Krby na biolíh mohou snížit emise, celý dům ale nevytopí

Mnoho domácností v minulosti lákal krb, nicméně nutnost napojení na komín, uskladnění dřeva a nezbytné vybírání popela a potřeba čištění komínových částí je odradila. Řešením by mohly být krby na biolíh.

Krbová kamna na biolíh, foto: Martin Singr pro Ekobydlení.eu
Krbová kamna na biolíh, foto: Martin Singr pro Ekobydlení.eu

Tyto moderní krby nepotřebují komín, dřevo, nekouří a ani neprodukují popel. Spalují totiž speciální biolíh, který je upraven tak, aby hořel estetickým žlutým plamenem bez kouře a škodlivých spalin. Jsou tedy vhodné i do bytů v panelových domech.

Naopak produkují teplo, podle společnosti Biokamin EU mají výkon 3 až 4 kW, což dokáže vyhřát jednu místnost. Zájem je podle Tomáše Milera ze společnosti Ethnic velký, nicméně zatím se daří poptávku uspokojovat.

Retro i moderní

Možností, co se vzhledu týká, je mnoho. Krby jsou v retro stylu nebo naopak velmi moderního designu. Na stolku, ve zdi i na zemi, jak se komu bude líbit. Pro dokonalou imitaci lze koupit i keramická polínka, která vypadají přesně jako ta dřevěná.

Jen cena paliva je trochu vyšší než dříví. Jeden litr biolíhu hoří asi tři až šest hodin, podle typu a nastavení hořáku. Cena za litr je pak sto korun. Palivo se pak dodává v krabici, kde je šest lahví o objemu litr a půl. Dá se zakoupit i bioethanol s cenou pod sto korun za litr, velká balení jsou pak výhodnější.

Je možné pokoj i provonit, to když se na krb přiloží aromatická miska s vůní (jedle, cedr, smrk, rozmarýn, pomeranč, skořice a jiné). Litr biolíhu s vůní vyjde na 120 Kč. Jemnost tohoto bioalkoholu lze smíchat s čistým alkoholem a tím vznikne optimální jemnost vůně.

Nebezpečný oheň?

Miler nezakrývá, že krby na biolíh mají i nevýhody. Mezi ně patří zejména omezený objem nádoby. Doba hoření je podle modelu dvě až pět hodin a pak se musí nechat vychladnout, než se znovu doplní palivem. Během večera je tedy třeba počítat s tím, že jak dojde biolíh, už si krb většinou znovu nerozpálíte.

Naopak obavy ze splodin jsou liché, hoření biolíhu totiž produkuje pouze CO2 a H2O. Tedy nic jiného, než co člověk vydechuje při dýchání. Někteří potenciální zákazníci se však bojí otevřeného ohně. „Ne, je to otevřený oheň a to já doma nechci,“ vysvětloval starší pán manželce u expozice s krby na biolíh Biokamin EU na výstavě Bydlení, nové projekty.

Nebezpečí otevřeného ohně by ale podle odborníků neměl být rozhodně překážkou. Na plynovém sporáku je v domech také otevřený oheň a nikomu to nevadí. „V celé ČR je zaznamenán jediný případ, pokud vím, kdy došlo k požáru. A v tomto případě došlo k hrubému porušení bezpečnostních opatření, paní dolévala biolíh do otevřeného ohně,“ říká Miler.

Nebo radši plyn?

Další možností je pořídit si krb na zemní plyn či na propan-butan. Tyto krby také věrně imitují jejich klasické sourozence. Tyto krby se dodávají třeba i s dálkovým ovládáním a majitel tak má možnost regulovat teplotu.

Pro imitaci je v kotlích i keramické popeliště a vše tedy vypadá jako skutečný krb. Hoření ale podle některých majitelů není tak „čisté“, tedy bez zápachu a kouře. Například Karel Polanecký z Hnutí DUHA si ale myslí, že poměrně častá kombinace krbu na plyn a na dřevo je vhodná.

Kromě krbů lze koupit i grily na biolíh. Odpůrci ale říkají, že ke grilování patří nejen vůně masa, ale i hořících briket. Ta v tomto případě chybí. Naopak každý, kdo se kdy pokoušel rozdělat v krbu s navlhlými briketami, určitě alternativu uvítá.

Dotace? Ne, nevytopí to celý dům

Mohly by být tyto krby cestou, jak snížit emise na vesnicích? Vendula Krčmářová z ekologického sdružení Arnika si nemyslí, že by to moha být cesta. „U dotací jde o snížení emisí, je tedy poměrně jedno, jestli si někdo zakoupí kvalitní kotel na uhlí, biomasu nebo na něco jiného. Hlavní je, 
aby z komína šlo co nejméně zplodin,“ říká Krčmářová.

Dodává ale, že by se měla dotace poskytovat na zařízení, která vytopí celý dům a to krby na biolíh nejsou. To byl ostatně důvod, proč byly dotace omezeny na kotle s automatickým přikládáním, aby nebylo dovnitř možné vkládat jiné věci než určené palivo. Kotel si sám palivo dávkuje ze zásobníku a nelze tam dávat věci jako odpadky.

3 komentáře: „Krby na biolíh mohou snížit emise, celý dům ale nevytopí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *