Elektromobil se stane aktivní součástí elektrické sítě

Japonská automobilka v těchto dnech představila novinářům svou vizi budoucnosti elektrické dopravy. Podle japonských konstruktérů nebudou sloužit pouze k , ale stanou se aktivním prvkem . připojený například k rozvodné síti bude domácnost energii nejen zásobovat, ale také ji ukládat – třeba z .  

elektromobil Nissan Leaf nabíjí rodinný dům, v pozadí mrakodrap

Obrázek: Nissan

nazvala projekt „Leaf for Home“ – podle . Dle japonských konstruktérů, nepochybně ovlivněných následky tsunami, budou elektrických vozidel především sloužit k napájení domácnosti v případě výpadku proudu nebo přírodních katastrof.

Ke správnému fungování systému je nutné, aby byl vybaven . Elektromobil se pak přes nabíječku oboustranně propojí s domácí elektrickou síti – elektřina může téct z baterií do domácnosti a naopak.

Zvláště výhodné to bude v případě ukládání elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Nebude třeba extra dokupovat drahé baterie do domácnosti, ale jednoduše se využijí ty, co jsou v elektromobilech.

Samotný Nissan Leaf má kapacitu baterií 24 kWh, což při trošce vůle vydrží průměrné české domácnosti na 3 dny provozu. Baterie může poskytnout elektrický výkon až 6 kW – dostatečná hodnota pro současný provoz většiny domácích .

To však není vše. V nočních hodinách, mimo špičku, může elektromobil ukládat přebytečnou elektřinu z hlavní rozvodné sítě. Přes den, v době zvýšené poptávky, ji naopak může výhodně dodávat zpět do sítě.

tak bude pomáhat vyrovnávat rozdíly mezi spotřebou a výrobou elektrické energie. Avšak ke správnému fungování tak komplikovaného systému bude nutné zbudovat tzv. () a zapojit do soustavy tisíce elektrických vozidel.

Uvidíme zda se automobilce její vize vyplní. Pokud ano, elektromobily se stanou něco více něž běžnými automobily. Už to nebudou jen stroje pro dopravu lidí, ale stanou se aktivními součástmi rodinných domů a celé elektrické soustavy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *