Lampy z řas zdarma osvětlují ulice i čistí vzduch

K pomyslnému „dobytí světa“ někdy stačí jeden dobrý nápad, a ten biochemik Pierre Calleja skutečně má. Rozhodl se totiž, že využije přirozených vlastností některých druhů řas: jejich fluorescence, neboli schopnosti světélkování, a současně nenasytnosti pokud jde o oxid uhličitý. Po krátkém testování ve skromnějších laboratorních rozměrech vyrazil se svým objevem přímo „do ulic“.

 Jsou "řasové" lampy správným řešením čistoty ovzduší ve městech? Zdroj: Shamengo.com
Jsou "řasové" lampy správným řešením čistoty ovzduší ve městech? Zdroj: Shamengo.com

Na náměstí v Libourne ve Francii teď stojí několik tubusů s nazelenalým obsahem, které lidé prozatím s nedůvěrou obcházejí. Jenže když na město padne soumrak, tubusy se podezřele zelenkavým, ale přesto poměrně jasným světlem rozzáří. Pokus, který zatím zdarma osvětluje náměstí, má ale ještě jeden nečekaný bonus.

Jak bylo zmíněno v úvodu, řasy jsou skutečně žravé, pokud jde o absorpci vzdušného CO2. Jedna lampa ho spořádá za rok neuvěřitelnou jednu tunu! To je v souhrnu prakticky tolik, co dokáže normální strom za svůj celoživotní cyklus, uvádí biochemik.

Calleja, který se dvacet let zabýval prací v mikrobiologické laboratoři, je ale trochu zklamaný z reakce okolí. Jak říká: „Jako by na takový vynález bylo ještě dost času a doba ještě nedozrála“

Ačkoliv se jedná o nenáročný a přitom velmi smysluplný projekt, nehrnuli se do něj ani sponzoři, a problémy byly i s „pokusnou“ instalací. Nakonec se rozhodl a oslovil město Libourne, protože dosud mohl svůj objev prakticky vyzkoušet jen v garážích mikrobiologického ústavu. Nyní doufá, že veřejné osvětlení náměstí bude lepší formou propagace.

Řasové lampy se „dobíjejí“ v průběhu dne díky procesu fotosyntézy, a jejich použití by si Calleja představoval ve dvou variantách: první pro podzemní garáže, kde by bylo nutno nasvětlovat tubusy uměle, ale řasy by tu výrazně zlepšovaly kvalitu ovzduší. A druhé provedení, stejně tak jako na náměstí v Libourne, určené pro veřejné osvětlení.

shamengo.com
Sdílet: