Podle čeho vybrat velikost radiátoru?
Rekonstruujete byt či dům a nahrazujete staré radiátory novými? Spočítejte si přesně, jak velký radiátor potřebujete, ať zbytečně neutrácíte v rámci jejich pořízení ani provozu!
Radiátor neboli „zářič“ je z technického hlediska výměník, který pomocí své velké plochy vyzařuje teplo, a tudíž ohřívá vzduch v místnosti. Pokud byste zvolili předimenzované topení (příliš velké radiátory nebo zbytečně mnoho radiátorů), připlatíte si hned ze začátku v rámci jeho pořízení a zároveň budete nepříjemně překvapeni zbytečně vysokými provozními náklady. Ani položka rodinného rozpočtu, jako je voda topení plyn pro vás nemusí znamenat ruinující astronomickou částku!
Potřebný výkon
Výkon radiátoru spočítáte pomocí některé ze specializovaných kalkulaček, které na internetu existují. I když je ale výpočet zcela automatizovaný, musíte znát některé údaje, které je potřeba do kalkulačky zadat.
- • Objem místnosti (v metrech krychlových)
- • Rozměry místnosti (v metrech čtverečních)
- • Stáří domu (do 20 let bez zateplení, nad 20 let bez zateplení, do 20 let se zateplením a rekonstruovaný a podobně)
- • Druh místnosti, do které chcete radiátor pořizovat (koupelna, ložnice, obývací pokoj…)
Výsledkem bude potřebný výkon vašeho radiátoru ve Wattech. K tomu, abyste si mohli vybrat radiátor však potřebujete ještě takzvaný teplotní spád. Jedná se vlastně o rozdíl teplot u radiátoru na vstupu a na výstupu. Existuje například označení 90/70. To znamená, že do radiátoru vstupuje voda o teplotě 90 °C a vychází z něj již jako 70° při teplotě v místnosti například 20 °C. Teplotní spád se však označuje v Kelvinech.
Poté vás už budou zajímat technické údaje k radiátorům. Je potřeba zjistit, jaký rozměr radiátoru odpovídá vašim vypočítaným parametrům a poté se už můžete teprve začít soustředit na design.
V tomhle ohledu je podle mě nejlepší se fakticky s někým poradit, aby to byly radiátory přesně dimenzované na tu danou velikost místnosti a na ten daný výkon. My jsme radiátory kupovali zde, ale předcházelo tomu právě pečlivé měření a propočty k tomu, aby se ty radiátory vyplatily a zbytečně jsme nepřetápěli.
Třeba v rámci koupelny bych to viděl tak, že se podle mě lepší vybrat podlahové topení a to dát pod podlahy do koupelny. To je podle mě něco, co se dneska vyplatí nejvíce. Ale samozřejmě se to musí udělat kvalitně a tak, aby to bylo efektivní ve formě té vytápění. :)