Americká armáda sází na obnovitelné zdroje
Solární energie se pomalu začíná prosazovat i v ozbrojených složkách. Důkazem je i projekt největší solární elektrárny americké armády, která bude zajišťovat dodávky elektrické energie pro texaskou vojenskou základnu Fort Bliss. Jde o první krok na cestě, na jejímž konci chtějí vojáci základnu Fort Bliss učinit zcela nezávislou na vnějších zdrojích energie.
Proč zrovna Fort Bliss? Hlavním důvodem je poloha základny ve východním cípu Texasu, kde je celoročně velmi slunné a teplé počasí. Podle údajů od organizace Texas Solar Radiation se průměrný denní příjem sluneční energie v této části Texasu pohybuje mezi 6 – 6,5 kWh.
Armádní sbor inženýrů (Army Corps of Engineers) uzavřel s texaskou firmou El Paso Electric smlouvu v hodnotě $120 mil. na výstavbu 20MW solární elektrárny. Elektrárna bude zásobovat elektrickou energií všechna velitelská stanoviště základny a celou východní část této druhé největší americké vojenské základny (4400 km2).
Solární energie všude, kde se v americké armádě podíváš. Američtí Mariňáci rozkládají solární panely v Afghánistánu
„Jedná se o největší solární projekt do dnešního data (v americké armádě – pozn. redakce),“ říká generálmajor Dana J.H. Pittard a dodává: “Je vzrušující být v čele rozvoje obnovitelné energie v americké armádě a snižovat naší uhlíkovou stopu.“
Solární elektrárna na základně Fort Bliss má být dokončena v roce 2015. Jde však jen o první krok v chystané energetické nezávislosti základny. V současné době již „texaští vojáci“ mají k dispozici malou 1,4MW solární elektrárnu, plus dalších 13,4 MW je nainstalováno na střechách obytných domů vojáků. Kromě toho je jíž plánovaná další 20MW solární elektrárna.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Americká armáda vybavuje bydlení pro vojáky solárními panely
Americká armáda zprovoznila největší koncentrační fotovoltaiku na světě
Úředníci také sledují možnosti využití větrné a geotermální energie. Kromě toho vojáci vysázeli již 14 000 nových stromů z celkově 20 000 plánovaných. Dále byla na základně a v jejím okolí vybudována celá řada cyklostezek, aby vojáci a civilní zaměstnanci nemuseli používat auto.
Obnovitelná energie je trendem v celé americké armádě. Přední vojenští představitelé doufají, že americká armáda v roce 2025 bude 25 % své energetické potřeby zajišťovat z obnovitelných zdrojů. Cílem je v maximální možné míře snížit závislost na fosilních palivech, především na ropě.
To se to sazi, kdyz to danovy poplatnik zacvaka.
On daňový poplatník ve výsledku ušetří. Stavět FVE na poušti, kde je spousta levné nevyužité půdy a hodně slunce, se opravdu vyplatí.
Až na výjimky nevyplatí. Díky odlehlosti od případných míst odběru budou velké ztráty na vedení a už tak malá účinnost se ještě sníží. Zkomplikuje to i případný servis který bude prováděn v odlehlé části světa.
Účinnost panelů bude snižovat ukládající se písek. A konečný hřebíček do rakve dává solárům na poušti zásobujícím EU jeden nezanedbatelný fakt.. africká poušť je na území nestabilních států, které by nezaručily pravidelnou dodávku a jistě by ještě rády Evropu vydíraly.
Tady se ale mluví o USA, nicmíně tyto zdroje by šly instalovat i v jižní evropě, sice by to asi nebylo tak výhodné, jako v africe, ale pořád výhodnější, než u nás.
Pokud vím, tak tady se mluví převážně o území USA s odběrem u vedlejší vojenské základny. Panely se dají čistit.
To neni tak jednoduche, ropna loby ve vlade se tomu snazi zabranit jak jen to jde. Armada je nejvetsi zrout ropy a tak chteji aby to tak zustalo.
Až na to, že největšími akcionáři „fotovoltaiky“, jsou tradiční výrobci energií a společnosti těžící fosilní paliva. Nehledě na nevýhodný poměr energie vložené do výroby článků a energie jimi vyrobený.. v praxi je sotva roven 1:1. Takže tu zdaleka nejde o obnovitelný zdroj energie, ale o dočasnou energetickou nezávislost vojenské základny na vnějším světě.
Budu-li věřit wikipedickým tabulkám ERoEI, pak se pletete, ERoEI slunce je nejhůře okolo 6 (pro naše podmínky)
Ovšem pořád to nemá na vodní zdroje, kde je ERoEI až k 200
http://en.wikipedia.org/wiki/Energy_returned_on_energy_invested
http://cs.wikipedia.org/wiki/ERoEI
https://sites.google.com/site/anatomyofglobalclimatechangevj/data-and-analysis
Měření ERoEI nemusí být vždy jednoznačné, neexistují totiž standardy na to, které činnosti by měly být zahrnuty do měření ERoEI.
Například pro jadernou energie je 3 – 10 , ale zrojem jsou zde protijaderné organizace…
Ano, je s tím trochu problém, ale je lepší se držet nížších čísel. Nicméě myslím, že pro hrubou orientaci by mělo být dostačující, u FV panelů taky může jít jen o ERoEI samotného článku, což je tenoučký a křehký plánek křemíku, pak se do toho musí vzít ještě měnič a materiál na mechanickou konstrukci, ale ani tak si nemyslím, že bysme se dostali na hodnotu 1, nebo 0,x