Ekologičtější výroba cementu
Ač si to mnoho lidí možná neuvědomuje, výroba cementu je sama o sobě velmi neekologická. Odhaduje se, že na celkové světové produkci oxidu uhličitého se podílí celými 5 %. Není proto divu, že v dnešní době, kdy zelená ekonomika stojí v popředí společenského zájmu, se hledají způsoby jak jeho produkci udělat šetrnější k přírodě. A zdá se, že se to nakonec podařilo britské firmě Novacem. Společnost nedávno obdržela ocenění pro svůj nový typ cementu, jehož výroba neprodukuje oxid uhličitý, ale naopak ho absorbuje.
Ocenění bylo uděleno globální poradenskou firmou Material ConneXion, specializující se na poradenství v oblasti nejrůznějších průmyslových materiálů.
Zpět k cementu. Odhaduje se, že na výrobu jedné tuny Portlandského cementu se vypustí do ovzduší 800 kg oxidu uhličitého. Hlavním viníkem je oxid vápenatý (vápenec), jenž je hlavní složkou pro výrobu cementu.
Technologie výroby společnosti Novacem je však jiná. Pro produkci cementu se nepoužívá oxid vápenatý, ale směs křemičitanu hořečnatého.
Na rozdíl od klasického výrobního procesu je výše popsaný postup uhlíko – negativní. Což znamená, že při výrobě se oxid uhličitý neprodukuje, ale spotřebovává.
Vědci vyvinuli bakterie, které opravují beton
Chytré materiály – revoluce v architektuře?
Řešení klimatického problému – beton, který “žere” oxid uhličitý
Nový cement by měl přijít na trh v roce 2014. Dodavatelem však nebude firma Novacem, ale zcela jiná společnost. Firma se totiž rozhodla, že raději prodá patentová práva na výrobu společnostem, které projeví zájem.
Úspěch však závisí na ceně výsledného produktu, která by údajně neměla být větší než u nejčastěji používaného Portlandského cementu. Tak uvidíme. Jak se říká: “O peníze jde až v první řadě.“ Ať se jedná o ekologii, či nikoliv.
Druhov cementu je cela kopa , okrem ceny je podstatna aj ake bude mat vlastnosti, co by ma zaujimalo tiez.