Čistírna odpadních vod vyrobí pro New York energii

Desetimilionový má dnes 14 čistíren . Jejich celkové roční provozní náklady jsou 400 mil. dolarů. Teď se zdá, že alespoň část z nich by mohla pokrýt výroba pro energetické společnosti.  
New York čistička odpadních vod

Obyvatelé dnes každý den vyprodukují 4,65 mld. litrů odpadní vody. Výsledkem je 1200 tun kalu denně, který je ukládán na daleko za městem a v sousední Virginii.

Zástupci města dostali ale dobrý nápad: těch každodenních 1200 tun zpeněžit. Tzn. prodávat ho firmám, které ho dokážou využít, např. k , jako hnojivo nebo jako .

Ale potenciálně největším zdrojem energie z čistíren odpadních vod je methan, který při čištění vody vzniká. Zhruba polovina už je ho využívána pro výrobu energie pro samotné čističky. Pokryje ale pouze 20 % jejich spotřeby.

Druhá polovina je prostě spálena a přijde vniveč. Město by ji nyní rádo využilo. Přitom každoroční účet za elektřinu pro čističky dělá 50 milionů dolarů! Proč tedy nespálí i druhou polovinu samotné čističky je otázka – možná nemají kapacity.

A možná bylo výhodnější uzavřít partnerství s Národní rozvodnou sítí (National Grid), která zpracuje methan z čističky Newtown Creek Wastewater v Brooklynu. Methan bude využit k výrobě tepla pro hruba 2500 domácností.

Zástupci města dále pracují na dohodách se soukromými firmami na stavbě pro a tepla poblíž čističky Wards Island. Zároveň se uvažuje o nových projektech a pro Staten Island.

New York Times, foto: André Bonacin

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Jeden myslel na “Čistírna odpadních vod vyrobí pro New York energii

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *