Hospodářský výbor schválil nové průkazy energetické náročnosti budov

Sněmovní Hospodářský výbor dnes schválil vládní návrh novely zákona o hospodaření energií, který obsahuje také povinnost opatřit prodávané či nově pronajímané domy a byty průkazem energetické náročnosti. Zájemci o koupi či nový pronájem se tak dozví ověřené číslo, ze kterého mohou snadno vyčíst očekávanou roční spotřebu za energie v dané nemovitosti.

Průkaz energetické náročnosti budovy, příklad
Průkaz energetické náročnosti budovy, příklad

Nová povinnost by měla začít platit už od 1. ledna 2013 při prodeji a novém pronájmu celých budov.

Pro prodej či pronájem jednotlivých bytů či kanceláří schválil Hospodářský výbor posun povinnosti, resp. možnost po přechodnou dobu splnit povinnost doložením tří ročních faktur za teplo, plyn a elektřinu. Tyto pozměňovací návrhy, které koordinovala iniciativa Šance pro budovy s Ministerstvem průmyslu a obchodu, zajistí hladký náběh nové povinnosti.

Petr Holub, koordinátor iniciativy Šance pro budovy, dnes schválenou podobu normy, novelu zákona vítá.

„Díky průkazům energetické náročnosti získají kupci či noví nájemníci lepší přehled, zda si například kupují dům či byt v „déčkové“ nebo už „áčkové“ energetické kategorii, podobně jako například u elektrických spotřebičů. V případě rodinného domu jde o rozhodnutí, zda chci ročně platit za energie 60 tis. nebo třeba jen 20 tis.“, komentuje smysl nové povinnosti Holub.

Dodává také, že průkazy energetické náročnosti jsou v této souvislosti opatřením na ochranu spotřebitele. „Pokud si koupíme nedopečený rohlík, můžeme jít druhý den do jiné pekárny. Ale dům či byt kupujeme většinou jen jednou, možná dvakrát za život. Pokud se rozhodneme chybně a investujeme své peníze do nemovitosti, která energií plýtvá, zaplatíme toto rozhodnutí ve vysokých účtech za energii“.

Průkaz bude platit 10 let a jeho cena by u běžného rodinného domu se stavební dokumentací neměla přesáhnout 5 tis. Kč. Pokud ale bude stavební dokumentace chybět, musí proběhnout základní zaměření nemovitosti, což průkaz zdraží.

U administrativních budov nebo bytových domů pak bude cena průkazu odpovídat velikosti a složitosti budovy, řádově hovoříme o desítkách tisíc korun. U bytového domu bude třeba mít zpracován jen jeden průkaz pro celou budovu, který poté mohou využívat všichni vlastníci bytů nebo členové bytového družstva.

Součástí průkazů budou i doporučení na opatření, kterými lze energetickou náročnost nemovitostí snížit. Zpracovávat je budou energetičtí specialisté, kteří získávají oprávnění od Ministerstva průmyslu a obchodu. Kontrolou kvality zpracování bude pověřena Státní energetická inspekce.

Definitivní podobu průkazu stanoví až vyhláška ministerstva průmyslu, která bude vydána po schválení novely zákona o hospodaření energií v parlamentu. Hlavní hlasování o novele zákona by mělo proběhnout na plenárním zasedání Poslanecké sněmovny v červnu tohoto roku.

Pozor, často se pletou dva pojmy: Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) a Energetický štítek obálky budovy (ESOB). Jde však o dvě různé věci. Průkaz vypovídá o spotřebě energie na provoz domu, Energetický štítek určuje stavebně-energetické vlastnosti konstrukce domu.

tisková zpráva

7 komentářů: „Hospodářský výbor schválil nové průkazy energetické náročnosti budov

 • 22. 5. 2012 (11.29)
  Trvalý odkaz

  Jedna buzerace nestačí. Je třeba je půběžně dublovat.

  Auto sice má známku na emise, ale to je málo. Je třeba zaplatit další emisní známku, podle které se budou auta pouštět do měst. Použít jednu známku poslance neuspokojuje.

  Nově stavěný dům sice má „Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB)“ ale to nestačí. Je třeba si zakoupit „Energetický štítek obálky budovy (ESOB)“, který to samé sdělí jiným způsobem a barevně. Samozřejmě to musí být povinně, protože svobodný občan, který by o něj při koupi svobodně požádal, je zhoubou státu. A samozřejmě je nutné takový průkaz pravidelně povinně obnovovat. Ono zdivo tak nějak degeneruje a cihla za 10 let není jako cihla dnes. Prachy se musej točit.

  A když už jste tak nechutně bohatí, že vlastníte byt či domek, nezapomeňte, že 1x za rok jste povinni věnovat část ze svých peněz kominíkům za revizi komína (a to i rok starého). Platba za pravidelnou revizi kotlů se již připravuje.

  A další tvořivosti se meze nekladou. Jestli máte někdo dobrý nápad, jak by Váš byznys mohl být podpořen povinným nákupem, neváhejte. Mám známého poslance a je docela levnej. Za pár šušní Vám z toho udělá zákon. Protože dokud lidem budou zbývat penize, které nezodpovědně utratí za věci podle svého nedokonalého uvážení, dotud bude prostor použít tyto peníze rozumě rozkazem státu.

  Reagovat
 • 22. 5. 2012 (9.48)
  Trvalý odkaz

  Mark:u. Buď rád, že ta lobby je. Dnes ti developer je schopen prodat barák s 120kWh/m2/rok a bude stát víc nežli ten co spotřebovává 40kWh/m2/rok. Horší barák neznamená nižší cenu, jen vyšší zisk pro developera a větší výdaje pro tebe v provozu. Koupíš si dnes lednici třídy C,D? Nekoupíš! A jejich štítkování taky něco stojí. U lednice, auta, TV tě spotřeba zajímá a u baráku ne?

  Reagovat
 • 21. 5. 2012 (19.43)
  Trvalý odkaz

  No jo, my máme na starosti objekt, který je starý asi 300 let. A pak to ještě vylepšil bolševik svými vynikajícími okny. Původní okna z 1. republiky ještě ujdou. I tak jsem zvědav, kam se vejdeme – E,F,G.

  Reagovat
 • 21. 5. 2012 (16.05)
  Trvalý odkaz

  To je hovadina jak svet, dalsi buzerace. Stitek by mela mit pouze budova u ktere to je vyzadovano kupujicim a taky kupujici by mel platit naklady na tuhle totalne zbytecnou cedulku u nemovitosti, ktere ji nemaji a ktere ji mit budou muset. Doufam ze nejakeho vola ve vlade nenapadne ze tyhle cedule budou muset poridit vsichni majitele nemovitosti pod pokutou. To by bylo na pocuni toto. A pocita se v odhadu energeticke setrnosti budovy i s debilitou noveho majitele ktery topi na plno a taky pri tom vetra naplno a teplo leti oknem ven ? Chapu to jako dalsi zatizeni uz tak vysoke ceny nemovitosti, dalsi statni buzeraci a dalsi prostor pro korupci „Hele franto, dam ti 2 litry a ty mi u vas na urade vyridis ten stitek co po me chcou jo ?“. Barak muze byt setrny jak chce, kdyz ma dementniho majitele, tak jakakoliv cedulka je uplne na nic. Budou mit tyhle cedulky efektivity i jednotlivi vladni cinitele? Napriklad dle toho jak hospodari se statnim rozpoctem ? Trida G – mimoradne nehospodarna!!! A cena cedule pro vladniho cinitele = 2 mesicni platy. Zafuckovaná statni buzerace. Stat by mel co se hospodarnosti tyce zacit predevsim sam u sebe.

  Reagovat
 • 21. 5. 2012 (9.45)
  Trvalý odkaz

  Konečně. Tohle nás konečně zbaví staveb, které žerou prachy. Mám barák starý dva roky. Když jsem viděl první projekt (třída C), okamžitě jsem to odmítl a nechal předělat. Nyní díky tomu mám náklady na energie (plyn + elektřina) 1900Kč/m.(stěna U 0,15 strop U 0,11 okna U 0,85). O takovýchto nákladech jedni sousedi jen sní a druzí chodí do lesa pro dřevo, blbnou s pilou a štípačkou, přikládají celou zimu do kamen, aby se nešli objesit při vyúčtování. Těch 5 tisíc se za první zimu vrátí 3x.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *