátkou anotaci, já naštěstí kliknul :-)

    Reagovat
   • 5. 9. 2014 (16.20)
    Trvalý odkaz

    Vážená redakce, jak jste již byli upozorněni čtenářem přede mnou, jedná se patrně o HOAX, i kdyby jedno jediné barvivo ve vlase mělo schopnost se světlem polarizovat a i kdyby bylo možno sestrojit článek na bázi tohoto barviva, nebude stačit pouze takový pseudopanel jako je na obrázku.

    Pokud máte v redakci jeden digitální multimetr, který měří v rozsahu do 200mV (či podobném) a do 2 megaohmů, pak si velmi snadno můžete ověřit že ne vytrženém či ustřiženém vlase nevzniká napětí a že je jeho odpor vysokon nad rozsahem přístroje.

    Bylo by tedy nanejvýš vhodné aby byl článek smazán a byla zveřejněna, možná, omluva ze zavádějící informace. :)

    Reagovat
    • 6. 9. 2014 (6.55)
     Trvalý odkaz

     To určitě nesmažou, dovedete si představit, kolik vyvolá takový nadpis prokliků a jak se jim tak zvýší příjmy z reklamy? ;-)

     Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *