Plzeňský Prazdroj spoří energii, začíná osvětlením

Plzeňský Prazdroj ve svých pivovarech v Plzni inovuje osvětlení. Výměnou 257 kusů svítidel za zářivky poslední generace a využitím chytré stmívací technologie tak ročně ušetří 198 000 kWh elektrické energie, což odpovídá roční spotřebě na osvětlení téměř 400 běžných domácností. Jedná se o jeden z kroků, které přiblíží pivovar k vytyčenému cíli úspor elektrické energie o 15 % do roku 2020.

Plzeňský Prazdroj chce do roku 2020 významně snížit svou spotřebu energie. foto: Ekologické bydlení
Plzeňský Prazdroj chce do roku 2020 významně snížit svou spotřebu energie. foto: Ekologické bydlení

Inovační projekt se týká osvětlení ve skladech a také v části stáčíren. Nové osvětlení tvoří zářivky poslední generace s vyšší účinností, řízené chytrou stmívací technologií.

Ta průběžně měří aktuální intenzitu světla v jednotlivých prostorách a podle potřeby rozsvěcí, mění intenzitu umělého osvětlení či v dané chvíli nesvítí vůbec, například na mnoha místech ve skladu, které využívají přirozené denní světlo ze světlíků na střeše.

Na stáčírně se navíc osvětlovací okruhy rozdělily, takže nyní se svítí jen na místech, kde je aktuálně zapotřebí.

„Efektivní a šetrné nakládání s přírodními zdroji je jednou ze strategických priorit našeho přístupu k trvale udržitelnému rozvoji. Je pro nás důležité, aby naplňování dnešních potřeb včetně těch energetických nemělo vliv na možnosti budoucích generací uspokojovat jejich vlastní potřeby,“vysvětlila ředitelka oddělení firemních vztahů 
a komunikace Drahomíra Mandíková širší souvislosti tohoto projektu.

„Investice do projektu tohoto typu je proto součástí celkové strategie v této oblasti, do které investujeme ročně přes sedmdesát milionů korun, a osmdesát procent je určeno právě na environmentální projekty zefektivňující spotřebu energií, snižující spotřebu vody či snižující tzv. uhlíkovou stopu,“ dodala Mandíková.

Výměnou 257 kusů svítidel a využitím chytré technologie dosahuje Prazdroj přímých úspor elektrické energie, které činí 198 000 kWh ročně. To by pokrylo roční spotřebu na osvětlení téměř 400 běžných domácností*. Inovační investice se tak plně vrátí během 5-6 let. Osvětlení zároveň splňuje technicko-hygienické normy**.

* běžná domácnost o 4 osobách spotřebuje na osvětlení cca 500 kWh ročně
** Hygienické normy stanovují intenzitu osvětlení v pracovních prostorách tohoto typu 200lx. (lux je jednotka intenzity osvětlení)

tisková zpráva

Jeden myslel na “Plzeňský Prazdroj spoří energii, začíná osvětlením

  • 28. 11. 2023 (15.12)
    Trvalý odkaz

    Je skvělé slyšet, že v téhle době se Plzeňský Prazdroj snaží šetřit energii, jako všichni ostatní. Manžel je vášnivý pivař, a tak si nedávno pořídil výčepní zařízení. Teď v zahradním domku na zahradě čepuje pro kamarády pivo. Je to velká výhoda, jelikož nechodí do hospody a je pořád doma.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *