Francie připravuje 6 GW pobřežních větrných elektráren

Francouzská vláda rozhodla, že do roku 2020 vybuduje na svém pobřěží 6 GW výrobní kapacity ve větrných farmách. Aktuálně byl ukončen tendr na první 3 GW jehož vítězi se stali (překvapivě) francouzská energetika EDF, Alstom a dánská Dong Energy. Svou část krajíce ale získali také španělská Iberdola a menší francouzská energetika Eole-Res.

Pobřežní větrná farma - větrné turbíny Vestas, Kentish Flats, Británie leden 2006, foto: Vestas, Lars Schmidt
Pobřežní větrná farma - větrné turbíny Vestas, Kentish Flats, Británie leden 2006, foto: Vestas, Lars Schmidt

Národní energetika Electricite de France (EDF), Alstom a Dong získali výhradní kontrakty na vybudování a provoz pobřežních větrných elektráren o celkové kapacitě 1428 MW na pobřěží Normandie a Bretagne.

Eole-Res a Iberdola ve spolupráci se společností Areva pak vybudují 500MW větrnou farmu skládající se ze stovky 5MW větrných turbín na pobřeží Saint-Brieuc. Jen tento projekt má vytvořit na 2000 nových pracovních míst.

Areva je přitom společnost známá především v oblasti jaderného průmyslu. S jeho útlumem v Japonsku, Německu, Švýcarsku a dalších evropských zemích, se však rozhodla pro diverzifikaci svého zaměření. A samozřejmě je to i prostředek jak si zlepšit reputaci u veřejnosti – ať už skrze nové pracovní příležitosti, nebo výrobu čisté energie.

Ale ani tak zdánlivě bezproblémová věc jako jsou pobřežní větrné elektrárny se ve Francii neobejde bez kontroverze. Strach z UNESCO zablokoval ve Francii stavbu větrné farmy v Normandii.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *